tv3.lv

Ārpus savas rindas tikt pie vakcīnas pret Covid‑19 vairs nevarēs

2021. gada 20. februārī 20:38

Tikt pie vakcīnas pret Covid-19 ārpus savas rindas vairs nevarēs – līdz šim tas piedāvāts, lai neietu zudībā flakonu pēdējās devas, vēsta TV3 ziņas, atsaucoties uz Vakcinācijas projekta birojā informēto.

Līdzšinējie gadījumi skaidrojami ar neizpratni atsevišķos vakcinācijas kabinetos par to, cik svarīgi ir ievērot valsts noteikto prioritāri vakcinējamo grupu secību. Viena no tām – 70 gadus sasniegušās personas – jau sāk saņemt uzaicinājumus potēties. Lasi plašāk šeit.

Šajā nedēļas nogalē četros sociālās aprūpes centros vakcinē kopumā teju 1000 iemītnieku un darbinieku.

Zolitūdes pansionātā “Liepa’ šodien vakcīnas pienestas pie gultām istabiņās. Vakcinēti cilvēki ar funkcionālajiem kustību traucējumiem. Viņi pieteikušies vakcīnai, lai pēc iespējas ātrāk pansionātu atkal drīkstētu apmeklēt radinieki un draugi.

Vakcinēšanu pansionātos plānots noslēgt divu, trīs nedēļu laikā. Vienlaikus jau šajā svētdienā pakāpeniski sāks potēt nākošo prioritāro grupu – personas vecumā virs 70 gadiem, kas centralizēti paši pieteicās vai tika pieteikti rindā vietnē manavakcīna.lv vai zvanot uz 8989. Šorīt pirmajiem 1700 senioru nosūtīti uzaicinājumi ierasties uz potēšanu kādā no trim klīnisko universitāšu slimnīcām, pirms tam vienojoties par konkrētu laiku.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte

“Cilvēki ļoti aktīvi zvanīja, un zvanu gaidīšanas laiks bija aptuveni 15 minūtes. Redzot to lielo interesi pierakstīties, mēs pieslēdzām papildu cilvēkus zvanu centrā, un mums izdevās zvanu gaidīšanas laiku samazināt līdz trīs minūtēm. Mēs pierakstām cilvēkus uz rītdienu un nākošo nedēļu.”

Tie, kuri no nākamās nedēļas saņems uzaicinājumus ierasties potēties, nebūs piesaistīti kādai no trim slimnīcām, bet gan atbilstoši dzīvesvietas tuvumam līdz kādām no vakcinācijas kabinetiem vai pie sava ģimenes ārsta.

“Aicinām pārējos seniorus, kas nav saņēmuši nekādu ziņu vai uzaicinājumu, nesatraukties. Noteikti nevajadzētu slimnīcām tagad zvanīt. Šīs slimnīcas ir saņēmušas noteiktu skaitu senioru, kas viņām ir jāvakcinē. Visi pārējie nedēļas vidū turpinās saņemt uzaicinājumus,” norāda Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No Latvijā esošajiem 187 000 senioru vecumā virs 70, vakcīnai pieteikušies 13 000. Potēšanas ilgumu šajā prioritārajā grupā ietekmēs vakcīnu ražotāju piegādes. Daudzus tūkstošus devu plānots saņem jaunnedēļ un arī martā. Kad beigs potēt grupu 70+, kārta pienāks 60 līdz 70 gadu vecām personām. Lielu sašutumu sabiedrībā izpelnījusies ziņa, ka 95 cilvēkiem ir izdevies apiet valstī noteikto gaidīšanas rindu, un viņi pie potes tikuši. Vakcinācijas projekta birojā uzsver – šis ir atsevišķu slimnīcu un vakcinētāju izraisīts pārpratums, un nekas tāds vairs neatkārtošoties. Slimnīcām un nolīgtajiem vakcinācijas pakalpojuma sniedzējiem vēlreiz ir stingi paskaidrots – nevienu no malas bez uzaicinājuma vakcinēt nedrīkst.

“Mēs kā Vakcinācijas projekta birojs atbildām par to, un arī uzsveram slimnīcām, ka šobrīd tām ir iedoti noteikti seniori, kuri pēc pieteikuma manavakcina.lv vai 8989 ir pieteikušies, lai mēs beigtu to ārpus kārtas kaut kādu individuāli izvēlētu cilvēku vakcināciju. Mums tiešām ir mūsu atbildība pret iedzīvotājiem!” skaidro Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Tas, ka līdz šim daži tikuši bez rindas, daļēji skaidrojams ar pāri palikušajām devām pēc mediķu vakcinēšanas. Lai vakcīnas neizmestu, tās ļāva izmantot cilvēkiem ārpus kārtas.

“Šonedēļ Ministru kabinetā tika apstiprināts regulējums, kādā veidā šīs vakcīnu pēdējās devas ir izmantojamas un arī būs papildinājums tam, ja arī kāds no neprioritārās grupas tiek vakcinēts ar šo pēdējo devu, ir jābūt konkrēti – kas tā ir par personu un kāpēc tā tika darīt vai tiešām nebija iespējams atrast kādu no prioritārās grupas,” norāda Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Veselības inspekcijai ir uzrauga loma, vai tiek ievērota noteiktā procedūra. Vakcinācijas projekta birojā norāda – neviens no malas pēkšņi nevar pieteikties kādā vakcinācijas kabinetā. Manavakcina lv, tālrunis 8989 un ģimenes ārsti ir vienīgās pieteikšanās vietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz šim vakcinētās personas tiek reģistrētas manuāli ar roku, pēc tam ievada datus e-veselībā, un tad jau Nacionālais veselības dienests apziņo cilvēkus, kad tuvojas laiks otrajai devai. Kamēr vakcinēšanas apjoms ir neliels, to varot veikt bez problēmām. Pēc vēlākais astoņām nedēļām par 800 000 eiro būs uzprogrammēta specializētā informācijas tehnoloģiju (IT) sistēma procesu vadībai – vakcīnu uzskaitei, loģistikai, pieteikumu sarakstiem, vakcinēto cilvēku reģistrēšanai un apziņošanai.

“Tajā mirklī, kad ir vairāk nekā 500 vakcinācijas iestādes, vairāki simti tūkstošu iedzīvotāju, un ir vairāki simti tūkstoši vai pat miljoni devu, ir svarīgi, lai šīs puses tiktu maksimāli automatizētas, savestas kopā,” skaidro Strazda.

Latvijā līdz sestdienai vakcīnas pret Covid pirmo devu saņēmuši vairāk nekā 26 500 cilvēku, bet pilna imunizācija ar abām devām ir gandrīz 17 000.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm