Atmodas līderi atskatās uz neatkarības atgūšanas laiku; aicina aktīvi to pētīt

2021. gada 23. augustā 22:14

Atzīmējot Latvijas neatkarības faktiskās atjaunošanas 30. gadadienu, uz šo nozīmīgo vēstures posmu šodien atskatījās bijušie Augstākās Padomes deputāti. Viņi uzskata, ka ir pēdējais brīdis, kamēr vēl dzīvi aculiecinieki, šo periodu fundamentāli izpētīt. Savukārt jau neatkarīgajā Latvijā dzimušajiem jauniešiem viņi novēl nepazaudēt Latviju, vēsta TV3 Ziņas.

1991. gada augusts bija ļoti trauksmains laiks. Maskavā negaidīti sākās valsts apvērsuma mēģinājums. Rīgas ielās iebrauca padomju bruņu tehnika. Viens no pučistu mērķiem bija atjaunot padomju varu dumpīgajās Baltijas valstīs.

Ārkārtīgi saspringtos apstākļos, kad kuru katru brīdi Augstākās Padomes ēkā varēja iebrukt militāristi, 21. augustā deputāti pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Tādējādi vairāk nekā gadu pēc neatkarības atjaunošanas deklarācijas panākot Latvijas faktisku atdalīšanos no PSRS.

Atceroties 30 gadus senos notikumus, kas atnesa brīvību un atgrieza Latviju uz pasaules kartes, Saeimas priekšsēdētāja pateicās bijušajiem Augstākās Padomes deputātiem.

Ināra Mūrniece
Saeimas priekšsēdētāja, NA

“Mums bija sapnis, un sapnis radīja varoņus, kas spēja to piepildīt. Ikviens, kurš loloja sapni par brīvu Latviju, tolaik savā ziņā bija varonis, jo spēja pacelties pāri ikdienišķajam, spēja būt pašaizliedzīgs un skaidri apzinājās, cik nozīmīga ir viņa rīcība savu bērnu un savas tautas nākotnei.”

Tikmēr bijušie Augstākās Padomes deputāti vērš uzmanību tam, ka 1991. gada augusta notikumi lielā mērā palikuši nenovērtēti. Tāpēc viņi aicina vēsturniekus un juristus beidzot sākt rūpīgi izpētīt šo Latvijai nozīmīgo vēstures posmu.

Velta Čebotarenoka
4. maija Deklarācijas kluba prezidente

“Līdz pat mielēm sāpīgi laiks rit uz priekšu, mūsu rindas kļūst retākas. Mūsu skatījumā, ir pienācis pēdējais brīdis nekavējoties sākt Latvijas Tautas frontes dokumentu izpēti, kā arī, protams, Augstākās Padomes paveikto trīs nemitīgā darba gados.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paužot cerību, ka šīsdienas konference var kļūt par labu pamatu, lai soli pa solim sāktu pētīt, kāds bija ceļš uz neatkarības atjaunošanu, Atmodas laika līderi ne vien atskatījās pagātnē, bet arī pauda savu vērtējumu par aktuālo situāciju.

Ivars Godmanis
Bijušais Ministru padomes priekšsēdētājs

“Drošības situācija, kas prasa saliedētību, kas prasa neplēšanos, kas prasa viens otra nezākāšanu. To arī saka mūsu baznīcas vadītāji. Tāpēc es teiktu tā – uzdevums ir pieminēt Latviju, nepamest Latviju, dzīvot Latvijā, padarīt Latviju labāku, drošāku un, ja Dievs palīdzēs, arī labklājīgāku.”

Saglabāt optimismu – tāds ir Tautas frontes pirmā vadītāja Daiņa Īvāna aicinājums.

Dainis Īvāns
Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs

“Nebūsim gaudulīgi, nebūsim vaimanātāji. Un zināsim, ka tādus mūs grib padarīt tie, kas mūs nemīl. Tie, kas grib, lai Latvija tiktu noslaucīta no pasaules kartes. Nepieļausim to!”

Lasi vēl:

Tāpat arī izskanēja aicinājums jauniešiem, kuri dzimuši jau brīvā valstī.

Jānis Vaivads
Bijušais Augstākās padomes deputāts

“Nepazaudēt Latviju! Nepazaudēt Latviju vienalga, vai šobrīd liekas grūti vai šobrīd liekas citādi – kaut kur ārzemēs patīkamāk -, bet sirdī nekad nepazaudēt Latviju!”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm