tv3.lv

Dumpis: Balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar Covid‑19

Tūlītēja balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar Covid-19 un ļautu cilvēkiem sagaidīt pavasari bez saslimšanas ar Covid-19, šodien preses konferencē akcentēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

17. janvārī 19:20

Viņš pasvītroja, ka balstvakcinācijai ir divi būtiski ieguvumi – sabiedrībai kopumā un personiskais. Šobrīd balstvakcīnu ir saņēmuši gandrīz 20% Latvijas iedzīvotāju, bet no tiem, kam uz šo brīdi ir tiesības saņemt balstvakcīnu, šo iespēju izmantojuši 37,7% cilvēku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es kā slimnīcas ārsts gribu uzsvērt personīgo ieguvumu, kas izpaužas divos veidos. Pirmais – mēs skaidri zinām, ka sešus mēnešus pēc primārās vakcinācijas sāk pieaugt smagas slimības gaitas risks visās vecuma grupās, bet jo īpaši riska grupās. Tāpēc balstvakcinācija ir nepieciešama, lai mazinātu tieši smagas saslimšanas risku, jo daudzi cilvēki Latvijā ir vakcinēti 2021. gada sākumā,” pauda Dumpis.

Profesors uzvēra, ka tiem, kas plāno saņemt medicīnisko pakalpojumus, vienalga – plānveida vai akūtos, t.sk. dosies pie zobārsta, būtu jāveic balstvakcinācija. ”Otrs ieguvums ir īslaicīgāks – saslimšanas un transmisijas samazinājums. Šeit efekts ilgst 3-4 mēnešus. “Mēs zinām, ka tagad izplatās omikrona variants, un daudzi vakcinētie saslimst. Vakcinējoties jau tagad, cilvēks samazina savu risku vairāk kā uz pusi,” pauda Dumpis.

Veselības ministrijā informēja, ka SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs akcentēja, ka saslimstības pieaugums turpinās un, visticamāk, tuvākajās dienās sasniegsim tādu pacēlumu, kāds bija vērojams oktobra beigās.

Jurijs Perevoščikovs
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Pēdējie dati liecina, ka infekcija izplatās arī ārpus sociāli aktīvo iedzīvotāju grupām un jau skārusi seniorus – joprojām ievērojama cilvēku daļa inficējas ar deltas variantu. Analizējot slimnīcu datus, redzam, ka nesamazinās to pacientu skaits, kam nepieciešams ārstēties no Covid-19 stacionāros. Nozīmīgi saprast, ka omikrons nesaudzē cilvēkus – redzam, ka aizvien biežāk notiek reinfekcijas gadījumi. Ja gada nogalē tie bija 2% reģistrēto gadījumu, tagad tie ir 7% no visiem gadījumiem. Pārslimošana nav garants tam, ka nesaslimsiet ar Covid-19 omikrona paveidu.”

Viens no būtiskākajiem profilakses pasākumiem tādai infekcijai kā Covid-19 ir vakcinācija. Vakcinācijas ietekme izpaužas tādos rādītājos kā efektivitāte pret inficēšanos, pret saslimšanu, pret ļoti smagu saslimšanu un letalitāti. “Patlaban redzam, ka tieši  balstvakcinācija dod ļoti labu efektu. Tas īpaši vērojams, runājot par smagajiem gadījumiem – aizvadītajā nedēļā tie cilvēki, kas saņēmuši balstvakcīnas, 16 reizes mazāk ārstējušies stacionārā no Covid-19,” pauda Perevoščikovs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rehabilitācijas centra ”Vaivari” valdes priekšsēdētāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Anda Nulle uzsvēra, ka Covid-19 ir viltīga infekcija. Nopietnas sekas, kas tai seko, ir  smagi plaušu bojājumi, neiroloģiskais deficīts, kardioloģiskas problēmas, un daudz pacientu ir ar kognitīviem traucējumiem – problēmas ar domāšanas ātrumu, lēmumu pieņemšanu u.c. Lielākā daļa no tiem, kam nepieciešama ilgstoša rehabilitācija, ir nevakcinēti pacienti, atsaucoties uz praksē iegūtajiem datiem norādīja Nulle.

Viņa uzsvēra, ka rehabilitācija pēc Covid-19 pārslimošanas var būt ļoti ilgstoša – ir daļa pacientu, kuriem pietiek ar 2-3 nedēļām, bet ir pacienti, kuri atgriežas vēlreiz pēc vairākiem mēnešiem. Centra vadītāja aicināja pacientus izturēties ar izpratni un akcentēja, ka rehabilitāciju var saņemt zaļajā režīmā un aicina pacientus, kuriem pienācis laiks balstvakcinācijai, to paveikt, lai būtu labāk pasargāti.

VM norāda, ka līdz 17. janvārim balstvakcīnu ir saņēmuši 367452 iedzīvotāji. No 320 000 senioru vecumā 60+, kuriem ir pienācis laiks saņemt balstvakcīnu, to saņēmuši 170 000, kas ir 53%. Iedzīvotājiem tiek sūtītas arī īsziņas un e-pasti ar atgādinājumu par digitālā sertifikāta derīguma termiņa beigām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm