Saturs turpinās pēc reklāmas

“Augstspriegumu tīkls”: Elektrotīkla kabeļa bojājumus varēja izraisīt defekts izolācijas materiālā

Vēl nav noskaidrots šorīt elektrotīkla kabeļa bojājuma iemesls, bet vainojams varētu būt defekts izolācijas materiālā, ko varēja izraisīt gan lietavas, gan zibens spēriens, kura rezultātā kabelī ieplūdusi papildu strāva, šodien žurnālistiem pastāstīja AS “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

2020. gada 9. jūnijā 15:48

Pašreiz bojātā kabeļa līnija ir remontā, laboratorija veic mērījumus un pētījumus ar bojājuma vietu. “Acīmredzot šajā savienojošajā akā ir bijis šis izslēgums, kur līdz ar to veidojies neliels sprādziens,” skaidroja Boks, piebilstot, ka eksperti strādā, lai izvērtētu situāciju. Kabeļa remonts prasīs nedēļas. Viņš uzsvēra, ka pie iemesla noskaidrošanas pašreiz strādā eksperti un konkrētāk tas varētu būt zināms jau rīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

“Šī diena “Augstsprieguma tīklam” sākās ar nepatīkamu notikumu, kāds ilgus gadus nav bijis Latvijas energosistēmu – ar būtisku atslēgumu un attiecīgi apakšstaciju atslēgšanos Rīgā,” stāstīja Boks.

Viņš teica, ka plkst. 9.34 tika konstatēs bojājums 330 kilovoltu (kV) kabelī, kas arī šķērso Daugavu un iet no TEC-1 uz Imantas apakšstaciju. “Šis kabelis šai brīdī tiešām bija noslogots, jo mums ir tāds remonta režīms izveidojies Rīgā, ka TEC-2 ar visu savu jaudu ap 800 megavatiem (MW) un TEC-1 ar jaudu 60 MW tika izdots uz Pārdaugavas pusi uz Imantu pa šo kabeli, jo otrs 330 kV savienojums, kas ir uz Salaspili, pašreiz ir remonta atslēgumā saistībā ar līnija izbūvi un rekonstrukciju,” stāstīja Boks.

Viņš skaidroja, ka bojājumu rezultātā kabelis atslēdzās un visa minētā jauda palika 110 kV tīklā, kas savukārt tika pārslogots. Tāpēc nostrādāja pārslodzes automātikas, kas ir dalīšanas vietās un atslēdzās 110 kV tīkls no Limbažiem pa Siguldu uz Ogri.

Dispečeri operatīvi veica darbības, lai tīklu sakārtotu. TEC-2 un TEC-1 bloki atslēdzās, tīkls tika sadalīts un atkal pa posmiem pieslēgts. “Tas bija liels pārbaudījums gan energosistēmai, gan elektrības lietotājiem,” teica Boks, uzsverot, ka šis deva iespēju pārliecināties, “cik gatavi mēs esam šādiem bojājumiem” un cik ātri ir iespējams reaģēt, lai tos novērstu.

Runājot par iemesliem, kas radīja bojājumu, Boks teica, ka šobrīd, kamēr savienojumi nav atrakti un uz vietas izpētīti, ir aizdomas, ka izolācijas materiālā varētu būt bijis kāds defekts, visticamāk, savienojuma vietā, kas izsauca izolācijas bojājumu.

“Jaudas, kas iet pa šādu kabeli ir milzīgas, un šāda bojājuma gadījumā, tas ir reāls sprādziens ar pilnīgu kabeļa fāzes bojājumu,” teica Boks, skaidrojot, ka, visticamāk, tas ir rezultāts vai nu mitriem apstākļiem, kas radušie pēdējo lietavu laikā vai izolācijas bojājumi zibens spēriena laikā. Precīzu bojājuma iemeslu varēs noteikt tad, kad eksperti būs izvērtējuši.

Pašreiz šis viens 330 kV kabelis nestrādā, jo ir atslēgts uz remontu, bet Daugavas kreisajā krastā viss strādā un arī no Salaspils apakšstacijas uz visu Latviju tas strādā.

Uz jautājumu, vai kaut kas līdzīgs varētu atkārtoties tuvākajās dienās, ņemot vērā, ka šis kabelis ir atslēgts, Boks atbildēja noliedzoši, skaidrojot, ka TEC jaudas ir ierobežotas līdz 400 MW TEC-2, tāpēc šādas pārslodzes rasties vairs nevar.

“Izvērtēsim visus rezultātus pēc šī notikuma, tai skaitā arī komunikācijas uzlabošanas iespējas, jo acīmredzot mums jāuzlabo arī apziņošanas iesējas,” teica Boks.

Jau ziņots, ka otrdienas rītā elektrības padeve Rīgā tika traucēta saistībā ar kabeļa atslēgšanos starp TEC-1 un Imantas apakšstaciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Elektroapgādes traucējumi bija vairāk nekā 160 000 klientu daļā Rīgas un Pierīgas, kā arī Limbažu apkaimē, Siguldas apkaimē un Ogrē.

Plkst.11.14 tika pilnībā atjaunots 110 kV tīkls un elektroapgāde atjaunota no pārvades tīkla puses.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Agrita Vītola aģentūrai LETA apliecināja, ka otrdien apmēram plkst.9.35 saņemts izsaukums uz Starta ielu Teikas tuvumā, kur pēc sākotnējās informācijas noticis sprādziens kanalizācijas šahtā un bija redzami dūmi.

Vēlāk noskaidrojās, ka 0,2 kvadrātmetru platībā šahtā dega augstsprieguma kabeļi, taču negadījums nebija tik nopietns, lai pielietotu dzēšanas līdzekļus. Plkst.11.18 VUGD palīdzība notikuma vietā vairs nebija nepieciešama.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas