tv3.lv

Arī auto zādzībās mainās tendences. Arvien biežāk spēkrati tiek atstāti bez katalizatoriem

Kāpjot dārgmetāla cenām, “uzskrējusi” arī auto katalizatora vērtība. Tāpēc pat pilnīgi nolietots auto ar katalizatoru tagad tirgū spēj noturēt cenu. Vienlaikus aktivizējušies arī zagļi, kas spēkratu kādā naktī var atstāt bez vērtīgās detaļas.

Katalizatoru zādzību pieaugums Latvijā vērojams kopš pagājušā gada aprīļa, – “tv3.lv” informē Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska. Zādzību pieaugums skaidrojams ar to, ka pasaulē augušas katalizatora sastāvā esošo dārgmetālu cenas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vērtīgā ”ķīmijas laboratorija”

Par “ķīmijas laboratoriju” dēvētais katalizators ir viena no būtiskākajām auto izpūtēja daļām, kas neitralizē toksiskās izplūdes gāzes, proti, tas darbojas kā filtrs.

Ekspluatējot auto bez katalizatora, vidē nonāk augstāka kaitīgo vielu koncentrācija. Turklāt ilgstoša braukšana bez katalizatora noved pie citu izpūtēja daļu izdegšanas.

Katalizatora uzbūvē izmanto keramiskas šūnas un tās ir pārklātas ar īpašu sakausējumu, kura sastāvā ir vērtīgie metāli – platīns, palādijs un rodijs. Līdz ar to katalizatoru cenas pakāpušās līdz 700 vai pat līdz 800 eiro, – “tv3.lv” norāda auto jomas eksperti.

Zagļi visvairāk iekāro ”Lexus”

Rekordliels katalizatoru zādzību skaits Latvijā reģistrēts tieši pirms gada – maijā, kad vērtīgo detaļu zagļi pamanījās to izzāģēt 27 automašīnām. Pēc tam situācija nedaudz stabilizējās, – liecina Valsts policijas sniegtie dati. Tomēr satraukumu rada pagājušais mēnesis, kad atkal vērojams šādu zādzību skaita pieaugums.


Šajā gadā valstī bez katalizatoriem zagļi atstājuši kopumā 28 spēkratus, no tiem vairāk nekā pusē – 15 gadījumos – garnadži nolūkojuši tieši “Lexus” markas automašīnas.

“Novērojams, ka šādas zādzības Latvijā notiek neregulāri, bet tiklīdz tās notiek – tiek reģistrēti vairāki gadījumi,” situāciju raksturo Valsts policijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gita Gžibovska
Valsts policijas pārstāve

“Katalizatoru zādzības notiek nakts laikā, kad cilvēkiem ir visciešākais miegs, uz ielas mazāk apgaismotās vietās.”

Vecākam auto – vērtības garants

Ir arī labā ziņa. Pateicoties katalizatoram, zināmu tirgus vērtību notur arī lētākas mašīnas vai pat jau pilnībā nolietoti spēkrati, – “tv3.lv” norāda auto jomas eksperti.

“Runājot par vecāku auto kategoriju cenā līdz 1000 – 1500 eiro, transportlīdzekļa vērtību lielā mērā veido atsevišķi mezgli un detaļas. Īpaši lielu vērtību ieguvis katalizators. Par to var dabūt gandrīz mašīnas cenu,” skaidro auto jomas pārzinātājs Uģis Vītols.

“Piemēram, ja transportlīdzekli nododam lūžņos un mašīnai ir katalizators, tā ir ļoti liela vērtība. Katalizators sastāv no dārgmetāla un, to nododot, pašlaik var saņemt līdz pat 700 eiro.”

Vītols norāda, ka atsevišķos gadījumos šādi auto tiek īpaši meklēti un sludinājumos dažkārt redzams ieraksts: “katalizators vietā”.  “Īpaša uzmanība šai detaļai tiek pievērsta, ja runājam par mašīnām, kurām īsti vairs nav cenas. Tomēr zemāk par katalizatora vērtību auto cena tomēr nevarētu krist.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zaglim – 300 līdz 800 eiro vērts ķēriens

Auto asociācijas vadītājs Andris Kulbergs piebilst, ka ar katalizatoru zādzībām saskaras arī auto īpašnieki Rietumeiropas valstīs. Viņš norāda, ka par vienu izgrieztu katalizatoru, zaglis var iegūt 300 līdz pat 800 eiro.

“Jūs no rīta darbiniet mašīnu un konstatējat, ka katalizators pa nakti ir izgriezts,” nepatīkamo situāciju ilustrē Kulbergs. Viņa vērtējumā Latvijā šādas zādzības nav tik izplatītas. Auto asociācijas vadītājs esot dzirdējis par dažiem gadījumiem Latvijā, kad pēc remonta servisā īpašnieks saņem savu auto jau bez katalizatora.

“Policijā nav fiksēti gadījumi, kad katalizators būtu bijis izzāģēts servisā, klientam to nezinot,” skaidro Valsts policijas pārstāve G. Gžibovska. “Ir vietas, kur šādus pakalpojumus sniedz – katalizators tiek izņemts un automašīna tiek pārprogrammēta, lai borta dators neuzrādītu kļūdas paziņojumu. Iespēja, ka serviss ko tādu varētu darīt, automašīnas īpašniekam nezinot, ir samērā maza, jo arī pārprogrammēšana ir sava veida risks.”

Jāpiebilst, ka daži auto īpašnieki mēdz labprātīgi “atbrīvot” savu spēkratu no katalizatora, lai kāpinātu braucamā jaudu. Tomēr tā tiek nodarīts lielāks kaitējums videi un šāda negodprātīga rīcība var atklāties, veicot transportlīdzekļa tehnisko apskati.

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm