tv3.lv

Atklātā vēstulē Ušakovam mākslinieki prasa atdot “Rīgai” garumzīmi

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāvji, mākslinieki un dizaineri Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam nosūtījuši atklātu vēstuli, kurā prasīts Valda Celmiņa radītajam uzrakstam ”Rīga” piešķirt kultūras vēstures mantojuma statusu.

2014. gada 30. augustā 12:57

Jau vairākkārt vēstīts, ka no uzraksta ”Rīga”, kuras autors ir mākslinieks Valdis Celms, nesen pazudusi garumzīme. Tās vietā parādījusies zili balta sirsniņu, radot daļā sabiedrības sašutumu. Tāpat arī nozares eksperti norādījuši, ka šāda Rīgas domes patvaļa uzskatāma par autortiesību pārkāpumu, kā arī aizskar arī citus latviešiem sensitīvus jautājumus, piemēram, jautājumu par valodu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

LNMM pārstāvji:

Mākslinieka veidotā zīme ir Latvijas kultūras vērtība. Muzejs lepojas, ka tās oriģinālais makets atrodas LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijā. Izsakām aicinājumu uzrakstam piešķirt kultūras vēstures mantojuma statusu, jo trīsdesmit četru gadu laikā kopš burtu izveides tie nav mainīti un ir kļuvuši par Latvijas galvaspilsētas vizītkarti un simbolu. Robežzīmes augstā mākslinieciskā kvalitāte nekad nav apšaubīta, to ir novērtējuši un pieņēmuši gan mākslas jomas profesionāļi, gan pilsētas iedzīvotāji un viesi.

Mākslas nozares pārstāvji arī uzsver, ka robežzīme ”Rīga” ir izmainīta patvaļīgi un nesaskaņojot ar autoru, kas uzskatāms par likumā noteikto autora tiesību pārkāpumu.

LNMM pārstāvji:

Burta ”Ī” garumzīmi vārdā ”Rīga” aizstājot ar simbolisku sirds formu balti zilā krāsā, tiek banalizēts mākslinieka izstrādātais koncepts, kā arī izjaukta zīmes grafiski precīzā forma, iznīcinot tās māksliniecisko vērtību.

Mākslinieki arī norādījuši, ka ”būtisks aspekts ir arī gramatiskās un semantiskās izmaiņas vārdā”. ”Šobrīd, iebraucot Latvijas galvaspilsētā, redzams nevis uzraksts ”RĪGA”, bet ”RIGA”, kas, saskaņā ar latviešu valodas pareizrakstības likumiem, nav pieļaujami,” pasts vēstulē.

Vēstuli parakstījuši 150 Latvijas mākslinieki.

Jau ziņots, ka aizvadītās darbas nedēļas beigās kāds zilibalto sirsniņu pārkrāsojis Latvijas karoga – sarkanbaltsarkanās – krāsās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm