Cūku mēri konstatē arī Salaspilī; tiks likvidētas 10 000 cūkas

Šodien, 7. februārī, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

2017. gada 7. februārī 17:56

Āfrikas cūku mēra dēļ SIA “Ancers” Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā. PVD Āfrikas cūku mēra skartajā novietnē veic slimības apkarošanas pasākumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PVD izplatītajā paziņojumā arī vēsta, ja noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un mežacūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

SIA “Ancers” cūku fermas “Bunči:  atrašanās vieta

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

“Tas ir prātam neaptverami!” – ziņas par cūku mēri Salaspils fermā vērtē cietušais uzņēmums. Vairāk uzzini te!

PVD skaidro: kas ir Āfrikas cūku mēris?

FOTO: Foto: F64

Āfrikas cūku mēris ir neārstējama dzīvnieku infekcijas slimība, ar kuru slimo cūku sugas dzīvnieki. Visi saslimušie dzīvnieki agrāk vai vēlāk iet bojā, jo, arī gadījumos, ja dzīvniekam izveidojas antivielas – imunitāte neveidojas un nepasargā dzīvniekus no atkārtotas saslimšanas.

Ja vienkārši – tās nav iesnas, kuras viegli izārstēt, vai, ja neārstē, pāriet pašas. Mēris ir slimība, ar kuru cūkas saslimst un mirst. Turklāt starptautiskie standarti un Eiropas Savienības likumdošana aizliedz cūku ārstēšanu, jo efektīvu ārstēšanas līdzekļu vienkārši nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mēris ļoti lipīgs, un vīruss ir noturīgs dabā. Jebkas, kam pieskāries slimais dzīvnieks, kļūst par “bioloģisko ieroci”. Latvijas mežos dzīvo ap 32 tūkstošiem meža cūku, kurām nav vienai ar otru jāsatiekas, lai saslimtu. Pietiek ar paurķēšanos sūnās, uz kurām nonācis mēra izraisītājs.

Kāpēc Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties?

FOTO: Foto: F64

Tāpēc, ka pasaules zinātniekiem līdz šim nav izdevies radīt nedz vakcīnu pret Āfrikas cūku mēri, nedz zāles tā ārstēšanai. Taču pie tā jau vairāk nekā 30 gadus strādā pasaules vadošo institūtu zinātnieki.

Lai ierobežotu slimības izplatību, PVD kopā ar Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Eiropas Komisijas un Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas ekspertiem jau kopš 2013. gada sadarbojas – ir izstrādāta kopīga Āfrikas cūku mēra apkarošanas stratēģija, regulāri notiek ekspertu tikšanās un situācijas analīze, lai ieviestu papildus apkarošanas pasākumus.

Latvijā galvenais Āfrikas cūku mēra izplatītājs un rezervuārs dabā ir meža cūkas, kuru skaits, neraugoties uz intensīvo medīšanu pēdējos gados, joprojām ir augsts.

Kāpēc Āfrikas mēra skartajās saimniecībās jālikvidē visi dzīvnieki?

FOTO: Foto: F64

Ir dzīvnieku infekcijas slimības, piemēram, cūku sarkanguļa, kuras labi padodas ārstēšanai, tāpēc novietnē nav jānogalina visas cūkas – pietiek ar saslimušo norobežošanu no veselajām un slimo ārstēšanu, bet ir dzīvnieku infekcijas slimības, kas nav ārstējamas, ir lielākoties letālas un to lipīguma dēļ, ir jānogalina visi slimības uzņēmīgie dzīvnieki.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīgs – ja tas ir konstatēts, piemēram, vienā novietnē trim dzīvniekiem no desmit, saslims un nobeigsies arī pārējie, pat ja tie nebūs bijuši tiešā kontaktā ar slimajiem. Tādēļ, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, slimības skartajā novietnē nekavējoties jālikvidē visas cūkas un novietnē jāveic rūpīga dezinfekcija. To paredz arī likumdošana.

Kāpēc inficētu cūku gaļu nedrīkst izmantot uzturā?

Tāpēc, ka slimā dzīvnieka organismā notiekošie bioķīmiskie procesi nelabvēlīgi ietekmē gaļas kvalitāti un nekaitīgumu.

Turklāt, apstrādājot nokauto cūku, Āfrikas cūku mēra izplatīšanās risks ir ārkārtīgi augsts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm