tv3.lv

Domās par juridisku regulējumu, lai ārsti publiski nepaustu viltus ziņas

Saeimas deputātus satrauc, ka daļa ārstu savos soctīklos mēdz popularizēt apšaubāmus brīnumlīdzekļus dažādu kaišu dziedināšanai. No mediķiem dažbrīd skanot pat viltus ziņas. Tam, ka tā nedrīkstētu, piekrīt arī pašu ārstu kopiena, taču, izrādās – nav instrumentu, kas ļautu šādās situācijās reaģēt. Taču par sādiem instrumentiem tagad domās.

Saeimas deputātus satrauc, ka vairāki ārsti savos soctīklos daloties ar informāciju par apšaubāmiem brīnumlīdzekļiem dažādu kaišu izdziedināšanā, daļa ārstu pārpublicējot, iespējams, viltus ziņas. To, ka šādu rīcību nedrīkst ignorēt, piekrīt arī pašu ārstu kopiena, taču nav vēl vienprātības – kā tieši reaģēt.

“Mediķi aicina vai propogandē metodes, kas mums vai pasaulē nav pierādītas. Tas var pat kaitēt kādas slimības ārstēšanā,” saka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride (AP).

“Tā problēma, kas šobrīd ir, un to saprot visas puses, nav normatīvais akts, kas ļautu kaut kā rīkoties un reaģēt uz šiem viltus paziņojumiem vai kā ārstēt vēzi ar homeopātiju,” norāda Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs, radiologs Artūrs Šilovs.

Veselības inspekcijai tagad dots uzdevums radīt piedāvājumu juridiskam regulējumam. Saeimas komisijā šodien kā sankciju priekšlikums izskanēja ārsta sertifikāta anulēšana, liegumu turpmāk strādāt medicīnā. Jauno ārstu asociācija un par sertifikāciju atbildīgā Ārstu biedrība to sauc par pārāk radikālu soli. Jābūt vidusceļam.

“Vai nu tas ir disciplinārsods vai likt iziet kursus, ka zina un saprot. Ja atkārtojas kādi ētikas kodeksa pārkāpumi vai ir izrādīta nekompetence, tad var celt jautājumu par sertifikāta anulēšanu uz laiku. Ja tas turpina atkārtoties, tad uz ilgāku laika posmu,” norāda Šilovs.

Latvijas Ārstu biedrībā saka – kamēr nav pierādījumu, ka no ārsta soctīklos dalītās, iespējamās, dezinformācijas kādam konkrētam cilvēkam būtu nodarīts reāls kaitējums, tikmēr iejaukties mediķa vārda brīvībā esot problemātiski. Līdz šim biedrības ētikas komisija nav ierosinājusi nevienu lietu. Turklāt būtu arī grūti izlavierēt starp dezinformācijas pierādīšanu un iespējamību, ka ārsts patiesībā dalījies soctīklos ar kādu eksperimentālu ārstēšanas metodi, kas ar laiku vēlāk patiesībā tiks oficiāli izmantota.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Veselības aprūpe un medicīna ir gājusi ērkšķainu ceļu. Daudzi izcilie sasniegumi, kas ir pazīstami šodien, sākotnēji tika izsmieti, nievāti. Man kā ķirurgam jāsaka, ka astoņdesmitajos gados vairākas ķirurģiskas operācijas tika sauktas par vandalismu. Vēlāk tās ieguva savu vietu,” pauž Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Viesturs Boka.

Trešdien parādījusies vairāku mediķu parakstīta vēstule, kurā lūdz nevērst raganu medības pret tiem nozarē strādājošajiem, kas apšauba, piemēram, Covid-19 ārstēšanas protokolu. Ārstu biedrībā skaidro – vēstules saturs nav pretrunā ar tās nostāju, jo  mediķiem esot tiesības apšaubīt un kritizēt politiski izdotās vadlīnijas.

“Šobrīd valdošais uzskats, ka primārais līdzeklis ir sertifikātu anulēšana, ir konceptuāli nepareizs. Ne jau katrs izteiciens ir sabiedrībai tik kaitīgs, lai atņemtu ārstam tiesības strādāt. Turklāt katrs no viņiem ir ieguvis šīs tiesības 12 gadu ilgā periodā,” teic Boka.

Tikmēr jautāts, kāpēc Ārstu biedrība joprojām nav anulējusi ārsta sertifikātu tiem, kuri vārdi iesaistīti vakcinācijas fakta viltošanas krimināllietās, par sertifikāciju atbildīgās biedrības valdes loceklis atbild – kamēr nav bijusi tiesa ar vainu pierādošu spriedumu, sertifikāti šiem ārstiem netikšot anulēti. Tas gan neapmierina atsevišķus Saeimas deputātus, kuri uzskata – sertifikātu anulēšanas tiesības būtu jādod arī Veselības inspekcijai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm