tv3.lv

Apes novadā 120 iedzīvotāji vakcīnu saņēmuši Igaunijā

Līdz ar paziņojumu par masveida vakcināciju tuvākajos mēnešos ģimenes ārstu prakses reģionos sāk apzināt savas spējas, – cik cilvēku var sapotēt nedēļā.

Piemēram, visā Apes novadā ir tikai divi ģimenes ārsti. Viņi gan esot gatavi šo uzdevumu izpildīt, taču vēlas, lai katrai praksei valsts apmaksātu vienu papildu asistentu.

Teju 180 kilometru attālumā no Rīgas pie Igaunijas robežas ir Latvijas viena no vismazākajām pilsētām – Ape. Pašā Apes pilsētā dzīvo vien 883 cilvēki, visā Apes novadā 3467. Iedzīvotāju skaita dēļ šeit būtu visai viegli un ātri veikt tā saukto masveida vakcināciju, ko valdība iecerējusi izvērst Latvijā no aprīļa.

Kā tas īsti notiks, nezina ne pašvaldībā, ne ģimenes ārsti.

Apes novadā ir divas ģimenes ārstu prakses. Līdz šim katra saņēmusi Covid-19 vakcīnas pa 30 devām nedēļā, to sapotējot pusotrā dienā. Vakcinācijas maksimālā jauda katrai ārsta praksei – līdz 100 cilvēkiem nedēļā.

Apes ģimenes ārste Zita Prazņicāne norāda: “Vēl viens piesaistīts valsts apmaksāts mediķis – es tur piekrītu, noderētu, lai neapstātos ikdienas darbs. Ja ņem mūs tikai trīs, mēs varētu to izdarīt, bet tad ikdienas darbs nedaudz bremzētos. Līdz ar to vakcinācijai vēl vienu cilvēku vajadzētu.”

Savukārt Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts (”Mēs savam novadam”) pauž: “Apmaksāt medicīnisko darbinieku – diemžēl šādu līdzekļu pašvaldībai nav. Veidojot budžetu, mēs neesam paredzējuši tādus līdzekļus.”

Problemātiska būtu došanās vakcinēt cilvēkus uz lauku mājām, lauku viensētām. Apes ģimenes Zita Prazņicāne saka, – lai sadaļu par vakcinēšanu mājās uzņemas valsts apmaksātās mobilās brigādes, privātfirmas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tur, lūk, varēja braukt mobilās brigādes vai firmas, jo šīm brigādēm ir algoti šoferi, transports. Mums ir savas personīgās mašīnas. Kādi ir pavasara ceļi, braucot uz lauku mājām! Tagad viss kūst, ceļi ir dubļaini, mēs varam iestigt. Kā mēs tiksim ārā, kas mūs vilks, kas par mums rūpēsies? Tur ir arī daudz lielāks laika patēriņš. Pa to laiku, kamēr mēs braucam pie viena pacienta, šeit var vakcinēt četrus vai vairāk. Stundā. Laukos, kuri ir apgrūtināta piekļūšana, lielāks laika patēriņš, varētu šīs brigādes braukt,” saka Prazņicāne.

Lasi vēl:

Līdz šim vietnē “Manavakcina.lv” pieteikušies 154 Apes novada iedzīvotāji.

“Es jau biju potēties. Man jau ir sataisīts. Slimības, slimības, nāk visādas trakas slimības, taču ir jādara kaut kas. Aizgāju un sataisīju,” norāda Apes iedzīvotāja Jevgēņija.

Savukārt Apes iedzīvotāja Ligita saka: “Es noteikti, ja man piedāvās. Potēšos, jo gadi jau ir diezgan daudz. Gribas dzīvot vēl drusciņ. Vajadzētu gan vakcinēties. Taču ir apnicis visiem sēdēt mājās. Visi tādā depresijā ieslīguši. Ļoti var redzēt, ka cilvēki izmainījušies, tādi uzbudināti. Jaunieši agresīvāki.”

Bet Apes iedzīvotājs Didzis pauž: “Es esmu pret. Gribu paskatīties, kā būs citiem. Lai citi paeksperimentē, tad es.”

Lai arī Veselības ministrija daudzina vietni “Manavakcina.lv”, tomēr Apes ģimenes ārste līdz šim veidojusi savu rindu un pati atlasa vakcinējamos prioritārajās grupās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas tiešām ir manuāls darbs. Nav pietiekama atbalsta no valsts puses. Viņi varbūt domā, bet tas nestrādā. Tas nestrādā. Nav iespējams ielādēt sarakstu no “Manavakcina.lv”, kas būtu pieteikušies. Šajā ledusskapī temperatūra ir pluss 4 grādi. Te var glabāt “AstraZeneca” vakcīnas, bet, ja būs “Pfizer” firmas, tad es nezinu. Ja tā jāglabā mīnuss 70 grādos, tad šis ledusskapis nav tam piemērots. Kā tad to spēsim izpildīt, nezinu. Varbūt būt kāda palīdzība vakcīnu glabāšanai no ministrijas puses. Šobrīd mēs nevarētu šeit glabāt “Pfizer” vakcīnas,” stāsta Prazņicāne.

Izrādās, Apes novada 120 iedzīvotāji vakcīnu saņēmuši Igaunijā. To organizējis igauņu kokapstrādes uzņēmums, kurā lielākā daļa darbinieku ir tieši latvieši.

“Tas ir cilvēku drošībai, jo katru dienu viņi braukā uz Igauniju un atpakaļ šeit, uz mājām Apes novadā. Tā ir drošība darba darba devējam, ka darbs ritēs nepārtraukti, gan arī pašiem darbiniekiem,” norāda Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.

Uz vakcināciju kā risinājumu cer Apes novada skolas. Vēl pagājušā nedēļā skolēniem te notika mācības klātienē, taču šonedēļ vairs ne. 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs, ko SPKC pārskata reizi nedēļā, Apē pacēlās, un nācās noraut stopkrānu mācībām klātienē.

“Ja būtu šī vakcīna mūsu izglītības iestāžu darbiniekiem, tad varētu veiksmīgāk viss ritēt, un nebūtu tas saraustītais posms – vienu nedēļu strādājam attālināti, vienu nedēļu klātienē. Tas sarežģī visu skolai, skolēniem, vecākiem,” pauž Liberts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai Apes novads atbilstu drošas pašvaldības statusam un drīkstētu notikt mācības klātienē, divu nedēļu laikā te drīkst saslimt ne vairāk par septiņiem cilvēkiem. Apes vadītājam gan nepatīk neziņa, ka SPKC neinformē, kuras personas konkrēti pēc vārda un uzvārda ir saslimušas ar Covid-19.

“Praktiski viens vai divi klāt nākušie saslimušie no šā saraksta mūs izsvītro. Bet, ja mēs zinātu, ka tas ir, teiksim, tikai vienā pagastā, mēs varētu mēģināt nodrošināt mācības citās skolās,” norāda Liberts.

Covid-19 krīzei ieilgstot, cilvēki Apē visvairāk izslāpuši pēc kultūras un sporta pasākumiem, interešu izglītības. Daži sūkstās, ka nevar nopirkt drēbes Apes vienīgajā lietoto apģērbu veikalā. Taču, piemēram, Apē vienīgais apavu veikals pielāgojies un izveidojis iepirkšanās iespēju internetā. Apē vienīgā kafejnīca slēgta, bet piedāvā ēdienu piegādes.

Kopumā gan jāsaka, ka apeniešiem iepirkties internetā ir sarežģīti.

“Diemžēl ne Apē, ne visā novadā nav nekādu pakomātu, ne “Omnivas”, ne pastam, ne “DPD”. Tuvākais mums ir Alūksne. Būtu ļoti labi, ja varētu šādu pakomātu atvērt arī Apē,” bilst Apes novada domes priekšsēdētājs.

Ja kaut ko pasūta internetā, tad pēc preces izņemt no tuvākā pakomāta jābrauc uz 28 kilometrus tālo Alūksni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm