tv3.lv

Aptauja: virs 40% Latvijas iedzīvotāju būtiskākie iemesli biežāk braukt ar vilcienu ir laika un naudas ietaupījums

Lielākā daļa jeb 68% Latvijas iedzīvotāju atbalsta Satiksmes ministrijas konceptu veidot dzelzceļu kā sabiedriskā transporta mugurkaulu un biežāk aptaujātos pārvietoties ar vilcienu mudina laika un naudas ietaupījums, secināts ”Eiropas dzelzceļa līniju” veiktajā pētījumā par iedzīvotāju pārvietošanās paradumiem.

2021. gada 26. maijā 15:32

Ātrums un izdevīgums tiek minēts kā vilciena izmantošanas galvenās priekšrocības. Iedzīvotāji, kuri ar vilcienu pārvietojas vismaz reizi nedēļā, novērtē iespēju ātrāk nokļūt galamērķī – atzina 65% respondentu, tas ir lētāk un izdevīgāk nekā ar citu transporta veidu – 61%, un biļeti var iegādāties ne tikai kasēs, bet arī pie konduktora vai lietotnē – 47%. Pasažieri novērtē arī iespēju strādāt brauciena laikā un izmantot bezvadu internetu. Tāpat tiek atzīts, ka vilciens ir drošākais un ērtākais transporta veids.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saistībā ar dzelzceļa staciju infrastruktūru, aptaujātie uzsvēruši, ka viņiem ir svarīgs dzelzceļa savienojums ar citiem sabiedriskā transporta veidiem, kā arī ar biļetēm saistītus jautājumus – biļešu iegādes veidu daudzveidību, kases darba laiku un vienotās biļetes. Iedzīvotājiem, kuri ar vilcienu pārvietojas reizi mēnesī vai retāk, kā arī tiem, kuri pašlaik vilcienu izmanto brīvdienu braucieniem, svarīgi ir savienojumi ar citiem vilcieniem.

Kā būtiskākos faktorus, lai braucienam biežāk izvēlētos vilcienu, iedzīvotāji nosaukuši izdevīgumu gan laika – 43% – un naudas ziņā – to norādījuši 41% respondentu. Tāpat iedzīvotājiem būtu svarīgi, lai vilciens kursētu biežāk – 31 %, lai būtu vairāk galamērķu – 32%, ērtu savienojumu ar citiem sabiedriskā transporta veidiem – 28% – un tiktu piedāvātas vienotās sabiedriskā transporta biļetes – 26%.

”Dzelzceļu attīstām tā, lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus ikdienas un atpūtas braucieniem biežāk izmantot vilcienu,” saka satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Satiksmes ministrs uzsver, ka jaunie elektrovilcieni sāks kursēt nākamajā gadā. Ir uzsākts dzelzceļa staciju modernizācijas projekts, kas paredz iedzīvotājiem ērtāku, paaugstinātu peronu izbūvi. “Latvijas dzelzceļš” strādā pie braukšanas ātruma palielināšanas. Topošā dzelzceļa līnija “Rail Baltica” būtiski papildinās esošo dzelzceļa tīklu Latvijā.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

“Ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējumu plānojam dzelzceļa satiksmes attīstību Rīgā un Pierīgā. Rīgas pilsētvidē paredzēts integrēt sešas dzelzceļa pieturas, veidojot pilsētas sabiedriskā transporta savienojumus ar dzelzceļu jeb mobilitātes punktus – Bolderāja, Šķirotava, Zemitāni, Sarkandaugava, Dauderi, Ziemeļblāzma. Savukārt Pierīgā – divus mobilitātes punktus Carnikavā un Saulkrastos. Attīstīsim pasažieru pārvadājumus dzelzceļa līnijā uz Bolderāju. Tāpat Satiksmes ministrija strādā pie jauna bateriju vilcienu iepirkuma izmantošanai Rīgas un Pierīgas satiksmē.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Autotransporta direkcijas” valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš teica, ka vilciens sabiedriskā transporta sistēmā ieņem arvien lielāku un nozīmīgāku lomu, tāpēc vilcienu satiksme nepārtraukti tiek attīstīta un pilnveidota. Ir ieviesti ekspreša vilcienu reisi katru dienu Cēsu, Valmieras un Krāslavas virzienā, kā arī vairākos autobusa un vilciena savienojumos darbojas vienotā biļete. Šobrīd norit darbs pie Vienotās sabiedriskā transporta biļešu sistēmas, kas nodrošinās vienotās biļetes iegādi arī citos savienojumos, biļetes iegādi attālināti un konkrētos reisos iespēju rezervēt vēlamo sēdvietu.

Vienlaikus Godiņš uzsvēra – tiek meklēti jauni virzieni, kur vilciena pārvadājumus veidot intensīvākus: vasarā vilciens līdz Madonai kursēs katru dienu un līdz Gulbenei – nedēļas nogalēs, 2022. gadā plānots papildu vilciens līdz Daugavpilij un ekspresis katru dienu līdz Rēzeknei. Tāpat būtisku lomu reģionālajos savienojumos ieņems arī “Rail Baltica”, jo no 16 vietām līdz vēlamajam galamērķim varēs nokļūt daudz ātrāk nekā līdz šim.

Pētījuma rezultāti atklāj, ka iedzīvotāji atzinīgi vērtē ”Rail Baltica” projektu un kā lielāko ieguvumu uzskata iespēju īsākā laikā nokļūt nepieciešamajā galamērķī –  pārvietojoties starp Latvijas pilsētām un ceļojot uz ārzemēm.

“Eiropas Dzelzceļa līnijas” Infrastruktūras pārvaldības departamenta direktors Artūrs Caune pastāstīja, ka”Rail Baltica” pieturas būs mobilitātes punkti, kuros funkcionēs citu transporta veidu savienojumi, auto un velo stāvvietas, kā arī būs pieejami mikromobilitātes rīki, sākot ar velosipēdiem un beidzot ar skrejriteņiem, kā arī elektrouzlādes vietas un ēdināšana steidzīgajiem.  Būs nepieciešams ievērojams pašvaldību ieguldījums, lai uzdevumu veiktu.”

“RB Rail AS” Sadarbības ar stratēģiskajiem partneriem un komunikācijas departamenta vadītājs

“Šobrīd “Rail Baltica” projekta ietvaros ielikti stabili pamati, lai varētu turpināties darbs pie reģionālo staciju jeb mobilitātes punktu turpmākas attīstības. Lai arī līdz šim visos projekta posmos esam aktīvi sadarbojušies ar pašvaldībām, redzam, ka nākotnē darbs pie iespējamu sinerģiju identificēšanas, vietējo uzņēmēju iesaistes un vēl aktīvākas pašvaldību iedzīvotāju vajadzību izzināšanas un kopdarbs, būs īpaši svarīgs, lai reģionu mobilitāte nozīmētu ne tikai modernus un mūsdienīgus multimobilitātes punktus, bet kopēju apkārtesošo reģionu un pašvaldību attīstību un izaugsmi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Eiropas Dzelzceļa līnijas” veica pētījumu, lai izzinātu esošās barjeras un motivatorus dzelzceļa kā ikdienas pārvietošanās līdzekļa izvēlē un lietošanā. Pētījums veikts 2021. gada martā tiešsaistes aptaujā un fokusgrupas diskusijās, kopumā aptaujājot vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotājus. Aptauju un datu apkopojumu nodrošināja “RAIT Custom Research Baltic””.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm