Saturs turpinās pēc reklāmas

Aptauja: mājokļa kredīta atmaksai vairums Baltijas jauniešu gatavi tērēt līdz 300 eiro mēnesī

Baltijas valstīs hipotekārā kredīta maksājumam mēnesī iedzīvotāji vecumā no 20 līdz 30 gadiem vidēji būtu gatavi atvēlēt līdz 300 eiro, liecina “Luminor” bankas veiktā aptauja.

2021. gada 12. janvārī 16:05

Latvijā iepriekš minēto summu varētu atļauties 24% jauniešu vecumā no 26 līdz 30 gadiem, bet retāk – 14% gadījumu – cilvēki vecumā no 20 līdz 25 gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Kopumā 42% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 30 gadiem tuvāko piecu gadu laikā ir plānojuši iegādāties paši savu mājokli. Jautāti, cik daudz līdzekļu mēnesī jaunieši varētu atlikt hipotekārā kredīta maksājumam, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji visbiežāk norādīja, ka varētu atlikt 201-300 eiro – šādu summu varētu atļauties maksāt 25% Lietuvas jauniešu un 23% Igaunijas jauniešu. Savukārt Latvijā summu no 201 līdz 300 eiro atļauties varētu 20% no aptaujātajam iedzīvotājiem.

“Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs

“Teju puse jauniešu Baltijas valstīs nākotnē plāno iegādāties savu mājokli, jo uzskata to par labu ieguldījumu nākotnē. Lai arī kredīta atmaksai pieejamā ikmēneša summa katrā valstī atšķiras, vidēji katrs desmitais jaunietis Latvijā būtu gatavs šim maksājumam atvēlēt līdz pat 400 eiro mēnesī. Tas ir vairāk nekā ikmēneša maksājums par mājokli, kas pēc “Luminor” datiem ir vidēji ap 320 eiro.”

Viņš piebilst – tikmēr Lietuvā summu no 301 līdz 400 eiro mēnesī hipotekārā kredīta atmaksai varētu veikt 15% jauniešu, bet Igaunijā – 14%. Atšķirīgie rādītāji skaidrojami ar augstākiem jauniešu ienākumiem kaimiņvalstīs un, iespējams, lielāku uzkrājumu apjomu un stabilitāti.

Vienlaikus aptaujas rezultāti rāda, ka daļai Baltijas jauniešu šobrīd nav iespējas atvēlēt jebkādu summu mājokļa kredīta atmaksai. Visbiežāk tie ir jaunieši vecumā no 20 līdz 25 gadiem, jo šajā laikā vēl tikai mācās un nereti meklē pirmo darba pieredzi. Kopumā aptaujas dati liecina, ka vēl teju piektā daļa jauniešu visās Baltijas valstīs nevēlas uzņemties kredītsaistības.

“Pirms uzņemties kredītsaistības, ikvienam ir rūpīgi jāizvērtē sava finansiālā situācija ilgtermiņā. Lai gan jauniešiem nereti šķiet, ka hipotekārais kredīts ir saistības mūža garumā, patiesībā tā nebūt nav. Izvēlēto atmaksas summu un termiņu ir viegli piemērot savam ienākumu līmenim un iespējām, turklāt nereti kredīta maksājums var būt pat mazāks nekā ikmēneša maksa par dzīvokļa īri,” norāda “Luminor” pārstāvis.

Viņš atgādina, ka jauniešiem ir pieejami arī valsts atbalsta mehānismi, kas padara mājokļa iegādi pieejamāku. Latvijā Attīstības finanšu institūcija “Altum” piedāvā atbalsta programmas jaunajiem profesionāļiem un ģimenēm ar bērniem, kas ļauj samazināt pirmās iemaksas apjomu, iegādājoties savu mājokli. Ģimeņu atbalsta programmās var pieteikties arī tās ģimenes, kas vēl ir bērniņa gaidībās.

“Luminor” bankas aptauja 2020. gada oktobra sākumā tika veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot vairāk nekā 400 respondentu vecumā no 20 līdz 30 gadiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas