tv3.lv

“Čekas maisu” publiskošana internetā notiks vēl pirms Ziemassvētkiem

Visticamāk, nākamnedēļ tiks noņemts pēdējais šķērslis, lai jau šomēnes, kā solīts, internetā sāktos “čekas maisu” satura publiskošana. Šie vēsturiskie dokumenti jau nonākuši Latvijas Nacionālajā arhīvā, un tas gaida, kad valdība pieņems pēdējos noteikumus, kā ar šiem dokumentiem varēs iepazīties katrs interesents.

2018. gada 3. decembrī 19:22

Tā sauktie “čekas maisi” līdz šim glabājās Satversmes aizsardzības birojā, kur tos nevarēja apskatīt. Taču tagad situācija ir radikāli mainījusies. Vairāk nekā 4000 čekas aģentu kartīšu, kā arī VDK štata un ārštata darbinieku telefongrāmata ir digitalizēta un nosūtītas Nacionālajam arhīvam publiskošanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Dokumentu kopijas, kas ir jāpublisko šogad, mēs esam saņēmuši pilnu komplektu. Tās ir digitālas kopijas, fiziskos dokumentus saņemsim nākamgad. Šobrīd mēs nodarbojamies ar to, lai kopijas būtu pieejamas tādā kā digitālā izstādē, kurā tās varētu apskatīt cilvēki internetā,” norāda Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža.

Paredzams, ka publiskošana varētu notikt divu nedēļu laikā, kad Ministru kabinets būs pieņēmis atbilstošus noteikumus. Ar čekas maisu saturu varēs iepazīties Nacionālā arhīva mājaslapā, pirms tam tajā reģistrējoties.

“Alfabētiskajā kartotēkā ir uzvārds, dzimšanas gads, vieta uz to brīdi, kad viņš tika savervēts, kur viņš tajā brīdī strādājis, nacionalitāte vai viņš ir bijis partijas biedrs, kāda ir pilsonība un kāda ir izglītība. Tāpat būs redzama viņa kategorija, kurā gadā viņš ir savervēts un kas to izdarījis. Šajā gadījumā mēs redzam cilvēku, kas bija savervēts vēl neatkarīgās Latvijas laikā,” skaidro Nacionālā arhīva direktore.

Jārēķinās, ka bez šiem sausajiem faktiem nekas daudz vairāk publiskots netiks, piemēram, tas, kādas neģēlības konkrētais aģents ir izdarījis.

Ja būs vēlme noskaidrot, vai konkrēts aģents ir ziņojis par konkrētu cilvēku, būs jānāk uz nacionālo arhīvu. Lai arī šeit neatrodas pati svarīgākā informācija – aģentu darbu un personīgās lietas, kuras aizvestas uz Maskavu, šeit atrodas visas VDK lietas par padomju gados notiesātajiem, operatīvās izstrādes lietas, kā arī specziņojumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāpiebilst, ka vairāk nekā 300 kartotēkā minētiem cilvēkiem caur tiesu jau izdevies pierādīt, ka viņi ar čeku nav sadarbojušies. Neatkarīgi no tā kartotēka tiks publiskota pilnībā.

“Dokumentu kopumu ir sastādījusi padomju valsts, okupācijas režīms, un līdz ar to šie dokumenti uztverami kā dokumentu kopums. Likumā vēlreiz ir noteikts, ka atbildību personai šie dokumenti nenes,” norāda Saeimas deputāts Ritvars Jansons (NA).

Līdz ar to, ja cilvēks uzskatīs, ka viņa uzvārds publicētājā čekas aģentu sarakstā atrodas nepamatoti, viņam būs divas izvēles – Nacionālajam arhīvam iesniegt parakstītu skaidrojumu, kas tiks publicēts kopā ar viņa kartīti, vai arī vērsties tiesā.

“Mēs esam tiešā pārvaldes iestāde, kas darbojas tikai ar to, kas noteikts likumā. Ja kādam ir pretenzijas par šā likuma būtību, tad viņam ir jāvēršas Satversmes tiesā,” teic Nacionālā arhīva direktore.

Jāpiebilst, ka publiskotajā sarakstā būs ne tikai aģenti, bet arī konspiratīvo dzīvokļu turētāji un cilvēki, kurus “čekā” bija nolemts savervēt. Tāpat decembrī tiks publiskots apraksts par to, kā notika PSKP centrālās komitejas un “čekas” sadarbība. Plašāku dokumentu apjomu arhīvs iecerējis publiskot maijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm