Balsojums par pilsētvidi, ne drūmiem onkuļiem uzvalkos. Saskaitītas balsis jauno cēsinieku vēlēšanās

14. Saeimas vēlēšanas nebija vienīgās vēlēšanas, kas šā gada 1. oktobrī norisinājās Cēsīs – arī pilsētas izglītības iestāžu audzēkņiem bija iespēja balsot par, viņuprāt, labākajiem risinājumiem Cēsu pilsētvidē. Bērnu un jauniešu vēlēšanu aktivitāte bijusi nedaudz lielāka kā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās – iespēju lemt par pilsētas labiekārtošanu izmantoja nepilni 36%.

2022. gada 4. oktobrī 14:15

Kā “tv3.lv” stāsta Cēsu Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes vadītājs Kārlis Pots, bērnu un jauniešu vēlēšanas, kurām, atsaucoties uz pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes vārdiem, dots nosaukums “Demokrātija sākas ģimenē”, ir divu Latvijas Mākslas akadēmijas studenšu iniciatīva.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cēsu pašvaldība pirms diviem gadiem kopā ar Centrālo vēlēšanu komisiju un Eiropas Padomes biroja pārstāvniecību Latvijā tikās Latvijas Mākslas akadēmijas darbnīcā, kur studentiem tika dots uzdevums izstrādāt kampaņas un projektus, kas varētu veicināt vēlētāju aktivitāti. Arī Cēsis darbnīcā dalījās ar savām idejām un darbiem, kā ikdienā veicina demokrātiju un pilsonisko aktivitāti, bet pēc tam studenti prezentēja savus darbus.

Bērnu un jauniešu vēlēšanu idejas autores ir Ulla Ozollapa un Beatrise Lasmane, kuras to sākotnēji piedāvājušas valsts pilsētu pašvaldībām, bet atsaucību nesaņēma. Savukārt Cēsis ierosinājumam ar prieku piekrita.

Iespēja lemt trīs pilsētas labiekārtošanas jautājumos

Cēsu bērnu un jauniešu vēlēšanas tika sadalītas trīs vecuma posmos, kur katram tika uzdots viens jautājums saistībā ar pilsētvides sakārtošanu. Pirmskolas un 1. klases vecuma bērniem bija jāatbild uz jautājumu, kādā krāsā viņi vēlas redzēt Maija parka apstādījumu nākamajā vasarā – dzeltenus vai violetus.

2.–7. klase atbildēja uz jautājumu, vai viņi vēlas bērnu laukuma iekārtu “Tarzāns” nomainīt pret šūpolēm. Pots norāda, ka pašvaldībai jau labu laiku bija šāda doma, taču tā nezināja, vai bērniem tas patiktu.

Savukārt 8.–12. klasēm bija jautājums, kur viņi vēlētos, lai uzstāda nākamo dzeramā ūdens uzpildes staciju – Piebalgas vai Cīrulīšu ielā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lielākais izaicinājums šo vēlēšanu organizēšanā bijis nodrošināt to pašu svarīguma sajūtu, kāda ir “īstajām” jeb 14. Saeimas vēlēšanām. Tās radīšanai bērnu un jauniešu “vēlēšanu iecirkņi” ierīkoti tajās pašās adresēs, kur varēja balsot arī par Saeimu.

Šajā ziņā arī bija jāapdomā loģistikas risinājums, jo bijis jāņem vērā – tajās pašās telpās, kur norisinās Saeimas vēlēšanas, nevar notiks nekas cits. “Tādēļ mums bija viltīgi jādomā, kā mēs veidojam to, lai būtu sajūta, ka šīs divas vēlēšanas ir saistītas, bet vienlaikus nepārklātos. Līdz ar to bērnu un jauniešu vēlēšanas tika noturētas gaiteņos vai pie vēlēšanu iecirkņu izejām,” norāda Pots.

Piedalījās vairāk nekā trešdaļa balsstiesīgo

Kopskaitā visām Cēsu izglītības iestādēm, tostarp skolām un bērnudārziem, tika izsniegti 3685 vēlēšanu biļeteni. Tiem bērniem, kuri ikdienā nedzīvo Cēsīs, tika dota iespēja savu balsi nodot glabāšanā jeb novēlēt piektdienā, lai arī viņiem ir iespēja piedalīties šajā procesā, ja arī ikdienā nelieto konkrēto infrastruktūru.

Kā lielāko atšķirību no Saeimas vēlēšanām Pots min bērnu un jauniešu “vēlēšanu iecirkņu” darba laiku – tie bijuši atvērti no sestdienas pulksten 8 līdz 17, taču realitātē balsis tika nodotas arī vēlāk. Jāpiebilst, ka visas balsis (arī vēlāk nodotās) tika pieņemtas. Šis arī licis pašvaldībai apdomāt – ja šāds projekts tiks realizēts atkārtoti, abu vēlēšanu darba laiki, visticamāk, būs jāsalāgo.

Runājot par bērnu un jauniešu vēlēšanu aktivitāti, kopumā tika saņemta 1311 balss, kas aktivitātes ziņā ir 35,58%. Lai arī tā ir vien nedaudz vairāk kā trešdaļa vēlēt tiesīgo Cesu skolu audzēkņu, Pots smej, ka šo vēlēšanu aktivitāte bijusi lielāka nekā 2021. gada pašvaldību vēlēšanās, kurās piedalījās vien 34,01% balstiesīgo vēlētāju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visaktīvākie bijusi pirmskolas un 1. klases vecuma grupa, kurā nobalsojuši 50,25%. 2.–7. klašu aktivitāte bija 35,11%, bet vismazāk aktīvā bija 8.–12. klašu grupa, kur nobalsoja 17,11%. Jāpiebilst, ka 11 biļeteni bijuši nederīgi.

Kas attiecas uz nolemto – nākamā gada vasarā Maija parka apstādījumi būs violetā krāsā, bērnu laukuma iekārta “Tarzāns” tiks nomainīts pret šūpolēm, savukārt dzeramā ūdens uzpildes stacija tiks uzstādīta Piebalgas ielā 18.

Pots uzsver, ka bērnu un jauniešu vēlēšanu mērķis bijis parādīt, ka viņu balsij ir spēks, tādēļ nav ne runas, ka kāds no vēlētajiem jautājumiem netiks realizēts. Vienlaikus gan jāsaprot, ka tagad, vēlā rudenī, nekādi labiekārtošanas darbi netiks veikti, arī nestādīs puķes. Taču tie tiks realizēti nākamā gada pavasara/vasaras darbu sezonā.

Bērni un jaunieši varētu vēlēt arī citkārt

Taujāts par to, kādas atsauksmes vēlēšanas saņēmušas, Pots pastāsta, ka sociālajos tīklos komentāru bijuši daudz un gan “Twitter”, gan “Facebook” visi kā viens bijuši pozitīvi. Sākotnēji gan pašvaldībai bijis satraukums par to, vai bērniem un jauniešiem netiek uzdoti pārāk vienkārši jautājumi, vai cilvēki tos neuzskatīs par infantiliem. Taču kā bērni, tā arī vecāki bijuši sajūsmā.

Tāpat saņemtas vairākas atgriezeniskās saites, ka tieši bērnu un jauniešu vēlēšanas bijušas tās, kas “izvilkušas” ģimenes ārpus mājām. 1. oktobrī diena bija pelēka un lietaina, bet bērnu vēlme balsot tik liela, ka arī nepatīkamie laikapstākļi tos nav atturējuši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nākamās “īstās” vēlēšanas gaidāmas 2024. gadā, kad balsosim par Eiropas Parlamentu. Pots norāda, ka personīgi noteikti gribētu turpināt realizēt šo projektu, jo pilotprojekts sevi pierādījis ļoti labi. Nākamajā reizē vēlēšanas jau varētu rīkot visā novadā, kur katrai vietai būtu jāmeklē savi risināmie jautājumi.

Vienlaikus jāņem vērā, ka bērnu un jauniešu vēlēšanas paredz tām novirzīt atsevišķus finanšu līdzekļus. Līdz ar to šobrīd vēl ir pāragri spriest, vai šāds projekts tiks rīkots atkātoti, taču, tuvojoties nākamajām “īstajām” vēlēšanām, pašvaldība arī domās par bērnu un jauniešu.

“Vispirms jārealizē šī brīža uzdoties darbiņi,” nobeigumā uzsver Pots.

Žurnāliste
Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm