Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Auto zādzību bums Latvijā: policija dzen pēdas, iespējamas jaunas aizturēšanas
Krievijas karš Ukrainā un Maskavai noteiktās ekonomiskās sankcijas radījušas lielu auto detaļu pieprasījumu, kas izraisījis jaunu spēkratu zādzību uzliesmojumu Latvijā – atzīmē Valsts policijā (VP). Likumsargi maija vidū notvēra rūdītu auto zagli un neizslēdz, ka sekos arī jaunas aizturēšanas. Vienlaikus ģeopolitiskie apstākļi ietekmē arī citas organizētās noziedzības sfēras.

Krievijas agresijai un Ukrainas destabilizācijai ir būtiska ietekme uz organizēto noziedzību, nelegālo tirdzniecību un drošības situāciju arī globāli aiz Ukrainas robežām, – atzīmēts ANO Starpreģionālās noziedzības un tiesiskuma pētniecības institūta pētījumā “Konflikts Ukrainā un tā ietekme uz organizēto noziedzību un drošību”.
Ekspertu vērtējumā daudzās un mainīgās problēmas šajā jomā pieprasa steidzamu reģionālu sadarbību un kopīgus centienus, jo starptautiskie noziedzīgie grupējumi aizvien vairāk apsteidz nacionāla mēroga krimināltiesiskos mērus.
Tāpēc tiesībsargājošās iestādes īpaši tiek mudinātas uzlabot starpvalstu un reģionālo sadarbību un komunikāciju, lai reāllaika režīmā apmainītos ar informāciju un operatīvajiem datiem par noziedzīgām darbībām un kontrabandas maršrutiem.
Kādus nospiedumus ģeopolitiskie apstākļi ir atstājuši uz organizētās noziedzības vidi Latvijā, – “tv3.lv” skaidro VP Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes (ONSSNAP) priekšnieks Pēteris Bauska.
Karstais punkts: auto zādzības
“Saistībā ar karu Ukrainā pret Krieviju vērstās sankcijas radījusi pieprasījumu gan pēc auto detaļām, gan pašiem spēkratiem. Saskatot peļņas iespējas, organizētā noziedzība uz to reaģēja,” atzīmē Bauska.
Ģeopolitisko apstākļu ietekmē Latvijā un Igaunijā piedzīvots auto zādzību bums, kamēr tradicionāli šis rūpals bijis raksturīgs Lietuvas organizētās noziedzības aprindām.
Kā ziņots, maija vidū Latvijas likumsargi sadzina pēdas organizētai auto zagļu grupai. Pēc pakaļdzīšanās Pierīgā tika aizturēts kāds Latvijas iedzīvotājs. “Viņš mums ir pazīstams kā sens profesionālis šajā jomā,” komentē VP pārvaldes priekšnieks.
Valsts policijas likumsargi naktī uz 15. maiju pēc pakaļdzīšanās Pierīgā aizturēja automašīnu zagļu grupas organizatoru uzreiz pēc tam, kad šie noziedznieki Rīgā bija nozaguši kārtējo spēkratu. Savukārt viņa līdzdalībnieki ir izsludināti meklēšanā.
Plašāk:https://t.co/VXEv4ikP58 pic.twitter.com/jAymmrIpAa— Valsts policija (@Valsts_policija) May 18, 2023
Diviem citiem līdzdalībniekiem – Lietuvas pilsoņiem – izdevās aizbēgt. “Bet arī viņus mēs atradīsim,” piebilst likumsargs. “Turklāt nav izslēgts, ka tuvākajā laikā sekos vēl citas aizturēšanas.”
“Līdz ar policijas aktivitātēm Latvija auto zagļiem uz kādu laiku kļūst bīstama. Tāpēc sagaidāms, ka noziedznieki novirzīs savas darbības uz kādu citu vietu,” prognozē VP pārstāvis.
Pārceļ nelegālās ražotnes
Līdz ar Krievijas agresiju Ukrainā un pirms tam arī pandēmijas ierobežojumu laikā intensīvāks kļuvis dienestu darbs uz robežas, kas iespaidojis ar akcizēto preču saistīto noziedzīgo vidi. “Šie darboņi aktīvāk organizē nelegālās ražotnes pie mums uz vietas vai citās valstīs,” atzīmē Bauska.
Tomēr tā kā esam salīdzinoši neliela valsts, Latvijā esot vieglāk izskaitļot un atklāt šādas darbības. VP pārstāvis salīdzina, ka, piemēram, Polijā gadā likvidē vidēji 40 – 50 akcizēto preču nelegālās ražotnes, kamēr mūsu valstī tie ir daži šāda veida rūpali gadā.
“Ģeogrāfiski mēs atrodamies kaimiņos valstīm ar nedraudzīgiem, autoritāriem režīmiem, kur akcizēto preču, it īpaši tabakas izstrādājumu kontrabanda atrodas gan organizētās noziedzības, gan arī valsts struktūru kontrolē, kam ir savi mērķi – vervēšana, pretizlūkošanu, izlūkošana, kā arī peļņas gūšana, kas iet roku rokā.”
Narkotiku tranzīta ceļā
“Starptautiskai organizētai noziedzībai esam interesanti vairāk kā ceļš, kā iespēja caur ko var nogādāt nelikumīgas preces tranzītā uz citām valstīm,” atzīmē Bauska, norādot, ka šajā jomā lielais spēlētājs ir organizētā noziedzība, kas nodarbojas ar narkotisko vielu kontrabandu tranzītā caur Latviju.
“Protams, kaut kas no valstī nonākušajiem narkotiku apjomiem paliek arī šeit uz vietas, bet mūsu tirgus nav tik liels, apjomīgs un interesants.”
Narkotisko vielu izplatība Latvijā pēdējā laikā pieaug, un tā kļūst latentāka, – atzīmē eksperts. Īpaši pandēmijas ierobežojumu laikā šajā jomā novērots pieaugums, noziedzniekiem plaši izmantojot loģistikas tīklus tiešsaistē jeb attālinātu pirkšanu un pārdošanu.
20.maijā Valsts policijas amatpersonas veica profilaktiskos pasākumus Rīgas teritorijā ar mērķi apkarot narkotisko vielu apriti. Kopumā likumsargi pārbaudīja 151 personu un 25 automašīnas, aizturēja 15 personas, kā arī uzsāka 11 kriminālprocesus.
👉🏼Plašāk:https://t.co/V6CqIOIyPw pic.twitter.com/UHESf8qA27— Valsts policija (@Valsts_policija) May 23, 2023
Kā skaidro Bauska, organizētā noziedzība ir starptautiska, un noziedzniekiem nav šķēršļu operatīvi izveidot, piemēram, kādu narkotiku piegādes ceļu caur Latviju uz Ziemeļvalstīm vai Krieviju: “Tāpēc ļoti svarīga ir likumsargu starptautiskā sadarbība, situācijas monitorings un kopīgas operācijas. Un pēdējo trīs gadu laikā šajā ziņā ir noticis būtisks progress.”
Piemēram, Latvijas policijas vēsturē lielākās (947 kilogrami) hašiša kravas aizturēšana Latvijā 2021. gada pavasarī kalpoja par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai gan vairākās citās ES valstīs, gan ASV.
“Kopumā vienā dienā tika veikta operācija 12 valstīs, aizturētas 44 personas, no kurām piecas – Latvijā. Šajā lietā tika izņemts liels apjoms skaidras naudas, arestēti nekustamie īpašumi, dažādas luksusa preces, kas jau bija legalizēti noziedzīgi iegūti līdzekļi,” piebilst ONSSNAP priekšnieks.
“Šis piemērs ilustrē to vērienu, kā darbojas organizētā noziedzība pasaulē. Līdz ar to arī mums jābūt aktīviem, atvērtiem pasaules tendencēm un jaunākajām metodēm, ko izmanto ārzemju kolēģi.”
Nākotnes riski: nogalināt tikpat vienkārši kā aizsmēķēt
Saistībā ar karu Ukrainā Latvijā kā bēgļi var ieplūst krimināli elementi, – noziedzības izplatības iespējamos nākotnes riskus iezīmē Bauska. “Pēc kara var pieaugt arī nelegāli lietoto ieroču apjoms, kas nonāks melnajā tirgū.”
“Arī savstarpējo rēķinu kārtošanai kriminālajās aprindās pēc kara parādīsies cilvēki ar pēckara posttraumatiskām sekām, kam izpildīt pasūtījuma slepkavību var būt tikpat vienkārši kā aizsmēķēt cigareti,” teic VP pārvaldes vadītājs, piebilstot, ka pagaidām šādas izpausmes noziedzīgajā vidē reāli vēl neesot novērojamas.
Organizētās noziedzības aktivitāte Latvijā nav augsta
Organizētās noziedzības aktivitāte Latvijā uz citu valstu fona nav augsta, – liecina Pasaules organizētās noziedzības indekss (2021). Latvija ierindojas pa vidu abām Baltijas kaimiņzemēm. Proti, 193 valstu vidū Latvija ar noziedzības rādītāju 3,52 ieņem 164. vietu. Attiecīgi mūsu valsts atrodas 36. pozīcijā 44 Eiropas valstu un 5. vietā astoņu Ziemeļeiropas valstu vidū.
Toties mums kaimiņos atrodas noziedzības rekordiste Krievija (indekss: 6,24), kas melnajā sarakstā ieņem pirmo vietu Eiropā. Arī Baltkrievija (idekss: 5,08) ar salīdzinoši augstu noziedzības līmeni ieņem 12. vietu 44 Eiropas valstu vidū. Ja runājam par Ukrainu (indekss: 6,18), tā pirms kara noziedzības izplatības ziņā bijusi tuvu Krievijai, ieņemot trešo pozīciju Eiropā.
Eksperti arī atzīmē, ka organizētā noziedzība pēc kara sākuma strauji pārgrupējusies un tās aktivitāte nebūt nav samazinājusies, drīzāk otrādi.
Aptuveni 80 organizētās noziedzības grupējumi
Aprakstot organizētās noziedzības ainavu Latvijā, atzīmēts, ka robeža ar Baltkrieviju, Igauniju, Lietuvu un Krieviju, kā arī jūras robeža ar Zviedriju padara Latviju par pievilcīgu tranzītvalsti reģionālajiem organizētās noziedzības grupējumiem kontrabandai starp Āziju un Eiropu.
Analīzē minēts, ka Latvijā darbojas aptuveni 80 organizētās noziedzības grupējumi, uzsverot, ka valsts organizētās noziedzības vidē dominē ārvalstu, lielākoties Krievijas noziedzīgās struktūras. Tās nodarbojas ar migrantu kontrabandu, tabakas izstrādājumu nelikumīgu tirdzniecību, narkotiku kontrabandu, zādzībām un naudas atmazgāšanu.
Norādīts arī, ka Latvijā pamatā darbojas nelielas (līdz pieciem cilvēkiem) noziedzīgas grupas, bet vienlaikus sastopami arī mafijas tipa grupējumi, kas nodarbojas ar narkotiku tirdzniecību, nelegālu akcizēto preču apriti, dažāda veida zādzībām, krāpšanu, bruņotām laupīšanām, kā arī naudas atmazgāšanu.
Lai gan noziedzīgie grupējumi Latvijā darbojas vairākos tautsaimniecības sektoros un ir iesaistīti naudas atmazgāšanā, tiem nav kontroles pār nevienu no sfērām, – atzīmēts Latvijas noziedzīgās vides raksturojumā. Turklāt nekas neliecinot par to, ka noziedznieki nopietni ietekmētu uzņēmējdarbības iespējas valstī, tāpēc šajā aspektā Latvijas ekonomika tiek vērtēta kā viena no brīvākajām pasaulē.
“Visam pakaļ izskriet nevaram”
“Noziedzība mainās, bet kopējā tendence ir noziegumu skaitam valstī krasi samazināties,” atzīmē Bauska.
“Atceros pagājušā gadsimta 90. gadu sākumu, kad bija vairāki sprādzieni, šaušanas, slepkavības, līķi, attiecību skaidrošana, smagi miesas bojājumi, izspiešanas un tā tālāk. Automašīnu zādzības vien bija vairāki desmiti nedēļā. Tagad tas ir absolūti citādi – mēs dzīvojam drošā valstī.”
Vienlaikus viņš atzīmē, ka tas neļauj gulēt uz lauriem: “Aktīvi komunicējam ar kolēģiem Baltijas, gan citās Eiropas Savienības valstīs, monitorējam situāciju.”
Runājot par sava darba taustāmiem rezultātiem, VP pārstāvis kā piemēru min ar Eiropola atbalstu atkriptētus šifrētos noziedzīgos kanālus Eiropā, likvidētas vairākas profesionālas starptautiskas noziedzīgas grupas kopīgās starptautiskās operācijās.
“Mēs nestrādājam vienveidīgā vidē. Mums jāspēj reaģēt īsā laikā, savākties jeb, kā mēs sakām, pacelties, ja notiek sevišķi smags noziegums un nodrošināt pienākumu izpildi. Šie izaicinājumi būs vienmēr, šī darba vide ir dinamiska. Bet ir arī tāds teiciens, ka mierīgā jūrā nevar kļūt par labu jūrnieku. Ir vajadzīga arī šī vētra.”
Runājot par pārvaldes nākotni, tās vadītājs uzsver nepieciešamību prioritizēt darbības virzienus, lai efektīvi novirzītu resursus atbilstoši starptautiskajām noziedzības tendencēm un aktuālajai situācijai uz vietas.
“Ir skaidrs, ka visam pakaļ mēs nevaram izskriet. Bet prioritāte neapšaubāmi ir narkotisko vielu aprite, kontrabanda, akcizēto preču nelikumīga aprite un ražošana, šobrīd arī – automašīnu zādzības. Mūsu pastiprinātas uzmanības lokā ir arī cilvēku tirdzniecība un pasūtījuma slepkavības,” rezumē Bauska.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!