Darbavietās piecos gados augstākais smagi cietušo un mirušo skaits

2022. gada 17. janvārī 20:50

Valsts darba inspekcijai ir informācija, ka pērn nelaimes gadījumos darbavietās cieta 2091 strādājošais, tostarp 208 guva veselībai ļoti bīstamas traumas, tika sakropļoti, bet savās darbavietās gāja bojā 27 nodarbinātie, vēsta TV3 Ziņas.

Šie ir pēdējos piecos gados visaugstākie rādītāji. Mirušo skaits darba vietās audzis par 23%. Bīstamās nozares – būvniecība, apstrādes rūpniecība, lauksaimniecība, kokapstrāde, ceļu būve.

Renārs Lūsis
Valsts darba inspekcijas direktors

“Gan kritieni no augstuma, kas ir bijuši ar letālām sekām; uzkritušas virsū cilvēkam iekārtu daļas; ir saspiests starp mehānismu un sienu; apraksts tranšejā, uzkritis koks.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daļā gadījumu neuzmanības un paviršības dēļ vainojams pats darbinieks, taču lielākoties no bīstamajām traumām un nāves gadījumiem varēja izvairīties, ja darba devējs būtu pienācīgā kvalitātē novadījis darba drošības instruktāžu.

Gita Oškāja
Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības priekšsēdētāja vietniece

“Ir uzņēmumi, kuros šīs apmācības notiek ķeksīša pēc. Tiek iedoti darbiniekam noteikumi un pasaka – nu, tu izlasi pats, bet galvenais tu uzliec parakstu uz pēdējās lapas. Skaidrs, ka šādā veidā darbinieks neiegūst izpratni, kā šie noteikumi ir jāievēro. Var teikt, ka tie ir ar asinīm rakstīti.”

Uzņēmējus pārstāvošā organizācija gan uzsver, ka darba drošība pēdējo 15 gadu laikā ir būtiski uzlabojusies vismaz lielajās kompānijās.

Līga Meņģelsone
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore

“Citreiz tas ir saistīts ar kādu mazāku, vidēju uzņēmumu reģionos, kur ir bijušās materiālas un praktiskas problēmas piesaistīt darba drošības speciālistu. Arī zināšanu nav, kā pareizi rīkoties.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts darba inspekcija aicina bīstamo nozaru uzņēmumus pieteikties bezmaksas konsultācijām. Darba drošības speciālisti ieradīsies klātienē un radīs konkrētu plānu, kā novērst konkrētajām uzņēmumam raksturīgos veselības riskus, kādas instruktāžas pasniegt darbiniekiem.

“Ja mēs skatāmies to darbinieku stāžu gan pie smagajiem gadījumiem, gan letālajiem, absolūti lielākā daļa – divas trešdaļas – notikušas darbiniekiem līdz vienam gadam, no viena līdz trīs gadiem,” norāda Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis.

Kad nodarbinātais ir smagi cietis vai sakropļots darba laikā, tad pierādīt uzņēmēja vainu paviršā instruktāžā un darba drošības noteikumu pārkāpšanā neesot grūti. Tad tiesa piedzen kompensācijas par labu cietušajam. Ja darbinieks ir kādas arodbiedrības biedrs, pieteikumu tiesai un pārstāvniecību tajā uzņemas arodbiedrība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm