Būvniecība – joprojām bīstamākā profesija Latvijā

Sākoties aktīvai būvniecības sezonai, Valsts darba inspekcija jau sākusi doties pārbaudes reidos. Šogad reģistrēti 35 nelaimes gadījumi. Līdz šim liela daļa no tiem notiek paviršas attieksmes dēļ, piemēram, neuzliek drošības sistēmas it kā laika trūkuma vai neērtuma dēļ, vēsta TV3 Ziņas.

2022. gada 25. aprīlī 20:40

Būvniecība Latvijā joprojām ir bīstamākais nodarbinātības sektors. Pērn būvlaukumos bojā gāja seši celtnieki.

Smagie nelaimes gadījumi visbiežāk notiek, iegrūstot nenostiprinātām būvbedrēm; strādāšanai augstumā nepareizi lieto pieāķēšanās sistēmu vai neuzvelk nemaz, nav aizsargnožogojumu, ir nenosegti caurumi un šahtas, neuzmanība elektrības kabeļu tuvumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sandra Zariņa
Valsts Darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja

“Principā pēc katra smagā nelaimes gadījuma, kas ir ar smagām sekām, cilvēks gadu noteikti nevar strādāt. Visbiežāk būvniecības nozarē vairs neatgriežas. Fiziski vairs nevar nozarē strādāt.”

Vissliktākā situācija darba drošības ziņā ir mazo objektu un privātmāju būvniecībā.

Ivars Vanadziņš
RSU Darba drošības un vides veselības institūta konsultants

“Sākot ar paštaisītām sastatnēm, bojātām koka kāpnēm, primitīva aizsardzības līdzekļu nelietošana. Tajā mazo objektu sektorā joprojām pastāv ēnu ekonomika, un tur attiecīgi tam darba devējam nav nekādu pienākumu.”

Darba drošība uzlabojusies lielajās celtniecības kompānijās, secina eksperti. Viens no vadošajiem daudzdzīvokļu namu attīstītājiem Latvijā, piemēram, reizi nedēļā mērot būvlaukuma drošību, darba drošības pārbaudēs regulāri nākot apdrošināšanas kompānijas, pašiem celtniekiem liek analizēt gandrīz notikušos nelaimes gadījumus un faktiskos negadījumus citās kompānijās. Bieži izglīto savus apakšuzņēmējus

Evita Biezmane
“Bonava Latvija” vecākā darba drošības speciāliste

“Ja es parādu foto vai izstāstu situāciju, nelaimes gadījumu, tad kolēģis, ejot būvlaukumā, piedomā pie tā. Domāšana ir mainījusies. Viņi saprot, ka tas ir viņu labā, nevis manā. To, ka viņi aizies mājās ar visiem pieciem pirkstiem un abām acīm.”

Valsts darba inspekcija šogad plāno doties 200 pārbaudes reidos, pluss vēl reaģēs uz operatīvajiem ziņojumiem.

Sandra Zariņa
Valsts Darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja

“Mums ir ļoti aktīva sabiedrība, kas, redzot pa logu, braucot garām, ejot garām bīstamiem būvobjektiem, mums ziņo, sūta bildes. To aicinām turpināt darīt. Tad mēs, protams, dodamies arī uz šiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzņēmēji, kuriem nav naudas darba drošības speciālistu algošanai, var saņemt bezmaksas konsultācijas no Valsts darba inspekcijas ekspertiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm