Antropologs: Man liekas, ka šis gads vēsturē ieies kā lielo šķiršanos gads

2021. gada 11. martā 6:30

Krīzes laiks liek mums pārdomāt savu statusu un attiecību jēgu, “Go3” podkāstā “BŪT” norāda antropologs, filozofs, RSU docents Vents Sīlis.

Viņš skaidro, – cilvēki bieži atrodas nekvalitatīvās attiecībās, taču ikdienas aizņemtībā par to var arī neaizdomāties, jo nav tik bieži jāsaskaras ar “šo nekvalitatīvo attiecību radīto slikto pašsajūtu un jautājumu – kāda tam visam jēga?”

“Kad esi spiests sēdēt mājās un katru dienu ar to saskarties, visi neizdarītie mājas darbi izlec ārā. Man liekas, ka šis gads vēsturē ieies kā lielo šķiršanos gads, kurā cilvēki būtībā savas attiecības pārvērtē un lielākajā daļā gadījumu negatīvi,” norāda antropologs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Beidzot ir iespēja pieņemt lēmumu, tu vairs nevari izvairīties no lēmumu pieņemšanas. Mēs esam tādā ziņā diezgan lieli prokrastinatori, tādā kolektīvā nozīmē. Mēs lēmumu pieņemam tad, kad atlikt vairs nevar. Nu tad šis ir tas moments, kad atlikt vairs nevar,” turpina Sīlis.

Komentējot pāru attiecības krīzes laikā, proti, kā mainās ekspektācijas vienam pret otru un lomu sadalījums, Sīlis norāda – krīzes situācijām ir arī labi aspekti.

“Krīze visu laiku liek mums pārdomāt savu statusu un attiecību jēgu. Būtībā krīze ir foršs vārds. Mēs īstenībā dzīvojam no krīzes līdz krīzei. Tas, ka mums ir lielās, sociālās, globālās krīzes, tas tikai parāda, ka sabiedrība ir dinamikā. Un šī dinamika pieprasa adaptāciju jaunai situācijai,” pauž Sīlis.

Vienlaikus viņš uzsver – adaptācija vienmēr ir saistīta ar veco ieradumu atmešanu.

“Grūti jau tos ieradumus atmest, tas tā kā smēķēšanu atmest. Tu nevari pierasts pie tā, ka ar varu un kontroli jādalās…Ka pamperus, piemēram, var apmainīt arī tētis…,” saka Sīlis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ieradumu maiņa var notikt pakāpeniski vai “caur lūzumu”.

“Visvieglāk ir mainīt ieradumus brīdī, kad tu vispār vairs neko nevari! Kad tev ir tāda krīze, ka pakustēties nevari, tad arī tos ieradumus tu nevari un esi gatavas mainīties. Bet tas ir smags veids, kā uzlabot savu dzīvi, nokrītot līdz apakšai. Jo daudzi neizķepurojas, to vajadzētu saprast. Krīze ir forša tajā brīdī, kad tu esi visu mūžu radinājies krīzes pārvarēt… Māksla zaudēt, māksla pārdzīvot krīzes produktīvi, iespējams, ir tas, ar ko mēs visi tagad saskaramies,” uzsver Sīlis.

Vaicāts, vai pēc viņa ieskatiem ikdienas dzīve pēc Covid-19 pandēmijas krīzes atgriezīsies tāda, kāda tā bija iepriekš, viņš atbild: “Krīze mūs maina, neatkarīgi no tā, vai mēs to gribam. Pat tad, ja šodien mēs atgrieztos pie tā, kā bija, mums nebūtu vairs sajūtas, ka tas, kā bija, ir atpakaļ. Kaut kas ir pamainījies. Es teiktu, ka jaunā pasaule lēnām ir atnākusi, un ir cilvēki, kuri ir paspējuši tajā adaptēties. Un kuri patiesībā jūtas lieliski, kuri šo krīzi ir pārvarējuši kā lieli ieguvēji. Un ir cilvēki, kuri nav atzinuši krīzi, viņi nav atraduši instrumentus, lai tiktu ar to galā. Galu galā, beidzoties krīzei un atgriežoties nosacīti normālā, viņi paliek krīzē…Krīze ārpusē beidzas, bet iekšpusē turpinās.”

Podkāstu “BŪT” skaties platformā Go3 un “Tv3 Play”, savukārt, ja esi ceļā sarunu klausies “Spotify”, “iTunes” un “Deezer”.

Foto: Andrejs Skangals

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm