tv3.lv

Bērnu slimnīcas vadītājs: pašlaik ar Covid‑19 inficējušies apmēram 60 BKUS darbinieku

25. janvārī 8:40

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) pašlaik ar Covid-19 ir inficējušies apmēram 60 tās darbinieki, taču vēl daļa ir prombūtnē viņu bērnu slimošanas dēļ, intervijā TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” atzina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Valts Ābols.

Valts Ābols
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs

“Patlaban aptuveni 60 mūsu darbinieku ir inficēti un atrodas mājās Covid-19 dēļ. Tajā pat laikā ir virkne darbinieku, kam nākas atrasties mājās, tāpēc ka slimo viņu bērni. Ja mēs raugāmies uz mūsu māsu resursu, kas veido lielāko daļu no bērnu slimnīcas kolektīva un ir ļoti, ļoti nozīmīga daļa no tā, lai mēs varētu sniegt pilnvērtīgu aprūpi, tad patlaban katra septītā māsa atrodas prombūtnē vai nu Covid-19 dēļ, vai slimojot ar kādām citām slimībām, vai paliekot mājās ar mazgadīgu bērnu.”

Viņš atzina, ka darbinieku trūkums pašlaik vēl neietekmē pakalpojumu sniegšanu, jo “patlaban īslaicīgi ir manevra iespējas, kādam jāstrādā vairāk, bet jāapzinās, ka tas nav ilgtermiņa risinājums”. Taču BKUS vadītājs neizslēdza – būs brīdis, kad atsevišķu pakalpojumu sniegšanu nāksies īslaicīgi ierobežot, jo nebūs personāla, kas to nodrošinās. Patlaban BKUS orientējas uz paaugstinātu elastību, lai var ātri slēgt vai vērt vaļā pakalpojumus. Pārgrupēt resursus, ja vajadzēs, var, piemēram, atceļot vai atliekot plānveida operācijas. Izveidots slimnīcas nepārtrauktības plāns akūtās palīdzības nodrošināšanai.

Viņš atzina, ka patlaban bērni ir lielākā daļa no visiem ar Covid-19 inficētajiem valstī. “Pirms gada no visiem inficētajiem bērni bija tikai 3%, šobrīd – pie 40%,” uzsvēra Ābols. Nedaudz pieaug mazo pacientu skaits, kam vajadzīga medicīniskā palīdzība Covid-19 ārstēšanā, bet lielākā daļa ar Covid-19 inficēto bērnu, visticamāk, ārstēsies mājās, tikai nelielai daļai būs jāmeklē speciālistu palīdzība. Pēdējās trijās dienās slimnīcas neatliekamās palīdzības punktā pēc palīdzības vērsušies aptuveni 20-30 pacienti katru dienu, daļa no tiem pēc tam paliek slimnīcās, daļa – dodas mājās.

Pēc BKUS vadītāja paustā, pirmdien, 24. janvārī, slimnīcā bijuši 17 Covid-19 pacienti, kas esot vidējais pēdējo dienu rādītājs. Taču bērnus ar vidēji smagu slimības gaitu var vest arī uz reģionālajām slimnīcām. Ne visi nonāks BKUS, tur nonāk nopietnāki inficēšanās gadījumi un bērni no galvaspilsētas.

Lielākā daļa bērnu var ārstēties mājās, daļa pat nepamanīs Covid-19 simptomus. Klīnikas komanda kopā ar NPMD kolēģiem ir izstrādājusi algoritmu, kā rīkoties ar bērniem ar vieglu, vidēju vai smagu Covid-19 slimības gaitu. Ir izstrādāti kritēriji, kad bērns jāved uz slimnīcu.”Vieglākie” pacienti ārstējas mājās. Tiem bērniem, kas paliek mājās, ir iespēja saņemt konsultāciju pa tālruni. Tālrunis konsultācijai darba dienās ir 80708866, bet konsultācijām brīvdienās – 26112887. Ne tikai BKUS, bet arī tās filiālē Juglas ielā 20 ir pieejams pediatrs katru dienu līdz plkst. 22.00 vakarā.

Ābols uzsvēra, ka valstiski prioritāri ir jāvakcinējas cilvēkiem riska grupās, vecāka gadagājuma cilvēkiem, tāpat iedzīvotājiem sevišķi šajās grupās būtiski veikt arī balstvakcināciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot bērnu vakcinācijas tempus, viņš norādīja, ka slimnīcas nodaļā patlaban nav nonācis neviens vakcinēts bērns. Turpinās pusaudžu vakcinācija. Pirmo vakcīnas pret Covid-19 devu Latvijā saņēmuši aptuveni 5% bērnu, kas ir relatīvi maz, salīdzinot ar citām valstīm. Visiem bērniem nav jāplāno brīvdiena nākamajā dienā pēc vakcīnas saņemšanas, kāds var justies saguris, bet cits labi, tāpēc vecākiem jārīkojas atbilstoši situācijai, uzsvēra Ābols.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm