Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Asociācija: medmāsas slimnīcās ārpus Rīgas saņem mazāku darba algu nekā veikala pārdevējas

Kā norāda Latvijas Māsu asociācijā, medmāsas slimnīcās ārpus Rīgas mēdz saņemt mazāku darba algu nekā veikala pārdevējas, kas ir viens no iemesliem grūtībām atrast šajā profesijā strādājošos, vēsta TV3 ziņas.

2020. gada 5. decembrī 21:00

Jau pirms pandēmijas Latvijas slimnīcās bija novērojams medmāsu deficīts, bez kurām ārstu darbs kļūst ļoti apgrūtināts vai pat neiespējams. Ja palūkojas darba sludinājumos uz medmāsām piedāvāto atlagojuma likmi, tad kļūst skaidrs, kāpēc darbiniekus atrast nav tik tik viegli. Taču tā ir tikai daļa no šī stāsta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darba sludinājumā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca meklē medmāsas, kurām kā stundas likme norādīti 4,88 eiro. Savukārt veikalu “Rimi” kasierēm maksā tikpat – 4,90 eiro stundā. Valstī vadošajā slimnīcā gan mierina – medmāsām tā esot pamata bāzes likme, kurai klāt vēl pieplusojot visādas piemaksas.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas personāldaļas vadītāja Evita Duļbinska

“Tās ir diezgan daudz un dažādas. Šīs piemaksas ir par īpašo risku atkarībā no nodaļas, nostrādāto gadu apmērs. Protams, par nakts darbu piemaksā. Tās māsas, kas ir gatavas, un, ņemot vērā personāla trūkumu, strādā arī virsstundas.”

Salīdzinot ar citām nodaļām Austrumu slimnīcā, Covid-19 pacientus aprūpējošām medmāsām stundas bāzes likme ir par vienu eiro un desmit centiem vairāk.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas personāldaļas vadītāja Evita Duļbinska norāda, ka arī Covid-19 pandēmijas psihoemocionālajā spriedzē un apstākļos medmāsas iet un strādā. Likme šajā nodaļā ir noteikta lielāka. Tur bāzes likme ir seši eiro stundā. “Mēs novērtējam gan šos īpašos apstākļus, gan darbu ar Covid-19 pacientiem,” viņa stāsta,

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca Covid-19 nodaļai meklē medicīnas māsu ar stundas bāzes likmi robežās no 4,75 līdz 5,58 eiro. Ieskaitot piemaksu par darbu naktīs, par 168 stundām mēnesī nesertificētā māsa saņem 997 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet sertificētā māsa – 1172 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Rinalds Muciņš

“Protams, mēs vēlētos, lai šīs algas būtu lielākas. Esam pateicīgi valdībai, ka piešķir papildu piemaksas, un pie šīm pamatlikmēm varam piešķirt 50% piemaksas, un tad māsai alga var sasniegt 1500 vai pat 1700 eiro par darbu šajā nodaļā.”

Zinot, cik medmāsas saņem privātajās klīnikās, Latvijas Māsu asociācijā saka – valsts slimnīcās darbā ar Covid-19 pacientiem alga esot pietuvojusies privātajam sektoram.

Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska

“Ņemot vērā pandēmijas laiku un to finansējumu, kas atvēlēts darbam ar Covid-19 pacientiem, es teiktu, ka šobrīd tā situācija būtu samērojama vienlīdz vērtīgi samaksas ziņā.”

Taču slimnīcās ārpus Rīgas situācija ar medmāsu stundas bāzes likmēm esot skumja, – norāda Latvijas Māsu asociācijā.

Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska

“Māsas ir izteikušas, ka šis atalgojums ir daudz mazāks nekā lielveikalos strādājot. Līdz manis ir atnākusi informācija, kad māsas saka – mans atalgojums ir zemāks nekā “Rimi” veikalā, nekā “Depo” veikalā. Un, patiešām, māsas mums ir paudušas šo informāciju, ka vai nu maina māsas profesiju pret šo darbu vai arī papildu piestrādā citās nozarēs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māsu asociācija gan traci neceļ, jo atalgojumu sistēma pēc būtības esot jūtami uzlabojusies kopš 2017.gada, un nākamgad gaidāms 20% pieaugums. Austrumu slimnīcai pietrūkst 50 medmāsas. Ja to būtu, mazliet vairāk varētu uzņemt Covid pacientus. Vidēji viena māsa dienā spēj aprūpēt no pieciem līdz desmit Covid pacientu. Tas atkarīgs no blakus saslimšanām.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aprūpes direktore Inese Budzila norāda, ka ir arī tādi pacienti, kuriem pamata saslimšana ir miokarda infarkts, bet kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests.

Lai Covid-19 dēļ nebūtu apgrūtināta plānveida pakalpojumu sniegšana, slimnīca aicināja palīgā nākt medicīnas studentus – profesijā atgriezties bijušās māsas, pārnākt no privātajām klīnikām. Cerības neattaisnojās, un viss smagums joprojām jāiznes esošajam personālam.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs

“Diemžēl mēs arī dzirdam, ka daļa māsu, saprotot to situāciju, pāri visām fiziskajām un emocionālajām spējām, vienu dienu strādā Covid-19 nodaļā, nākamo – turpina darbu savā pamata darbā. Māsas saprot -, ja viņas neatnāks uz darbu, viņu vietā nebūs neviena cita. Mums nav tāda resursa, kas kādu brīdi ir kaut kur stāvējis un gaidījis, kad pasauks.”

Katru gadu 160 personas uzsāk medmāsas mācības, līdz diplomam tiek 60, bet strādāt uz slimnīcu atnāk vien dažas. Pārējās – emigrē uz ārzemēm, vai strādā skaistumkopšanā, kosmetoloģijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma