Aptauja: teju katrs otrais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka dara par maz planētas labā

Deviņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem mēģina mājās dzīvot dabai draudzīgāk, tomēr, lai arī vairums aptaujas dalībnieku dod savu artavu ilgtspējīgāka dzīvesveida ieviešanā, gandrīz puse atzīst, ka ir jutušies vainīgi, jo domā, ka nedara pietiekami. Tikmēr dzīvot zaļāk visvairāk motivē praktiskie aspekti un vēlme ietaupīt, atklāj IKEA veiktā aptauja*.

2021. gada 9. jūnijā 16:07

Ko tieši Latvijas iedzīvotāji dara, lai mājās dzīvotu ilgtspējīgāk? Biežākā atbilde ir – taupām resursus (piemēram, elektrību un ūdeni), samazinām atkritumu daudzumu, atsakāmies no nevajadzīgiem pirkumiem. Daudzi atzīst, ka pārdomā divreiz, pirms iegādāties kaut ko jaunu, un labprātāk paildzina esošo mantu mūžu, tās salabojot, un iepērkas lietotu preču veikalos. Sev nevajadzīgo aptaujas dalībnieki bieži pārdod, atdod vai ziedo labdarībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Latvijas iedzīvotājiem ir interese par ilgtspējīgu dzīvesveidu, tomēr katrs ceturtais uzskata, ka tas ir dārgs un prasa pārāk lielu piepūli. Tāpēc ir svarīgi nodrošināt vienkāršus un maciņam draudzīgus risinājumus. IKEA klāstā ir daudz šādu risinājumu, piemēram, atkritumu šķirošanas tvertnes, ūdeni taupoši jaucējkrāni u. tml. Vairums IKEA preču ir izgatavotas no atjaunojamiem, pārstrādājamiem un pārstrādātiem materiāliem. Lai nodrošinātu šīm precēm pievilcīgu cenu, IKEA dizaineri bieži strādā “ačgārni” – vispirms nosaka cenu un tikai pēc tam pievēršas materiālu un dizaina aspektiem. Šādi, piemēram, ir izdevies panākt, ka varam piedāvāt LED spuldzes par cenu zem viena eiro,” pastāsta IKEA Latvija vadītājs Pēteris Grīnbergs.

Noklausies pirmo StarFM un IKEA kopīgi veidotās rubrikas “Zaļa dzīve mājās” ierakstu!

Klausies raidījumu “Zaļa dzīve mājās” radio StarFM otrdienās plkst. 17.15 un iedvesmojies dzīvot zaļāk!

Motivācija zaļākai dzīvei

Gandrīz divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka dzīvot zaļāk motivē iespēja samazināt atkritumu daudzumu un ietaupīt naudu. Energoefektīvi, ilgtspējīgi risinājumi mājās samazina tēriņus. Vairāk nekā puse aptaujas dalībnieku (54 %) uzskata, ka ilgtspējīga saimniekošana ir veselīga dzīvesveida pamatā, bet katrs trešais dalībnieks atzīst emocionālā aspekta nozīmi – ekoloģisks dzīvesveids rada labāku psiholoģisko pašsajūtu un cerību, ka izdosies samazināt savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu un saglabāt mūsu planētu nākamajām paaudzēm.

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju reizēm jūtas vainīgi, ka dara par maz, un atzīst, ka tā visbiežāk noticis, ja nešķiro atkritumus (45 %), izmet pārtiku, apģērbu vai elektroniskās ierīces (39 %) vai lieto produktus, kas nav draudzīgi videi (33 %).

“Katru savu darbību vienmēr varam skatīt no īstermiņa un ilgtermiņa seku viedokļa. Līdzīgi ir ar paradumu maiņu attiecībā ar zaļāku dzīvesveidu – ar to ir kā ar vingrošanu: īstermiņā ir izaicinājums, bet ilgtermiņā rezultāts ir patīkams un baudāms. Ir svarīgi sevi nekritizēt, bet iedvesmoties un darīt kaut vai nedaudz, pēc savām iespējām. Zaļāka dzīvesveida izvēle nav individuālas sacensības, kur jāizcīna pirmā godalga, ¬– tas ir maratons, kurā svarīgi piedalīties mums visiem kopā, dodies uz priekšu un neapstāties,” uzver kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste Agnese Orupe.

“Katrs, kurš dara kaut vai vienu soli vides labā, es domāju, ir pelnījis atzinību. Vienmēr vienam solim var pielikt otru soli klāt, un tas jau ir vairāk nekā vakar. Varbūt vēl pēc nedēļas vai pus gada mēs pieliksim trešo soli klāt, un tas būs vēl vairāk, un tādā gadījumā rezultāts neizpaliks,” saka Agnese.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā aptaujas dalībnieki optimistiski raugās nākotnē un uzskata, ka soli pa solim var padarīt savu dzīvi dabai draudzīgāku. Nākamā gada laikā trešā daļa dalībnieku plāno samazināt atkritumu daudzumu un uzlabot šķirošanas paradumus, kā arī padarīt savu dzīvesvietu energoefektīvāku. 38 % aptaujāto plāno paši audzēt zaļumus un citu pārtiku, biežāk izvēlēties augu valsts produktus un retāk lietot uzturā gaļu (23 %). Tiesa, 7 % atzinuši, ka savus paradumus mainīt neplāno.

Lai iedrošinātu dot otro dzīvi iemīļotām, taču novecojušām mēbelēm, IKEA aicina piedalīties mēbeļu atpirkšanas iniciatīvā. Šī iniciatīva dod iespēju saņemt naudu par vecajām mēbelēm, vienlaikus izdarot pakalpojumu mūsu planētai. Iespēja atdot mēbeles būs līdz jūnija beigām, informē IKEA vadītājs.

“Katram cilvēkam, kurš ir sapratis, ka nu jau šī IKEA mēbele, kuru es esmu nopircis pirms gada vai diviem, vairs nerod vietu manā dzīves telpā, to var pārdot mums [IKEA – red.] atpakaļ,” saka P. Grīnbergs, paskaidrojot, ka precei tiks dota iespēja jaunai dzīvei.

* Aptauju pēc IKEA pasūtījuma 2021. gada maijā veica pētījumu aģentūra “Norstat”. Aptaujā piedalījās 500 Latvijas iedzīvotāju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm