tv3.lv

Ceļotājs no Latvijas dalās ar Grenlandē gūtajiem iespaidiem

2019. gada 18. septembrī 7:53

“Uz Grenlandi pēc pērlēm” – tāds nosaukums dots ceļotāja un zemessarga Jura Ulmaņa grāmatai. Tikko izdotajā darbā ir aprakstīts tas, kā Juris kopā ar citiem ceļotājiem ar slēpēm šķērsoja Grenlandi.

Kā norāda autors, grāmatā ir aprakstīts tas, kā viņš nonāca pie pērlēm Grenlandē.

Ceļojums pāri sniega klātajai Grenlandei Jurim Ulmanim gadījās teju nejauši. Pienāca brīdis, kad Juris bija noilgojies pēc piedzīvojumiem, un parasti tie viņam notika, kāpjot kalnos.

Ulmanis jau kopš bērnības, lasot dažādas grāmatas, saprata, ka ceļojumi, kas prasa īpašu izturību, viņu vilina visvairāk. Pēc meklējumiem teju nejauši uzgāja iespējai ar slēpēm šķērsot ledus un sniega klāto Grenlandi. Pirms tam tika ievāktas ziņas par Grenlandes iekarotājiem, un ar katru jaunu ziņu pārliecība doties uz Grenlandi arvien nostiprinājās.

Ceļojums nav vienkāršs. Katram ceļiniekam ir jāvelk līdzi ragavas ar pārtiku un citām mantām. Juris norāda, ka kavēšanās vai nepareizi aprēķini var beigties bēdīgi. “Tev jāvelk viss līdzi, piemēram, ēdiens jāvelk līdzi, un tev zināms dienu daudzums, lai pārtiktu, ja nepietiek ēdiena, tad būs ziepes.”

Kopumā grāmatā ”Uz Grenlandi pēc pērlēm” dienasgrāmatas formā ir aprakstīts vairāk nekā 600 kilometru garš ceļojums. Tas turpinājās vienu mēnesi. Ikdienas notikumu pierakstīšana dienas noslēgumā, kad ir pamatīgs nogurums, ir vēl viens papildu pārbaudījums. “Tur vajag diezgan lielu disciplīnu, jo negribas rakstīt. Tā ir ļoti terapeitiska lieta, ļoti mierinošā un skaista lieta.”

Pierakstītais ceļojums notika pirms desmit gadiem. Tagad visi piedzīvojumi un pārdzīvojumi ir salikti grāmatas lapās. Viens no sāpīgākajiem aspektiem ir tas, ka šo desmit gadu laikā Grenlande ir daudz ko zaudējusi globālās sasilšanas dēļ. “Vietējie teica, ka kūst, viens indikators ir polārlāči, kuriem nav ko ēst, un tie sāk nākt uz pilsētām.”

Neņemot to vērā, grāmata noslēdzas optimistiski – ar vēstījumu, ka katra ceļojuma noslēgums ir nākamā ceļojuma sākums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ceļotājs Juris Ulmanis Grenlandes maršrutu atrada internetā. Ceļā viņš devās ar pilnīgi nezināmiem cilvēkiem no ASV un Anglijas. Tāpēc šis ceļojums bija jaunumiem pārbagāts.

Interesanti, ka grāmata “Uz Grenlandi pēc pērlēm” ir otrā grāmata par aprakstīto ceļojumu. Pirmā grāmata vairāku iemeslu dēļ tika izņemta no tirdzniecības, tad tika nolemts rakstīt otro grāmatu. Izskatās, ka otrā grāmata ir krietni labāka nekā pirmā. Jura neatlaidība ir attaisnojusies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm