tv3.lv

Armija piedāvā pārņemt vakcinācijas loģistiku, bet veselības ministrs atsaka

2021. gada 18. janvārī 20:34

Otrdien, 19. janvārī, noslēdzas pieteikšanās jaunveidojamā Vakcinācijas biroja vakancēm. Daļā sabiedrības jau pausta neizpratne par lielo atalgojumu – 4900 eiro mēnesī.

Veselības ministrijā skaidro, – tik vērienīgam procesam, kad strauji jānodrošina iespēja vakcinēties pusotram miljonam Latvijas iedzīvotāju, ir vajadzīgi paši labākie speciālisti. Un viņus pievilināt varot vien ar privātā sektora līmeņa algām.

Lai jaunveidojamā Vakcinācijas procesa biroja pieciem darbiniekiem maksātu salīdzinoši lielās algas – līdz 4900 eiro mēnesī – būs vajadzīga pat Saeimas iesaiste ar attiecīgā likuma grozīšanu. Iemesls – šobrīd valsts pārvaldes atalgojuma sistēmā šādi amati neparedz tik lielas algas, un tagad šo piecu personu dēļ vajadzēs veikt izņēmumus. Savukārt vēl piecus citus speciālistus, bez konkursa darbā pieņems izvēlētais biroja vadītājs. Kopumā šā biroja algu fonds pārsniegs pusmiljonu eiro. Sociālajos tīklos izskan neizpratne, vai tiešām nevienā no 13 ministrijām un to padotības iestādēm jau esošā finansējuma ietvaros nav iespējams atrast vajadzīgos speciālistus. Veselības ministrs saka – vajagot svaigas kompetences no malas.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) norāda: “Uz institūcijām un institūciju vadītājiem, kas ikdienā jau 10 mēnešus strādā ar šo pandēmiju, ir uzlikts milzīgu slogs. Līdz ar to speciāla projektu vadības vienība ir absolūti pamatota.”

Taču naudu varētu ietaupīt, ja Veselības ministrija Vakcinācijas projekta birojā atteiktos no amata, kas atbildīgs par loģistikas procesa koordināciju. Proti, Aizsardzības ministrs izteicis gatavību, ka Nacionālie bruņotie spēki varētu pārņemt loģistikas plānošanu un vakcīnu tehnisko nogādāšanu līdz vakcinācijas vietām.

Virsniekiem un instruktoriem ir vajadzīgā kompetence, ekspertīze, lai plānotu un koordinētu tik sarežģīta procesa nodrošināšanu, un arī īstenotu transporta loģistiku. Turklāt armija savus loģistikas un piegāžu speciālistus nodrošinātu bez maksas.

“Mums ir loģistikas eksperti, pašiem savas loģistikas ķēdes. Šis uzdevums ir paveicams ar tiem cilvēkresursiem, kas mums ir,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aizsardzības ministrs no veselības ministra nopratis, ka izvēlēts cits variants – daudz kas tiks uzticēts privātajiem uzņēmējiem.

“Līdz ar to mūsu piedāvājums, cik es saprotu, pašlaik ir noraidīts,” saka Pabriks.

Veselības ministrija jau ir noslēgusi līgumu ar privātajiem uzņēmumiem, kas vakcīnas izvadās. Par “BionTech”/”Pfizer” vakcīnu loģistiku tiek maksāts SIA “Recipe Plus”, bet par “Moderna” un “Oxford-Astra Zeneca” pošu uzglabāšanu un autotransporta pakalpojumu līdz vakcinācijas iestādēm jau ir noslēgts līgums ar SIA ”Vakcīna”. Savukārt aizsardzības ministrs nav gatavs tādam hibrīdmodelim, kur armija rada loģistikas ķēdes, bet reālo darbu veic privātās kompānijas. Armija gribētu veikt tad pilnīgi visu procesu.

“Mēs varam piedāvāt vienu sekciju, ķieģelīti, kas ir loģistika. Ja mūs akceptē, pie tā pieķersimies un to izdarīsim, bet mēs nevaram par šo uzņemties atbildību daļēji, proti, izpildīs kāds cits, mēs tikai pieskatīsim. Militārās loģistikas eksperts nevar uzņemties atbildību par cilvēkiem sistēmā, kurā viņš nav strādājis,” norāda Pabriks.

Veselības ministrs akcentē, ka Vakcinācijas projekta biroja loģistikas speciālists varēšot konsultēties ar bruņoto spēku ekspertiem. Ja vajadzēs, prasīšot arī vakcīnu izvadāšanu.

“Bruņoto spēku iesaiste visos posmos tiks novērtēta un pēc iespējas izmantota, ja būs nepieciešama,” bilst veselības ministrs

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunveidojamā Vakcinācijas projekta birojā atalgojums būs bez piemaksām, prēmijām vai citiem maksājumiem. Veselības ministrijā TV3 Ziņām skaidro, ka augsta līmeņa speciālistu algas Rīgā ir virs 3000 eiro mēnesī. Vakcinācijas biroja gadījumā svarīgi ir arī ņemt vērā, ka darbs ir jāsāk teju nekavējoties un ka tas ir darbs uz ierobežotu laiku (maksimāli viens gads). Līdz ar to šis piedāvājums drīzāk ir analoģisks darbam privātajā sektorā, nevis valsts sektorā. Šādā situācijā esot pamatoti piesaistīt profesionāļus ar algu līdz 4900 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm