tv3.lv

Ažiotāžu raisījis valdības lēmums piešķirt 48 400 eiro mediķu mācībām, kā pareizi vakcinēt

2021. gada 23. februārī 20:40

Valdība atvēlējusi kopumā 48 400 eiro ārstniecības personāla apmācīšanai, kā pareizi veikt Covid-19 vakcīnu injekcijas, kas sociālajos tīklos raisījis iedzīvotāju ažiotāžu, vēsta TV3 Ziņas.

Šis izglītības projekts izbrīnījis daudzus ārstus, jo tas, kā iešpricēt muskulī, ir ābece, ko viņi visi jau savulaik apguvuši. Veselības ministrijā skaidro, ka zināšanas “uzfrišināt” tomēr par ļaunu nenāks, lai vakcinācija būtu drošāka, lai būtu pareizi aprēķinātas devas un lai būtu skaidrība, kādos gadījumos labāk nevakcinēt.

Valdības lēmums raisījis ažiotāžu sociālajos tīklos. Izbrīnīti gan parastie iedzīvotāji, gan ārsti. Kāda jēga tērēt valsts naudu par pašsaprotamām zināšanām, ko mediķi iegūst augstskolā?

Lai īsā laika periodā nodrošinātu vakcināciju iedzīvotājiem, papildus nepieciešams sagatavot no 100 līdz 500 ārstniecības personu – māsas, ārstus, ārstu palīgus un vecmātes, skaidro Veselības ministrijā.

Par mācību veikšanu šodien parakstīts līgums ar Rīgas Stradiņa universitāti, kuras eksperti arī nodrošinās mācības. Paredzēts, ka sākotnēji kursu vadītāji mācīs attālināti, tad grupās pa astoņiem cilvēkiem klātienē. Mācību ilgums vienai grupai –  viena diena. Kopējais maksimālais budžets 48 400 eiro, ar kuru varētu mācīt līdz 500 cilvēku. Kopējais termiņš mācību veikšanai ir viens gads.

Lasi vēl: Viena mediķa apmācīšanai veikt vakcināciju pret Covid-19 plāno tērēt 80 eiro

Par kursu summām pārsteigti paši mediķi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide

“500 cilvēkiem pa 100 eiro dienā – tāds finansējums ir paredzēts ļoti dārgiem kursiem! Pamatzināšanām ir jābūt, vai tās atsvaidzinātu ir vajadzīgi tik ļoti padziļināti – diez vai. Tie ir augstas izmaksas kursi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja vēl mācītu, piemēram, kosmetologus, kas ikdienā ar vakcināciju nav nodarbojušies, tas būtu saprotams, bet mediķu vidū par šādiem kursiem ir liela skepse, akcentē Veide. Sašutumu par šo programmu pauž arī Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijas vadītājs.

Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijas vadītājs Rafaels Ciekurs

“Tā situācija ir tik nokaitēta, ka ir precedenti – pret mediķiem vērš ieročus! Ir liela neizpratne, viņi domā, ka piedalamies kaut kādās nesaprotamās afērās. Tas met šaubu ēnu uz visu veselības aprūpes sistēmu! Arī man nav saprotams, kā var izmaksāt tik dārgi vienas apmācības. Izvērtējām Somijas pieredzi. Tiešsaistē, informācijas tehnoloģiju laikmetā, tas neizmaksā tādas summas. Arī mums tas rosina neizpratni.”

Ministrijā gan uzsver, ka mācīs tikai tos darbiniekus, kuriem patiešām būs nepieciešams zināšanas atsvaidzināt, lai vakcinācija noritētu pilnībā droši. Mācības būs pieejamas vakcinācijas iestādes rekomendētām ārstniecības personām visā Latvijas teritorijā.

Tikmēr Veselības ministrijas (VM) Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa norāda, ka, protams, pamatlietas mediķi ir ieguvuši izglītībā, bet kādu laiku ar attiecīgo jautājumu viņi nav saskārušies, tāpēc nepieciešams šīs zināšanas atjaunot. “Tas nenozīmē, ka mācības notiek no nulles. Ne jūs, ne es noteikti negribētu, ka mani vakcinē cilvēks, kas ir “YouTube” iemācījies to darīt,” uzsver Kļaviņa.

48 400 eiro izmantos mācību programmas izstrādei, lektoru un praktisko nodarbību vadītāju atlīdzībai, tehniskā nodrošinājuma iegādei, telpu nomai un transporta izdevumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veselības ministrijas Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa

“Nav jau tikai injekciju tehnika! Iedurt, adata. Šī ir gan devu aprēķināšana, konsultācijas ar mediķi, gadījumā, ja ir sarežģījumi, tās ir blakusparādības, pazīmes, pie kurām nevarētu vakcinēt. Individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana, vakcinācijas materiālu droša utilizācija. Komunikācija ar pacientu.”

Apmācāmo personu loku precizēs atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai un vakcinācijas plāna īstenošanai. Mācību kopējais apjoms veidos astoņas akadēmiskās stundas, kas piešķirs arī tālākizglītības punktus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm