tv3.lv

Ārsti lūdz bērnu vecākus rūpēties par atvašu drošu vizināšanos ar ragaviņām

2021. gada 20. janvārī 8:50

Ārsti lūdz bērnu vecākus rūpēties par atvašu drošu vizināšanos ar ragaviņām, ievērojot vairākus priekšnoteikumus, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Otro nedēļu pēc kārtas saglabājas ļoti augsts gūto traumu skaits bērniem. Uzkrītot sniegam, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi zina, – jāgatavojas uzņemt bērnus un jauniešus ar dažādām ziemai raksturīgām traumām. Neapdomīgos ziemas priekos visbiežāk tiek gūtas roku, kāju un galvas traumas.

BKUS bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks intervijā “900 sekundēm” atgādina, – lai baudītu ziemas priekus ar ragaviņām droši, ir jāievēro četri priekšnoteikumi, tostarp jāizmanto drošs un kontrolējams aprīkojums – bērna vecumam un spējām atbilstoši vadāmas ragaviņas, piemērots apģērbs, kā arī drošības ekipējums.

Tāpat jāpārliecinās par vides drošumu – jāizvērtē kalna stāvums, tramplīnu augstums, virsmas segums un apgaismojums. Jāizpēta, vai nogāzes galā nav ceļa, upes, grāvja, koku un citu šķēršļu, kā arī būtiski izvērtēt, vai prieku norises vietā nav pārāk daudz citu cilvēku. Ļoti bieži bērni traumas gūst, tieši saskrienoties viens ar otru. Ne mazāk svarīgi pārliecināties, vai kalna noslēgumā ir pietiekami daudz vietas, lai droši nobremzētu.

Nepieciešama arī pieaugušo uzraudzība – ar maziem bērniem, kas vēl nespēj kontrolēt savu slīdēšanas trajektoriju, jāslidinās tikai kopā. Tāpat bērniem jāmāca, ka ragaviņās ar rokām un kājām nedrīkst ieķerties, ikkatrā situācijā klāt jābūt kādam, kas var reaģēt, izsaucot mediķus un sniedzot pirmo palīdzību.

Kategoriski aizliegta slidināšanās aiz braucošiem transportlīdzekļiem, kas ir likumpārkāpums un nopietni apdraud cilvēka veselību un dzīvību.

Jau ziņots, ka pirmajā sniegotajā nedēļas nogalē ar dažādām traumām BKUS tika uzņemti 110 bērnu, kas ir divreiz vairāk nekā nedēļas nogalēs pirms ziemai raksturīgu laikapstākļu iestāšanās. Turklāt liels gūto traumu skaits saglabājās arī iepriekšējā nedēļas nogalē – 65 traumas, turklāt vairāk nekā puse jeb 38 nelaimes gadījumi notikuši, slidinoties ar ragaviņām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drūma ir arī visas nedēļas statistika – ja nedēļā no 4. līdz 10. janvārim ir gūtas 285 traumas, iepretim caurmērā 145 iepriekšējās nedēļās, tad no 11. janvāra līdz 17. janvārim, kad turpinājās ziemas brīvlaiks 1.-4. klašu skolēniem, slimnīcā vērsās kopumā 233 bērni ar vecākiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm