tv3.lv

Dodoties dabā, aicina būt uzmanīgiem, lai nenodarītu pāri sikspārņiem

Pēkšņa pamodināšana salda miega laikā, kas var apdraudēt pat dzīvību – tieši tā jūtas tie Latvijas sikspārņi, kas tiek iztraucēti ziemas miega laikā, jo cilvēki ienākuši plēvspārņa guļvietā.

Eksperti aicina cilvēkus, kuri dodas brīvo laiku pavadīt dabā, būt uzmanīgiem, lai nedarītu pāri savvaļas dzīvniekiem. Nelaikā pamodies sikspārnis ir apjucis, jo ir iztraucēts no dzīvībai svarīga procesa.

“Katra reize, kad sikspārnis ziemošanas laikā pamostas, viņam prasa papildu enerģijas patēriņu,” Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Gita Strode norāda, ka sikspārņiem iztraucēts ziemas miegs var nozīmēt pat nāvi, ja ziemai uzkrātā tauku kārta izrādās par plānu. Tāpēc, ja gadās uziet mazo dzīvnieciņu, iespējami ātri jādodas prom.

“Dzīvnieks nav jāņem rokās, nevajag aizmirst, – sikspārņi var arī iekost un pārnēsā dažādas slimības. Nav nepieciešams viņus trenkāt, spīdināt lukturīti virsū, to mēs saprotam ar traucēšanu,” saka Strode.

Latvijā ir 15 sikspārņu sugu, liela daļa dzīvo cilvēku veidotās būvēs. Piemēram, daudz sikspārņu ziemo Daugavpils cietoksnī, taču ievērojams skaits garo miegu pārlaiž alās.

“Ar cieņu izturamies pret dzīvnieciņu, viņš tur nakšņo, viņš mūs netraucē, nevajag mums arī viņu traucēt. Ja varam izvairīties no līšanas alās, tad izvairāmies,” bilst Strode.

Tomēr, kā liecina aizvadīto mēnešu pieredze, tad cilvēku skaits mežos, purvos un citās vietās ārpus apdzīvotām vietām ir strauji pieaudzis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Četras, piecas, sešas reizes tā slodze pieaugusi,” saka Strode.

Savukārt Pasaules Dabas fonda meža programmas vadītājs Jānis Rozītis akcentē, ka ierobežojumi pilsētās izpaužas arvien asāk: “Mēs sākam arvien vairāk ietekmēt dabas procesus un dabā notiekošo.” Pasaules Dabas fonda biedri ir izstrādājuši deviņus ieteikumus, kas nosaka uzvedību dabā.

“Pirmkārt, piemēram, klusums. Ir dīvaini, ka mēs dabā, mežā, sākam kliegt, spiegt, svilpot. Radām trokšņus, kas nepārprotami dzen stresā dzīvniekus,” saka Rozītis.

Pasaules Dabas fonda mājaslapā pieejami arī  ieteikumi, kas aicina savākt atkritumus pēc sevis, ugunskuru dedzināt tikai atļautās vietās un citi var šķist pašsaprotami. Taču, kā liecina pieredze, tad daudziem cilvēkiem atgādinājums nebūs lieks.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm