tv3.lv

Daļa klientu rupji izlamā un grūsta veikalniekus par aizrādījumu lietot sejas masku

Ceturtdien stājušies spēkā jauni, stingrāki noteikumi attiecībā uz masku valkāšanu sabiedriskajās telpās.

2020. gada 19. novembrī 20:00

Šo prasību kontrole tagad lielā mērā gulstas arī uz uzņēmumiem, kas darbojas šajās telpās – galvenokārt veikaliem. Lai arī vairums apmeklētāju, gluži kā iepriekšējās dienās, bijuši likumpaklausīgi, tomēr pienāk ziņas arī par konfliktsituācijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzīšana ārā no veikala – tādas ir sekas, ja līdzi nav sejas maskas.

Lai nebūtu jāatsaka apkalpošana pie kases, Āgenskalna “Maxima” strādājošā Tatjana jau preventīvi apstaigā zāli un aizrāda tiem, kas nepareizi velk sejas masku – tā ir tikai uz zoda, karājas aiz auss, deguns nav nosegts.

Par pircēju kontrolēšanu veikalu darbiniekiem papildus nemaksā. Valdības jaunā prasība graujot veikalu darbiniekiem emocionālo pašsajūtu. Pret viņiem dusmas izgāž pircēji.

“Citi sāk lamāties, ka mēs duraki, vispār stulbi, kāpēc mēs klausām. Ja viņš neklausa, tad ar varu jau nestrīdēsies. Ar kaušanos jau neiesi virsū. Ja vienalga neiet ārā no veikala, tad jāsauc policija,” stāsta Āgenskalna veikala “Maxima” kasiere Tatjana.

Savukārt “Maxima Latvia” sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Dupate norāda: “Mūsu kolēģi nav policisti. Tā ir cilvēku pašu atbildība vilkt masku, to nosaka likums. Ja cilvēks to nepilda, tad mums ir tiesības iesaistīt apsargu un tad jau nepieciešamības gadījumā vērsties pēc policijas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Tirgotāju asociācija ziņo, ka prasības pirmajā dienā arī lauku veikalos jau bijušas pirmās konfliktsituācijas.

“Ienāk traktorists, paņem pudeli alkoholu. Pārdevēja saka – es tevi neapkalpošu. Viņš atkorķē, iedzer un saka – ja negribi, neapkalpo. Mēs esam tādā situācijā, kur cilvēki visu niknumu izgāž uz mums. Ir piemērs, kad sievietei bez maskas aizrāda, viņa, ejot projām apgāž čipsu stendu vai kaut kā tā izgāž dusmas,” atklāj Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs.

Finansiāli spējīgākie veikalnieki sejas maksu kontrolēšanai piesaista apsardzi. Piemēram, tīklam “Maxima” visu līdzšinējo epidemioloģisko prasību īstenošana jau izmaksājusi vienu miljonu eiro.

Arī veikalu tīklā “Rimi” no ceturtdienas ir pastiprināta apsardze. Ne tikai, lai aizrādītu par sejas masku nelietošanu, bet arī reaģētu uz iespējamo agresiju. Šiem nepaklausīgajiem pircējiem risinājums nav arī pašapkalpošanās kases. Ja tur redzēs, ka nelieto sejas masku, par pirkumu nevarēs samaksāt. Kase tiks bloķēta.

Par pircēju kontrolēšanu neapmierināta ir Latvijas Tirgotāju asociācija. Bez konsultēšanās ar nozari valdība pēkšņi ir veikalu darbiniekiem uzlikusi policejiskus pienākumus, par kuriem valsts nav paredzējusi līdzfinansējumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Saskaņā ar valsts pārvaldes likumu vajadzēja mums nodot finansējumu, jo mums ir jāpilda policejiska funkcija. Īstenībā mēs uzraugām valsts administratīvo lēmumu ievērošanu, ko veic fiziskas personas. Mums tādu funkciju nav. Tas tikai parāda policijas nespēju tikt galā ar saviem pienākumiem. Policija nomet politisko atbildību no sevis uz uzņēmējiem,” saka Danusēvičs.

Pat no rītdienas, kad spēkā stājas naudas sods no 10 līdz 50 eiro par sejas masku nevilkšanu, Valsts policijas centrālais birojs nelikšot veikt īpaši organizētus reidus. Katrs iecirknis pats var lemt pēc resursu pieejamības. Ceturtdien profilaktiskā kontrolē devās policija Liepājā. Konstatēti 28 pārkāpumi. Liela daļa no tiem Pētertirgū, jo sejas maskas jālieto arī tirgū un ielu tirdzniecībā. Tikmēr atsevišķi liepājnieki uz jauno prasību reaģē ar humoru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm