Cīņā ar bīstamajām izaicinājuma spēlēm iesaista pedagogus

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija aicina pedagogus izglītot pusaudžus par bīstamām spēlēm virtuālajā vidē.

2017. gada 27. februārī 20:00

Skolās jau ir izplatīti materiāli, kurus pedagogi var ņemt par pamatu, runājot ar bērniem par tā dēvēto “Zilo vali” un citām līdzīgām bīstamām izaicinājuma spēlēm. Vienlaikus skolotājus aicina pievērst lielāku uzmanību savu audzēkņu uzvedībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par to, ka bērns ir iesaistījies kādā no bīstamajām kustībām, kuru mērķis ir vairot un pastiprināt bērnos pašnāvības domas un provocēt autoagresīvu jeb paškaitējošu rīcību, var liecināt neierasta uzvedība.

Piemēram, skolēns kļuvis noslēgtāks, mazāk runīgs, pārlieku miegains, netipiski mierīgs, noskumis vai arī netipiski agresīvs. Par šādām pazīmēm speciālisti aicina pedagogus nekavējoties informēt bērnu vecākus. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā atzīst: jauniešu masveida grupēšanās virtuālajā vidē rada tādas sekas, kurām pieaugušie Latvijā šobrīd nav gatavi.

Ilona Kronberga

Ilona Kronberga

VBTAI priekšniece

Tiem bērniem riski pastāvēs vienmēr. Šodien tā ir šāda komunikācija, bet rīt varbūt kaut kas vēl. Ir jautājums par to, cik mēs esam gatavi šādām lietām vispār kopumā? Jo tas, ka bērni apvienojās dažādos sociālajos tīklos, viens ar otru grupās, tiek apspriestas dažādas lietas, kas ir viņiem aktuālas, tā saziņa mēdz būt arī ļoti rupja. Šeit ir bērni, kas ir aizvainoti, to mēs caur uzticības tālruni uzzinām tālāk, viņi pārdzīvo.

Valsts policijai nav ziņu par spēļu iespaidā Latvijā izdarītām pašnāvībām. Savukārt to mēģinājumi vai arī tieksme savainot rokas vai citas ķermeņa daļas ir vecāku, mediķu un skolu sociālo pedagogu pārziņā.

Video: LNT Ziņu Top 10 sižets “”Nāves spēle” – kāpēc rotaļas ar nāvi ir tik populāras padsmitnieku vidū?”

No Krievijas nākusī “nāves spēle”, kurā pusaudžiem jāizpilda dažādi uzdevumi jeb izaicinājumi, galvenokārt nodarot sev miesas bojājumus, un beigās prasīts izdarīt pašnāvību, izraisījusi lielu ažiotāžu Latvijā. Tomēr policija uzskata, ka Latvijā patlaban jūtama tās atbalss.

Andis Rinkevics

Andis Rinkevics

Valsts policijas (VP) Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks

Aizvien vairāk jauniešu iesaistās dažāda rakstura savstarpējā privātā sarakstē, viens otram dod uzdevumus, principā dara to pašu, kas būtu šajā it kā spēlē. Bet tie uzdevumi, protams, ir citi. Pēc mūsu aplēsēm, tas, ko mēs redzam, tas ir uzņēmis tādu milzīgu apgriezienu. Protams, tie uzdevumi nav bīstami, bet tiek mēģināts atkārtot šo pašu spēles momentu.

Policijas ieskatā uzdevumi ir samērā nevainīgi, tomēr bažas raisa spēles masveidība. Dažās slēgtās grupās iesaistīts līdz 250 bērniem, pārsvarā 14-15 gadus veci.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drošāka interneta centra redzeslokā katru nedēļu nonāk vairāki desmiti fotogrāfiju sociālajos tīklos “Instagram” un “WhatsApp” ar grieztām rokām, kājām un citām ķermeņa daļām. Bet pagaidām izskatās, ka tās nav uzņemtas Latvijā.

Foto

“Tās, ko mēs esam redzējuši, izskatās tādas, kas ir nākušas no Krievijas kontiem. Pagaidām tā ir ļoti milzīgas intereses izraisīta aktivitāte,” vērtēja centra vadītāja Maija Katkovska.

Sanktpēterburgā jau pagājušajā gadā apcietināts “nāves spēles” grupu moderators sociālajā vietnē “VKontakte” Filips Budeikins, kurš noveda līdz pašnāvībai vismaz 15 pusaudžus. Jaunietis pats cieš no bipolāriem jeb maniakāli depresīviem traucējumiem, jo bērnībā viņu situsi māte un brālis.

Gan Drošāka interneta centrs, gan VP nonākuši pie slēdziena, ka pašlaik nāvējošā “izaicinājumu spēle” eksistē pašplūsmā, jo administratoru tajā nav.

Maija Katkovska

Maija Katkovska

Droša interneta centra vadītāja

Tā īsti tādas noziedzīgas grupas, kas bērniem liek to darīt, nav. Drīzāk tas ir tā, ka tie, kas jūtas slikti, slēgtās grupās apvienojas, viens otram savas sajūtas stāsta, ko viņi varētu sev izdarīt, ka viņi varētu pašnāvību uztaisīt un nu tad gan visi redzēs. Tad viņi sāk griezt rokas, liek fotogrāfijas. Drīzāk tā, ka vienaudži uzkurina savā starpā viens otru.

Līdzīgi norāda VP pārstāvis Rinkevics. Policija esot pārbaudījusi arī gadījumus, kad ticis draudēts, taču secināts, ka tie ir bijuši vienaudži, kuri to darījuši ļaunu motīvu vadīti vai gribējuši pajokot. Nevienas trešās personas, neviena pieaugušā cilvēka, kurš organizēti dotu uzdevumus bērniem nodarīt sev miesas bojājumus, nav bijis.

Policija arī noliedz agrāk izskanējušo informāciju, ka ar “izaicinājumu spēli” varētu būt saistīts divu pusaudžu mēģinājums nolēkt no pamestās “Radiotehnikas” ēkas.

Tomēr Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki aicina skolas brīdināt bērnu vecākus par “nāves spēli”. Piemēram, Rīgas Lietuviešu vidusskolas Vecāku padome rīkojās nekavējoties – visu klašu vecāki saņēma e-pasta SOS vēstules ar aicinājumu pārrunāt ar savām atvasēm iespējamos draudus.

“Mums ir jākomunicē ar saviem bērniem. Un tajā brīdī, kad mēs runāsim, mēs zināsim, ko domā mūsu bērns, ar ko nodarbojas mūsu bērns, tad mēs arī laicīgi varēsim prognozēt sekas,” skaidroja Rīgas Lietuviešu vidusskolas Vecāku padomes priekšsēdētāja Rudīte Veitmane.

Kā norāda raidījums, interneta vide piedāvā pusaudžiem ļoti daudzus izaicinājumus, kas var būt bīstami veselībai un dzīvībai. No vienas puses, par tiem labāk nestāstīt, lai kāds nemēģinātu tos izpildīt. No otras – labāk informēt, lai brīdinātu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piemēram, kanēļa izaicinājumā pusaudzim jāapēd karote sausā kanēļa, taču tas var aizsprostot elpceļus un novest līdz aizsmakšanai. Vēl viens triks – iebāzt mutē spuldzīti, taču bez ārsta palīdzības to vairs nav iespējams izņemt ārā. Ziemā parādījās vēl sniega un sāls izaicinājums, kuru izpildot bērni apsaldē audus un var gūt spēcīgus neatgriezeniskus ādas un muskuļu bojājumus.

Lai pasargātu pusaudzi, speciālisti iesaka veidot ar viņu labas, uzticamas attiecības. “Runāt ar bērnu. Izstāstīt, ka šādas kustības un spēles ir manipulējošas un izmanto tādu bērnu nespēju sava vecuma dēļ kritiski izvērtēt tās ziņas, to informāciju, kas nonāk viņu rīcībā,” norādīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Dace Āķe.

Tas, ka pusaudži apvienojas grupās, ir normāli, skaidro psihologi. Bet katra bērna spējas nepadoties šaubīgiem izaicinājumiem mammām un tētiem ir jāvērtē individuāli.

Un vēl jāņem vērā tas, ka pusaudžiem ir raksturīgi pārbaudīt saņemtās informācijas patiesumu, tāpēc lieku reizi labāk neminēt spēļu vai kustību nosaukumus vai atslēgvārdus. Tas gan vairs neattiecas uz “nāves spēli”, par kuru informācija un dažādi atslēgvārdi, piemēram, “Zilais valis”, jau ir aizgājuši plašumā.

Šonedēļ Drošāka interneta centrs nāca klajā ar sešiem padomiem vecākiem, kā pasargāt bērnu no šīs spēles. Par aizdomīgiem kontiem gan pusaudži, gan pieaugušie aicināti ziņot sociālo tīklu administrācijai, Drošāka interneta centram vai policijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cīņā ar “Zilo vali” Drošāka interneta centrs sadarbojas arī ar Bulgārijas un Rumānijas kolēģiem. Šajās valstīs ir konstatēti spēlē iesaistīto pusaudžu pašnāvības gadījumi.

Tikmēr raidījuma aptaujātie jaunieši atzinuši, ka spēles aicinājumus neuztver nopietni un arī dēvē to par bezjēdzīgu.

“Nu, cilvēkiem nav, ko darīt. Jauniešiem jau ir tā – ai, apnicis dzīvot, vecāki “galīgi garām”. Tad viņi izdomā uzspēlēt. Nu, es domāju, ka tas ir reāli “sviests”. Es skatījos internetā, es lasīju, bet es nevēlos tajā piedalīties. Un nevienam neiesaku,” teica 8. klases skolnieks Gabriels. Savukārt 8. klases audzēkne Emīlija pieļauj, ka tiem, kas spēlējas ar jauniešiem, pašiem ir kaut kādas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm