Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Covid‑19 apkarošanai pašvaldības vēlas iegūt konkrētāku informāciju par slimniekiem un viņu kontaktpersonām
Daļa pašvaldību vēlētos sev lielākas pilnvaras Covid-19 izplatības ierobežošanā.

Šobrīd, kad Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņo par saslimušajiem reģionos, pilsētu vai novadu domes uzzina tikai bezpersonisku skaitli – bez vārdiem, bez adresēm. Kurzemes pusē rosina, lai valdība dotu vietvarām plašāku informāciju. Tas ļautu pašvaldībai argumentēti pieņemt arī kādus lokālus ierobežojumus.
Dundagas novada, Talsu un atsevišķas vēl citas Kurzemes pašvaldības vēlas, lai tiktu radīta sistēma, kad SPKC automātiski sūtītu datus, – kuri cilvēki inficēti ar Covid-19 un kas ir viņu kontaktpersonas, un galvenais – kur viņi visi dzīvo. Tad pašvaldības policija varētu doties viņus katru dienu uzraudzīt.
Dundagas dome vēlas iniciatīvu ņemt savās rokās, jo, viņuprāt, Valsts policija un Veselības inspekcija nepietiekami uzrauga pašizolācijas un karantīnas ievērošanu.
“Vīrusa izplatības ierobežošana ietilpst pašvaldības funkcijās, un to no mums sagaida arī iedzīvotāji. Ir bijuši gadījumi, kad iedzīvotāji vēršas ar pretenzijām pašvaldībā, ka, viņuprāt, it kā slims cilvēks atrodas sabiedrībā un apdraud citus,” norāda Dundagas novada domes priekšsēdētājs Aldis Felts.
Dundagas novada pašvaldības policija šobrīd reaģē uz baumām, ja kaimiņiem aizdomas – personai jābūt karantīnā vai pašizolācijā. Pārbaudīt to oficiāli nevarot, jo ne pašvaldībai, ne pašvaldības policijai neesot pieejas SPKC datubāzei.
“Izpaudās tā, ka cilvēks nemaz neievēroja pašizolāciju un apmeklēja veikalu bez aizsargmaskas vai citas iestādes,” saka Dundagas novada pašvaldības policijas inspektors Jānis Skujiņš.
Līdz šim Dundagas novada dome zvanījusi SPKC un neformāli lūgusi Covid-19 slimo vai kontaktpersonu sarakstu.
“Ja mēs to darām, tad abas puses kaut kādā veidā riskē normatīvu pārkāpumu. Šis jautājums ir sakārtojams, lai pašvaldības atbildīgajām amatpersonām būtu pieeja šādiem datiem,” bilst Dundagas novada domes priekšsēdētājs.
Pašvaldības vadītājs saka, ir iemesls satraukumam, jo Dundagas novadā šobrīd ir 34 ar Covid-19 inficētie, kā arī vēl viņu kontaktpersonas. Priekšlikumu, lai novada domei būtu informācija par Covid-19 slimnieku, kontaktpersonu un pašizolācijā esošo cilvēku adresēm, atbalsta daļa Dundagā dzīvojošo.
“Ir redzējuši, kas varbūt zināmi, ka jābūt pašizolācijā, kas staigā tomēr pa veikaliem,” saka kāda vietējā.
Bažas gan pauž Datu valsts inspekcija, jo nav pārliecības, vai mazajās pašvaldībās nesāktos mēļošana vai raganu medības.
“Tie ir sensitīvie dati. Jo vairāk cilvēku to zina, jo lielāks noplūdes risks. Tā informācija var tikt izmantota pret cilvēku. Var būt riski, ka kāds rīkojas agresīvi,” saka Datu valsts inspekcijas direktore Jekaterina Macuka.
Dundagas novada domē gan akcentē, – viņi prastu glabāt sensitīvos datus, jo tad amatpersonas būtu atbildīgas likuma priekšā.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!