Augstskolām joprojām daudz neskaidrību par studiju procesu

2021. gada 28. augustā 20:00

Augstskolas Latvijā patlaban lauza galvu, kā jaunajā mācību gadā organizēt studiju procesu – tās vēlas atgriezties pie klātienes mācībām, bet nevēlas zaudēt studentus, īsti nezinot savu vakcinēto studentu īpatsvaru, vēsta TV3 Ziņas.

Gribi studēt? Vakcinējies! Pirmās šai virzienā devušās augstskolas, kuras godīgi pasaka – bez klātienes nevar sagatavot ne labu ārstu, ne aktieri.

Pirmdiena teju visām augstskolām bija traka, TV3 ZIņām atstāsta paši iesaistītie. Ārkārtas sēdes rektoru, dekānu un ministrijas līmeņos notika arī pārējās dienās. Iemesls – ilgi gaidītie un vēlu saņemtie grozījumi 360. Ministru kabineta noteikumos, ar ko īsumā noteikts, ka studēsim klātienē. Un testi, pretēji pašu augstskolu prognozēm, būs opcija vien pārejas periodā pusotru mēnesi.

Ko ar nevakcinētajiem studentiem un pasniedzējiem darīt pēc tam – tas atstāts augstskolu interpretācijā. Skaidrs vien, ka lekcijās ierasties viņi nedrīkstēs.

Rūta Muktupāvela, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore

“Valdības noteikumi paredz, ka augstskola pati atbildīga par kvalitātes līmeni, ja gadījumā paliek pie attālinātā modeļa, bet tas ir stiepts jēdziens un izmērāms vien, iespējams, pēc vairākiem gadiem, veicot akreditāciju. Tāpēc LKA pateikusi – lai sagatavotu labus aktierus, ir jātiekas klātienē, un devusies stingrāka regulējuma virzienā.”

Kultūras akadēmijā pārejas perioda nebūs vispār. Izvēle jāizdara jau patlaban. Un, ja poti negrib pārliecības dēļ, laikus jāpaziņo akadēmijai, lai var uzņemt nākamos aiz rindas. Vēl gan dokumentus neviens neesot izņēmis.

“Tā ir augstskolas specifika. Nevaram ar maskām iemācīt aktiermākslu. Nevaram arī ražot speciālistus, kas nemācēs ieslēgt kameru. Tas prasa klātbūtni un nevaram kavēt pusotru mēnesi. Visi brīdināti. Ir nepieciešama klātbūtne,” skaidro Muktupāvela.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Megija studē Kultūras akadēmijas 3. kursā. Viņa gan izvēlējusies Starpkultūru sakarus, un tur nevakcinētos vēl neatskaitīs – lekciju laikā ieslēgs web kameru.

Megija, Latvijas Kultūras akadēmijas studente

“Mums kursā – 10 cilvēki, no kuriem deviņi vakcinēti. Bet es nejūtos, ka man tas ir uzspiests, es labprātīgi gāju to darīt. Es gribēju braukt ceļojumos, visu vasaru biju Norvēģijā.”

Salīdzinājumā ar Kultūras akadēmijas 600 studentiem daudz izaicinošāk šo rēbusu atrisināt ir lielajām universitātēm. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) studē 14 000, Latvijas Universitātē – vairāk nekā 15 000.

Vispirms tām pašām jāsaprot, cik liela ir nevakcinēto daļa. No aptauju rezultātiem arī atkarīgi lēmumi par mācību organizēšanu.

Latvijas universitāte sākusi taujāt. dati vēl nav oficiāli, bet nevakcinēto esot starp 14 līdz 22%. Katrā ziņā gana daudz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cīņa starp 13 fakultātēm un dažādajām priekšmetu specifikām, kā arī izpratni, kas ir liels kurss, bijusi smaga.

Nolemts, ka pēc zīmīgā 10. oktobra mācību saturs netiks dublēts vai kā īpaši pielāgots, lai nevakcinētie varētu tikt līdzi. Var gadīties, ka viena lekcija vēl pieejama tiešsaistē, pārējās krājas parādi, un ilgi šāds students noturēties nevar.

Iveta Daugule, LU darba aizsardzības sistēmas vadītāja

“Skaidrs, ka izvēle jāizdara, lai būtu pilnvērtīgi. Pārējais – risinājumi īstermiņam, kamēr saprot, vai joma interesē. Bet protams, ka pilnvērtīgs process būs tikai ar zaļo sertifikātu.”

To, ka pēc 10. oktobra bez sertifikāta studēt klātienē nevarēs, pasaka arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte, pagaidām gan neskaidrojot, kas tieši ar šiem studentiem notiek tālāk.

Rīgas Stradiņa universitātē modelis jau nedaudz skaidrāks. Sociālo zinātņu programmās attālināti pasniegs līdz 50% vielas, bet medicīnas programmās – ne vairāk kā 20%. Un tiem, kuriem pēc 11. oktobra nebūs atbilstoša sertifikāta, citēju, “būs jāizvērtē iespējas pilnvērtīgu studiju apguvei”.

Studentu pārstāvji dzird visu balsis – arī to, kuri sašutuši, ka pie grāda bez potes varētu netikt.

Elīza Dāldere, Latvijas Studentu apvienības Sociālā virziena vadītāja

“Satraukums ir studējošo vidū. Protams, ir radikāli noskaņotie. Ir tie, kas plāno pielāgoties, līdz ar to šajā sakāpinātajā gūzmā grūti pieņemt racionālus lēmumus gan augstskolām, gan studējošiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vai gaidāms studentu atbirums, augstskolas neprognozē. Piekrīt vien, ka vajadzīgi skaidri dati par vakcinācijas aptveri studentu vidū, citādi sanāk taustīšanās tumsā.

Laika vairs nav. “Johnson” potes, kur pietiek ar vienu devu, ir uz izķeršanu un pietrūkst. Bet, lai sertifikāts sāktu darboties pēc “Pfizer” vai “Moderna”, pilnam ciklam nepieciešamas piecas – sešas nedēļas. Tieši tik atlicis līdz pārejas perioda beigām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm