tv3.lv

Daļa remigrantu jau pēc pāris mēnešiem viļas Latvijā un atkal atgriežas Lielbritānijā

Visbiežāk tie ir mazkvalificēto darbu veicēji, kurus neapmierina zemā minimālā alga Latvijā. LNT Ziņu speciālreportāžā “Mūsējie Anglijā” intervētie tautieši vismaz tuvākajā laikā vairs nemēģinās atgriezties Latvijā.

Anglijas pilsētā Regbijā dzīvo Iveta Zīle, kura trīs reizes mēģināja atgriezties Latvijā jeb remigrēt, jo noticēja politiķu solījumiem, – arī ka algas kāpjot, krīze beigusies un ja jau remigrācijas plāni izstrādāti. Tomēr vīlās, un arī tagad atgriezusies atpakaļ Anglijā.

Regbijas pilsēta Anglijā. Foto: LNT Ziņas

Iveta pirmo reizi ieradās Anglijā pirms septiņiem gadiem, lai iekrātu naudu sava biznesa izveidei Latvijā. Brauca mājas uz Ēdoles pagastu ar cerībām.

Iveta Zīle
Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja

Sapratu to pēc pusgada, ka es neko nevaru. Nevaru tur atvērt savu biznesu, jo nodokļu politika nav tik vilinoša, nav sabalansēta. No tevis tikai prasa, prasa, lai gan neesi lāgā tur sācis strādāt.

Atgriezās Anglijā. Pēc tam jau atkal divas reizes Iveta remigrēja uz Latviju – 2016. gadā un 2017. gadā. Bija domājusi, ka algas arī veikala pārdevējām varētu būt kāpušas.

“Tad es pastrādāju arī dažādus algotos darbus par minimālo algu un sapratu, ka nevaram izdzīvot, vecākais bērns jāsūta skolā, bet nevaram izdzīvot,” stāsta Iveta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atkal atbrauca atpakaļ uz Angliju, taču šoreiz jau līdzi ņēma vēl arī savu mammu.

Iveta ar mammu. Foto: LNT Ziņas

Gita Luksa
Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja

Man, Latvijā dzīvojot, apnika saviem bērniem prasīt materiālu palīdzību, tāpēc es nolēmu atbraukt uz Angliju un nopelnīt pašai sev iztiku, jo man ir galva, rokas un kājas. Tagad es tiešām jūtu, ka es nevis knapinos, velku dzīvību, bet tiešām dzīvoju.

Ģimene vairs neplāno eksperimentēt ar atgriešanos Latvijā. Problēma esot arī tā, ka uzzināt potenciālo algu var tikai aizbraucot klātienē uz Latviju, turklāt pēc Anglijas pieredzes nav vairs ar mieru uz aplokšņu algām Latvijā.

Iveta Zīle
Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja

Cilvēkiem palīdzētu atgriezties Latvijā tas, ja būtu pie konkrētiem darba sludinājumiem norādītas algas. Ja darba devēji veiktu “Skype” intervijas un, iespējams, slēgtu līgumus attālināti, lai cilvēks būtu drošs par to, ka būs ienākumi.

Ivetas vecākais dēls Dāvids, kā motivāciju atgriezties Latvijā redz minimālās algas straujāku kāpšanu Latvijā.

“Redzot, kā mana mamma ir mēģinājusi trīs reizes atgriezties Latvijā, bet nav sanācis, tad man pašam arī nav tā vēlme atgriezties tur. Bet, ja tā alga būs vismaz 800 eiro mēnesī uz rokas, tad nebūtu problēmu,” stāsta Dāvis Zīle.

Starptautisko kravu pārvadātājs Normunds Kāposts LNT Ziņām norāda: “Braukāju divas reizes mēnesī, – šurpu, turpu Anglija-Latvija, cilvēkus un pakas vadāju. Ja runā, vai vairāk brauc šurp vai turp, tad vairāk vēl uz šejieni brauc.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: kravu pārvadāšanas uzņēmuma “Normis Express Ltd.” vadītājs Normunds Kāposts. Foto: LNT Ziņas

Normunds katru mēnesi atkal uz Angliju atved to cilvēku iedzīves, kuri nesen it kā atgriezās Latvijā. Viņi izturējuši Latvijā vien dažus mēnešus. Visbiežāk nav spējuši pierast pie Latvijas minimālās algas, bet ar savu kvalifikāciju neko labāku neatrod. Savukārt citi remigranti risinājumu meklēja ātrajos kredītos, bet ātri vien, kā saka Normunds, atkal kļuva par prombraucējiem.

Normunds Kāposts
starptautisko kravu pārvadātājs, “Normis Ekspress Ltd.”

Vienu maziņu kredītu paņem, nevar atdot, paņem atkal nākošo. Iestāžu jau daudz. Pirmo nevar nodzēst, ņem tālāk, tālāk, un tā zapte pēc tam rodas, johaidī. Seko cilvēka zvans. Vedam ārā!

LNT Ziņās arī pirms gada bija sižetu cikls “Mūsējie Anglijā”. Viens no sižetiem, ka Regbijas pilsētā ir viegli atrast darbu, jo šeit ir latviešu darbā iekāršanas konsultants, iedvesmoja Treiņu ģimeni. Tagad viņi dzīvo te. Tiesa gan, – Anglijā viņi ir otro reizi.

“Pirmo reizi atgriežoties Latvijā, sagaidīja ļoti smaga vilšanās, tagad atbraucām visi – ne tikai es, bērni un draugs, bet arī mamma un tētis, pilnīgi visa ģimene,” stāsta Kristiāna Petrovska – Treine.

 

Treiņu ģimene. Foto: LNT Ziņas

Mazkvalificētie darbi Latvijā esot pārāk zemi atalgoti, tikmēr ar Lielbritānijas minimālo algu varot dzīvot bez problēmām. Treiņu ģimenes gadījumā vēl viens no iemesliem atgriezties Anglijā bija uzņēmēju Latvijā nelabvēlīgā attieksme pret darbiniekiem, kuriem mājās ir mazi bērni un būtu nepieciešamas sociāli draudzīgāks darba grafiks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kristiāna Petrovska – Treine
Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja

Latvijā bija jāstrādā 14 līdz 15 stundas dienā. Latvijā tu gandrīz neredzi ģimeni. Situācija bija tādi, ka, man strādājot tik daudz, bērni par mammu sāka saukt vecmammu. Šeit Anglijā es strādāju astoņas stundas, man ir divas oficiālas brīvdienas. Man ir izvēle – strādāt vai nestrādāt.

Šī ģimene neplāno tuvākajā laikā pat apsvērt ideju atgriezties atkal Latvijā. Turklāt uz Angliju līdzi paņemtajiem vecākiem ir veselības problēmas, kuru ārstēšanā Latvijā ir nepieciešama ļoti liela nauda, bet Anglijā – daudzkārt lētāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm