tv3.lv

Atbildīgās iestādes pēta Norvēģijā konstatētos nāves gadījumus senioriem pēc Covid‑19 potes saņemšanas; Latvijā sola īpašas senioru vakcinācijas vadlīnijas

Ņemot vērā Norvēģijas pieredzi senioru vakcinēšanā pret Covid-19, Latvijā izstrādās rekomendācijas senioru vakcinācijai, kas balstīsies uz zinātnisku izpēti un starptautiskajiem ieteikumiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

2021. gada 18. janvārī 19:25

Ministrijā atklāja, ka Norvēģijas Zāļu aģentūra ir ziņojusi par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas pret Covid-19 cilvēkiem, kas vecāki par 80 gadiem un kuriem bijusi ļoti vāja veselība. Šobrīd Eiropas Zāļu aģentūra un Pasaules Veselības organizācija veic padziļinātu izpēti, lai izprastu, kas ir bijuši nāves iemesli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VM uzsvēra, ka visi dati par “Pfizer/Biontech” vakcīnu pret Covid-19 lietošanu tiek nepārtraukti uzraudzīti un analizēti un šobrīd nav secināts, ka šo pacientu nāvi ir izraisījusi tieši vakcīna.

Latvijā šobrīd tiek vakcinētas tikai ārstniecības personas, vienlaikus Norvēģijā un dažās citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, uzsākot plašu vakcināciju pret Covid-19, kā prioritārās grupas tiek vakcinēti arī gados vecāki cilvēki.

Pēc pieejamās informācijas, Norvēģijā tiek vakcinēti arī gados veci cilvēki ļoti smagā veselības stāvoklī, piebilda ministrijā. Šobrīd Norvēģijas Zāļu aģentūra ir sniegusi oficiālu paziņojumu par 23 nāves gadījumiem laikā pēc vakcīnas saņemšanas.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra informēja, ka ziņotie gadījumi šobrīd tiek izvērtēti, lai noskaidrotu iespējamos iemeslus. Tāpat Norvēģijas Zāļu aģentūra ir akcentējusi, ka šādi cilvēki varētu būt jutīgāki pret citādi vieglām vakcīnas reakcijām, piemēram, sliktu dūšu un drudzi.

“Jāapzinās, ka vakcinācija pret Covid-19 nemazinās citu iemeslu izraisītu mirstību. Jebkuras masu vakcinācijas laikā, kad tiek vakcinēti vairāki miljoni cilvēku, var tikt novēroti nāves gadījumi, arī neilgi pēc vakcinācijas,” atzīmēja ministrijā, piebilstot, ka tas nenozīmē, ka šo cilvēku nāvi noteikti izraisījusi vakcīna.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ministrijā minēja, ka ES atbildīgās iestādes rūpīgi izvērtē visus saņemtos ziņojumus par veselības traucējumiem pēc vakcinācijas, lai noskaidrotu iespējamo saistību ar vakcīnu, vienlaikus uzsverot, ka šo vakcīnu uzraudzība visās ES dalībvalstīs, arī Latvijā, tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu aktuālākās drošības instrukcijas, informācijas apkopošanu un analīzi.

Ja būs nepieciešams, Eiropas Zāļu aģentūra veiks reglamentējošas darbības, lai sekmētu vakcīnas drošu lietošanu, pauda ministrijā.

Vienlaikus VM atklāja, ka 12. janvārī notikušajā Imunizācijas valsts padomes sēdē, akcentēts, ka līdz oficiālu rekomendāciju saņemšanai no starptautiskajām iestādēm, ārstiem, kas veic pacientu, kuriem ir smags klīniskais stāvoklis vecumā virs 85 gadiem ar vairākām hroniskām slimībām, vakcināciju īpaši rūpīgi jāizvērtē cilvēka veselības stāvoklis un vakcinācijas ieguvumi un riski. “Jāņem vērā, ka šādiem pacientiem Covid-19 slimība pati var būt galēji kritiska,” uzsvēra VM.

Vienlaikus ministrijā uzsvēra, ka pēc visu vakcīnu un citu zāļu nonākšanas tirgū visas ES dalībvalstu zāļu aģentūras, pastāvīgi apkopo un vērtē jaunāko informāciju par zālēm un rūpīgi uzrauga un savlaicīgi izvērtē visus sniegtos ziņojumus par blaknēm.

Jau ziņots, ka pirms apstiprināšanas visas vakcīnas ES, tostarp vakcīnas pret Covid-19, tāpat kā visas zāles tiek pārbaudītas pēc vienādi augstiem drošuma, kvalitātes un efektivitātes standartiem. VM uzsvēra, ka nekādas atkāpes no stingrajām prasībām vakcīnu izpētei un apstiprināšanai netika veiktas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc ministrijā sniegtās informācijas, Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, apstiprināšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

“Pētnieki jau vairāk nekā 10 gadu ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie ilgstošie iepriekšējie pētījumi kalpo par pamatu ātrākai vakcīnu izstrādei Covid-19 pandēmijā,” akcentēja VM.

Tāpat ministrijā atgādināja, ka visām zālēm, tostarp vakcīnām, var būt blaknes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm