tv3.lv

Nepieejamie Covid‑19 testi: pieprasījums strauji aug, bet risinājumus vēl pārrunā

Pēdējo divu nedēļu laikā divkāršojusies nepieciešamība pēc Covid-19 testiem laboratorijās, taču pieprasījumu grūti izpildīt cilvēkresursu trūkuma dēļ. Lai uzlabotu situāciju, Nacionālais veselības dienests (NVD) veic pārrunas ar laboratorijām, bet skaidrības par jauniem testēšanas nosacījumiem nav.

19. janvārī 17:30

Sociālajos tīklos pēdējās dienās vērojamas diskusijas par to, cik ātri iespējams tikt pie Covid-19 testa jebkurā no laboratorijām. Vienu pieredze rāda – tuvākais brīvais pieraksts pieejams pēc nedēļas, un rezultāti saņemti vairāk kā pēc diennakts. Savukārt citiem paveicies un pie testa izdevies pierakstīties jau uz nākamo dienu un rezultātus saņemt testa veikšanas dienas vakarā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

tv3.lv uzrunāja vairākas laboratorijas un NVD, lai noskaidrotu, kāda ir šī brīža situācija ar Covid-19 testiem un vai plānoti kādi risinājumi situācijas uzlabošanai.

Rindas garākas, nekā gribētos

Visu uzrunāto laboratoriju pārstāvji tv3.lv atzīst – pēdējo divu nedēļu laikā pieprasījums pēc Covid-19 iztriepes testiem teju dubultojies, līdz ar to pieaudzis arī gaidīšanas laiks. Ja iepriekš uz testu varēja pierakstīties jau tai pašā dienā vai vismaz nākamajā, tad šobrīd tuvākais pieraksta laiks varētu būt 4-5 dienas uz priekšu. “Rindas ir garākas, nekā gribētos,” norāda “MFD Veselības grupa” vadītājs Einārs Giels.


Un pieprasījums pieaudzis kā galvaspilsētā, tā arī reģionos. “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa stāsta – vēlme veikt Covid-19 testu īpaši izteikta ir, piemēram, Rēzeknē, Liepājā, Ādažos un, protams, Rīgā, bet, piemēram, Jēkabpilī testēšanās vēl patlaban notiek ikdienas režīmā. Savukārt “E. Gulbja laboratorijas” projektu vadītāja Džineta Dimante atklāj – skatoties pēc paņemto analīžu skaita, aptuveni 30% tiek paņemtas Rīgā, bet atlikušie 70% – pārējā Latvijas teritorijā.

Tāpat laboratorijas ir vienisprātis, ka pieprasījumu pēc Covid-19 testiem pieaudzis gan pieaugošās saslimstības dēļ, jo testiem aktīvi piesakās ar Covid-19 sasirgušo kontaktpersonas, gan skolu un bērnudārzu perēkļu dēļ. Kā arī slimība izplatās starp ārstniecības personām, līdz ar to nereti uz nenoteiktu laiku nākas slēgt atsevišķus testu pieņemšanas punktus, kas tad samazina jau ierobežotās darbspējas kapacitāti.

Tiesa, kā tv3.lv apstiprināja visas uzrunātās laboratorijas, patlaban NVD ar laboratorijām veic pārrunas, lai apzinātu to kapacitāti un ieviestu jaunus nosacījumus valsts apmaksāto Covid-19 testu nodošanai ar mērķi pieprasījumu pēc testiem izlīdzināt. “MFD Veselības grupa” vadītājs Giels stāsta, ka apspriesto risinājumu vidū ir:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

  • skolās un bērnudārzos tiktu veikti iztriepes un antigēnu testi, bet, ja klasei jādodas karantīnā, turpmāk tiek veikti tikai siekalu testi;
  • ja cilvēkam simptomu nav, bet tests ir nepieciešams īslaicīgiem apstākļiem, piemēram, ceļošanai, viņš dodas uz laboratorijas procedūru kabinetu, kur veic ātro antigēnu testu un uzreiz iegūst rezultātu.

Sazinoties ar NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieci Gintu Ozoliņu, viņa apstiprina, ka NVD ir lūdzis laboratorijas atvērt papildu testēšanas vietas vai palielināt apmeklētāju pieņemšanas laiku. Laboratorijas vērtējot savus resursus un tuvākajā laikā NVD sniegs informāciju par šādām iespējām. Ozoliņa arī apstiprina, ka ir iesāktas pārrunas par jaunu algoritmu noteikšanu valsts apmaksāto Covid-19 testu veikšanai, bet uz jautājumu – kad jaunie nosacījumi varētu tikt pieņemti un stāties spēkā – nespēj atbildēt.

Kāda ir šī brīža laboratoriju kapacitāte?

“MFD Veselības grupa” vadītājs Giels stāsta – patlaban vidēji diennakts laikā laboratorijas pieņem 2500 testu, bet maksimālā kapacitāte būtu 3000-3500. Tehniskās iespējas ļautu palielināt testēšanas apjomus, bet lielākā problēma ir cilvēkresursu trūkums.

“E. Gulbja laboratorijas” projektu vadītāja Dimante paskaidro, ka viņu laboratorija ik dienu var paņemt aptuveni 3000 iztriepes testu un apmēram 7000 siekalu paraugu. Taču šie testēšanas apjomi jau ir uz kapacitātes robežas jeb 10 000 testu diennaktī, jo visi pozitīvie gadījumi jāpārbauda divreiz un, pieaugot saslimstībai, pieaug arī darba apjoms.

Savukārt, kā stāsta “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Lapiņa, trešdien, 19. janvārī, rīta pusē uz Covid-19 testu “Centrālās laboratorijas” nodošanas punktos bija pieteikušies aptuveni 4000 cilvēku. Lapiņa gan lēš, ka līdz dienas beigām testēto skaits palielināsies, jo cilvēki aktīvi piesakās elektroniski. Tāpat laboratorija saņem testus no skolām un slimnīcām.

Jānorāda, ka “Centrālā laboratorija” ir arī vienīgā no uzrunātajām, kas jau šobrīd strādā pie tā, lai spētu palielināt savus testēšanas apjomus. Lapiņa atklāj, ka šobrīd notiek jaunu darbinieku piesaiste un apmācīšana, un, ir cerības, ka nākamo 2-3 dienu laikā laboratorijas filiālēs un pieņemšanas punktos Covid-19 testēšanas apjomi varētu palielināties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Parēķinājām, ka mēs laboratorijās diennaktī varētu uzņemt vēl 1650 cilvēku, jo kopējā diennakts kapacitāte mums ir 15 000 testu. Esam aplēsuši, ka, ja tas būs nepieciešams, mēs ilgtermiņā varētu palielināt testēšanas apjomus, bet tomēr to vēl nedarām, jo ceram, ka šī brīža saslimstības vilnis beigsies pēc 4–5 nedēļām,” paskaidro Lapiņa un piebilst, ka ik dienu “Centrālās laboratorijas” mājaslapā tiek atvērti jauni testēšanās punkti, kuriem iespējams pieteikties elektroniski. Tiesa, 100 jaunās brīvās testēšanas vietas tiek aizpildītas aptuveni 15 minūšu laikā.

Ko ņemt vērā, piesakoties testam?

“MFD Veselības grupa” vadītājs Giels aicina, piesakoties testam, jau laikus sagatavot personas datus, izvēlēties testa veikšanas vietu, laiku un veidu, kā arī padomāt par alternatīvām, ja izvēlētais laiks un vieta nav pieejami. Viņš norāda, ka iespējams testam pieteikties gan telefoniski, gan elektroniski.

“E. Gulbja laboratorijas” projektu vadītāja Dimante aicina vecākus un skolotājus paturēt prātā, ka jau patlaban skolēnu un bērnudārznieku testēšana notiek ar siekalu testiem, tāpēc nevajadzētu bērnu pieteikt uz iztriepes testu, jo tas vēl vairāk palielina laboratoriju slogu. “Daudzi vecāki to joprojām nezina, nesaprot, tāpēc noslogo gan zvanu centrus, gan laboratorijas, piesakot bērnus uz iztriepes testiem. Tāpat vēlams gan no laboratorijas saņemt visus vienai klasei nepieciešamos siekalu testu komplektus, gan visus vienlaicīgi laboratorijā nogādāt, lai arī atvieglotu testēšanas procesu,” mudina Dimante.

Savukārt “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Lapiņa aicina testam pieteikties arī, rakstot elektroniski, ja nav izdevies sazvanīt zvanu centru vai pieteikties mājaslapā, bet tests nepieciešams visai steidzami. “Laboratorijas darbinieki mēģina katram gadījumam pieiet individuāli un risināt situāciju,” tā Lapiņa.

Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm