Saturs turpinās pēc reklāmas

Baibas dzīvība karājas mata galā! Valsts nevis sola palīdzēt, bet lūdz ziedot

Sabiedrībā ik pa laikam skaļu rezonansi izsauc stāsti par smagi slimiem cilvēkiem, kuru dzīvība karājas mata galā, taču valsts neapmaksā to ārstēšanu. Līdzīga nelaime skārusi 24 gadus veco meiteni Baibu Baroni. Retas slimības dēļ viņai steidzami nepieciešama aknu pārstādīšana. Jau atrasti mediķi Igaunijā, kas būtu gatavi šo operāciju veikt, taču problēmas sagādā tas, ka Latvijā aknu transplantāciju valsts neapmaksā. Meitenes vienīgā cerība ir paļauties uz cilvēku labestību. Lai glābtu meitenes dzīvību vēl vajadzīgi 30 tūkstoši eiro. Paradoksāli, bet ziedot meitenei aicina arī veselības ministre.

2016. gada 30. augustā 19:28

Nāvējošais Bad-Kiari sindroms

Pēc palīdzības pie TV3 ziņām vērsās Baibas mamma Māra. Meitene, pat gribēdama, pati to nevarētu izdarīt, jo atrodas speciālā P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas izolatorā. Viņas jau tā novājināto veselību šobrīd apdraud pat ikdienišķas infekcijas. Par Baibas uzturēšanu pie dzīvības gādā desmit ārstu liela komanda. Viņai pirms vairākiem gadiem atklāja retu slimību – Bad-Kiari sindromu. Nu slimība progresējusi tiktāl, ka ar steigu jāveic aknu transplantācija. Stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, hepatologs Pauls Aldiņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Šī sindroma būtība ir tāda, ka nestrādā vēnas, respektīvi, aknas saņem asinis, bet no aknām asinis ārā netiek. Aknu vēnas ir trombozējušās, aizlipušas, praktiski nestrādā nemaz. Līdz ar to normāla aknu darbība nav iespējama.

Operācija vajadzīga steidzami

Latvijā aknu transplantāciju neveic. Tartu Universitātes klīnikas ārsti ir apņēmušies glābt meitenes dzīvību, taču ģimenei nav tik daudz naudas. Šāda operācija maksā 50 tūkstoši eiro, pašreiz ģimene spējusi savākt un tai saziedoti jau 20 tūkstoši eiro. Vēl nepieciešami 30 tūkstoši eiro. Baibas mamma Māra, valdot asaras, lūdz līdzcilvēku palīdzību.

Diemžēl Baiba pašreiz ir tādā stāvoklī, ka nu ilgāk viņa gaidīt nevar… Ir attīstījusies aknu ciroze, ar ko vairs nevar sadzīvot.

Situācijas nopietnību apstiprina arī ārsti. Pašreiz lielākās problēmas sagādā šķidruma uzkrāšanās meitenes vēderā. Stāsta Pauls Aldiņš.

Baibai ir nepieciešama regulāra šī šķidruma mehāniska notecināšana, vēdera dobumā ir šļauka, pa kuru katru dienu tek ārā šķidrums. Protams, ka tas ir svešķermenis, protams, ka no šādām invazīvām ierīcēm rodas nākamie veselības un dzīvības apdraudējumi, tie ir absolūti labi ieejas vārti infekcijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Jūtas pievilti

Ģimene jūtas kā aiz deguna vazāta, jo iepriekš valdība solīja, ka valsts apmaksāto operāciju klāstā aknu transplantācija tiks iekļauta jau ar šā gada jūliju, taču pēdējā brīdī šo lēmumu atlika vēl par pusgadu. Baibas mamma izmisusi teic, meita tik ilgi gaidīt nevar.

Es vispār tam nespēju noticēt, kā var šitā spēlēties! Vienu dienu saka ”jā”, otru ”nē”, jums tomēr nauda nebūs, mēs tomēr nedosim. Tā ir spēlēšanās ar cilvēka dzīvībām, varētu pat tā teikt.

Latvija ir palikusi vienīgā valsts Eiropā, kas neapmaksā aknu transplantācijas operācijas. Gadā tādas būtu nepieciešamas vismaz 20 cilvēkiem. Veselības ministre Anda Čakša TV3 Ziņām atzina, ka pretēji plānotajam, tomēr nevar solīt, ka valsts aknu pārstādīšanu sāks apmaksāt jau nākamgad.

Es saprotu to vajadzību un te nav stāsts par to pacientu. Un te man jālūdz ir vērsties pie ziedošanas organizācijām. Jo šobrīd ”grozā” mums tāda manipulācija nav paredzēta. Mēs esam veikuši aprēķinu, cik tas maksātu, bet, ieliekot grozā to manipulāciju, mēs atbīdītu visus pārējos pacientus tajā rindā vēl tālāk.

Dzimšanas dienu sagaidīs reanimācijā

Baiba, kura līdz šim strādāja par auklīti bērnudārzā, jau divus mēnešus atrodas slimnīcā. Viņas mamma pat speciāli sākusi šeit strādāt par sanitāri, lai varētu meitai palīdzēt, kad sāktos atlabšanas process.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Baiba ir cīnītāja. Bet es brīžiem jūtu, ka viņai cīņas spars pazūd. Viņai nepietiek spēka tam visam. Cik mēs varam, tik mēs palīdzam un cenšamies viņu visādi uzmundrināt, bet tas ir uz īslaicīgu momentu.

Šobrīd svarīgākais ir savākt līdzekļus, lai Baibu vispār iekļautu oficiālajā gaidītāju rindā un meitene pēc iespējas ātrāk tiktu pie jaunā orgāna. Viņai ziedot var gan mājaslapā www.ziedot.lv, gan zvanot pa tālr.: 90006383. Rīt ir Baibas dzimšanas diena. 25 gadu jubileju viņai nāksies pavadīt reanimācijas nodaļā. Māra teic, tas esot nieks, galvenais, lai tā nav viņas meitas pēdējā dzimšanas diena.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas