tv3.lv

Bordāns: Lemberga tiesas process bija simbols 90. gadiem

Ventspils mēra Aivara Lemberga (“Latvijai un Ventspilij”) tiesas process bija simbols deviņdesmitajiem gadiem, bet šīs valdības laikā vairāki deviņdesmito gadu periodam raksturīgi elementi sāk izgaist, pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes sēdes pirmdien, 22. februārī, teica tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

2021. gada 22. februārī 20:42
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP)

“Gaidot otrās instances [tiesas] spriedumu un arī trešās instances spriedumu, ja tādi būs nepieciešami, jāsaka, ka Aivars Lembergs, protams, bija simbols Latvijas transformācijai 90. gados no komunisma ekonomikas uz tirgus ekonomiku. Tāpat arī šis tiesas process bija simbols arī, man jāsaka, 90. gadiem. Simboliski, ka šīs valdības laikā vairāki no šā 90. gadu perioda elementiem sāk izgaist, ieskaitot to, ka ZZS neiekļuva valdībā, un ieskaitot to, ka tiesas jaudas un pieeja varbūt mainās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tieslietu ministrs teica, ka ikviens bija liecinieks tam, kā tiesa pasludināja spriedumu Lemberga lietā un kā tiesnese to izskaidroja, uzteicot tiesas darbu. “Šodien mēs bijām liecinieki tam, kā tiesa pasludināja spriedumu, kā tiesnese izskaidroja spriedumu. Un arī sabiedrībai, manuprāt, tas ir diezgan saprotams,” sacīja Bordāns.

Pirmās instances tiesa šodien pasludināja spriedumu Aivara Lemberga prāvā. Viņš atzīts par vainīgu daļā smagāko viņam izvirzīto apsūdzību. Lembergam piespriest piecu gadu cietumsods, naudas sods, kā arī konfiscēti īpašumi. Viņu apcietināja tiesas zālē. Notiesājošs spriedums arī Lemberga līdzzinātājiem – dēlam un biznesa partnerim.

Pagājušajā nedēļā Lembergs emocionālos toņos teica savu pēdējo vārdu lietā. Šodien viņš bija krietni piezemētāks, un jau pirms sēdes atzina, ka ir gatavs doties uz cietumu.

Aivaru Lembergu vainoja kopumā 40 noziedzīgos nodarījumos, 19 tiesa atzina par pamatotiem, 21 nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu. Lemberga vaina atzīta apsūdzībās par kukuļa pieņemšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, dokumentu viltošanu, piedalīšanos neatļautā mantiskā darījumā. No viņa par labu cietušajiem nolemts piedzīt 64 085 eiro.

Galīgo sodu Aivaram Lembergam noteikt brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, konfiscējot zemāk norādīto mantu un arī naudas sodu 40 minimālo mēnešalgu, 20 000 eiro apmērā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lembergs pēc sprieduma pauda gatavību sēsties aiz restēm, reizē gan uzsverot, ka sevi uzskata par politisku ieslodzīto, un salīdzināja sevi ar Krievijas opozicionāru Alekseju Navaļniju. “Vairāk jau viņi neko nevar izdarīt! Nāvessods ir atcelts, līdz ar to paliek mūža ieslodzījums, bet šie panti “nevelk”. (..) Rokudzelžus var uzlikt, bet pēc tam vienalga noņems. Visādi citādi esmu gatavs, zobupasta arī ir līdzi,” sprieda Lembergs.

Rokudzelžus tā arī neuzlika, lai gan policists jau tos bija izņēmis un teju grasījās lietot, bet nebija nepieciešamības. Ar koferiem rokās Lembergs teica atvadu vārdus žurnālistiem, un tika izvests pa dienesta izeju.

Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi ilgu ieslodzījumu, bet biznesa partnerim Ansim Sormulim cietumā nāksies pavadīt divus gadus. Viņus gan atšķirībā no Lemberga tiesas zālē neapcietināja.

Noziedzīgo nodarījumu virkne bija iespaidīga, un brīvības atņemšanas sods ilgstošs, tātad pastāv risks, un pamats ir tiesas spriedums par personas atzīšanu par sevišķi smaga nodarījuma izdarīšanu.

Konfiscēti Lemberga nekustamie īpašumus Puzē, akcijas ārvalstu uzņēmumos, kuru vērtība pārsniedz vairākus miljonus eiro, lata monētu kolekcija un citas vērtslietas. Divas dzeltena metāla aproču pogas ar tumši sarkanu akmeni, kas glabājas prokuratūras glabātuvē, konfiscēti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Prokuratūra bija lūgusi Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā, bet prokurors arī par šo lēmumu bija gandarīts.

Prokurors Juris Juriss

“Tas ir tuvu tam, ko valsts apsūdzības uzturētāji ieskatīja par pareizu konkrētajā situācijā. Viens būtisks apstāklis – tiesa pievienojās prokuratūras viedoklim par aktīvu konfiskāciju un šī aktīvu konfiskācija ir manuprāt lielākā, kāda Latvijā ir bijusi līdz šim.”

Tiesa skaidroja, ka Lemberga sprieduma rakstīšanā ņemti vērā vairāki mīkstinoši apstākļi, piemēram, ilgā iztiesāšana. Kavējošie faktori bija lielais apjoms, ļoti daudzo liecinieku aicināšana uz tiesu, ilgstošās pratināšanas, bija dažas personas, kas bija pratinātas 28 sēžu garumā!

Jāpiemin, ka Lemberga soda izciešanas laikā ieskaitīs iepriekš ieslodzījumā, kā arī mājas arestā pavadīto laiku – 11 mēnešus un 9 dienas.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm