tv3.lv

Dabas izpētes nometnē bērniem un jauniešiem iespēja iepazīt Latvijā sastopamus ūdens iemītniekus

2021. gada 15. jūlijā 8:35

Vasara ir gadalaiks, kad bērni un jaunieši var ne tikai atpūsties no skolas, baudīt peldes un citus priekus, bet arī iepazīt jūras iemītniekus un pat nodarboties ar jūras bioloģiskās daudzveidības izpēti. Šādu iespēju piedāvā nometne jaunajiem dabas pētniekiem jeb ”reindžeriem” Salacgrīvas pusē, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Izpētes tīkla ievilkšana jūrā nav viegls darbs, jo jābrien iekšā dziļi, kad virs ūdens paliek redzama tikai galva, tad jāvelk tīkli ārā, bet liels ir prieks, kad tie nonāk krastā.

Izmantojot izpētes tīklus, bērni un jaunieši redz tos jūras iemītniekus, ar kuriem citādi nevarētu iepazīties.

Eksperti palīdz jaunajiem dabas pētniekiem iepazīt ne tikai zivis, arī aļģes, sānpeldes garneles un zivju invazīvās sugas.

Luīza tīklos ir atradusi vienu no Baltijas jūras agresīvākajām sugām. Tas ir apaļais jūras grundulis. Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošā pētniece Solvita Strāķe skaidro, ka tas ienācis no Melnās jūras reģiona: ”Šī ir diezgan agresīva un invazīva suga. Apēd vietējās gliemenes. Šis apaļais grundulis tādos daudzumos izēdis. Apaļais jūras grundulis ir no Ponto-Kaspijas reģiona, no Melnās jūras reģiona, šeit ir ienācis ar balasta ūdeņiem.”

Praktiskā izpēte ļauj jaunajiem dabas pētniekiem iepazīties ar jūras iemītnieku daudzveidību.

Arī paši bērni ir sajūsmā par šādu nodarbi. Nometnes dalībnieks Gustavs šādā veidā ir iepazinies ar daudzām garneļu šķirnēm, kuras pieejamas Latvijā, savukārt Maira ir atklājusi sev daudz jaunu putnu un zivju sugu.

Jauno dabas pētnieku jeb ”reindžeru” kustību Latvijā koordinē un uztur Dabas aizsardzības pārvalde. Dalībnieki – jaunieši vai bērni, kuriem ir interese par dabas jautājumiem un vēlme veikt darbības dabā – gūst praktiskas iemaņas.

”Katrā nacionālajā parkā ”reindžeriem” tiek veidota jauniešu kopa. Viņus aicina uz talkām, paveic svarīgas lietas, piemēram, sienu savāc un dižkokus apzīmē,” stāsta projekta koordinatore Gunta Gabrāne.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nometnē jaunie ”reindžeri” izzina ne tikai jūras iemītniekus, bet arī dažādas dabas ekosistēmas – mežu, klintis, alas, upi. Tiem, kam daba iet pie sirds, šādas nodarbības notiek arī citos gadalaikos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm