Saturs turpinās pēc reklāmas

“Altum” daudzdzīvokļu māju renovācijas programmai papildus iesniegts 101 projekts

No 20. novembra līdz 18. decembrim “Attīstības finanšu institūcijā “Altum”” (“Altum”) papildus iesniegts 101 projekts daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programmā ar renovācijas darbu plānoto summu 43 miljoni eiro, aģentūru LETA informēja “Altum” pārstāvji.

2020. gada 22. decembrī 16:40

Projekti iesniegti no Olaines, Ogres, Rīgas, Salaspils, Liepājas, Gulbenes, Siguldas, Rūjienas, Smiltenes, Salacgrīvas, Viesītes, Valmieras, Jūrmalas, Madonas, Dobeles, Suntažiem, Ādažiem, Saldus, Valkas, Jelgavas, Rēzeknes, Valkas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Visvairāk projektu – 46% no kopējā skaita jeb 46 projektus iesnieguši Pierīgas reģiona daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, 20% papildu pieteikumu jeb 20 projekti saņemti no Rīgas, 18% jeb 18 projekti – no Vidzemes reģiona, 7% jeb septiņi projekti – no Zemgales, 6% jeb seši projekti – no Kurzemes, savukārt 4% projektu – no Latgales.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) informēja, ka Latvijā vairāk nekā 80% daudzdzīvokļu dzīvojamo māju ekspluatācija ir sākta vēl pirms 1980.gada, kas nozīmē, ka tajās nepieciešami ieguldījumi gan energoefektivitātes uzlabošanā, gan tehniskā stāvokļa sakārtošanā. Kopumā daudzdzīvokļu māju skaits Latvijā ir gandrīz 39,5 tūkstoši. Ar daudzdzīvokļu ēku siltināšanas programmas atbalstu kopš tās uzsākšanas vēl iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā atbalstu kopumā būs saņēmuši aptuveni 4,5% no visām daudzdzīvokļu mājām.

“Ir nepieciešams turpināt un būtiski kāpināt pieejamo siltināšanas programmu apguvi. Šim mērķim nākamajiem septiņiem gadiem ir paredzēti vairāk nekā 160 miljoni eiro, lai esošais dzīvojamais fonds atbilstu augstiem energoefektivitātes un drošības standartiem. Paralēli tiek strādāts pie programmas pilnveidojumiem, lai samazinātu administratīvo slogu gan pieteicējiem, gan administrētājiem un padarītu šo programmu efektīvāku,” pauda Vitenbergs.

Savukārt “Altum” valdes locekle Inese Zīle pavēstīja, ka daudzdzīvokļu māju renovācijas programma šobrīd ir ļoti aktīvā īstenošanas posmā – renovācijas darbi pilnībā pabeigti vairāk nekā 250 namos, vēl vairāki simti projekti ir citās dažādās īstenošanas stadijās. Šovasar programmai tika piešķirts papildu finansējums, kā arī rudenī atbrīvojās resursi no iepriekš iesniegtiem projektiem, kas kādu iemeslu dēļ tomēr izvēlējās mājas atjaunošanu neveikt.

“Tas ļāva mums pieņemt papildu projektus par kopējo grantu summu aptuveni 20 miljoni eiro. Tādējādi kopumā esam saņēmuši māju atjaunošanas projektus no 988 daudzdzīvokļu namiem visā Latvijā. Lai iedzīvotāji varētu pilnībā izmantot ES finansējumu, būtiski ka visiem darbiem jābūt pabeigtiem līdz programmas beigu termiņam – 2023.gada 30.jūnijam,” informēja Zīle.

Kopumā kopš programmas sākuma ir iesniegti 988 māju renovācijas projekti, kuru renovācijā kopumā plānots ieguldīt 420 miljonus eiro. Pusi jeb 50% no izmaksām par būvdarbiem, kas samazina siltuma zudumus ēkā, sedz “Altum” grants no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Visu māju renovācijas darbiem jābūt pabeigtiem līdz 2023.gadam. Šobrīd renovācijas darbi pabeigti jau 258 mājām, 50 namos notiek būvdarbi, savukārt vēl vairāk nekā 500 projekti atrodas dažādās citās īstenošanas stadijās.

Līdz šim visvairāk projekti ir iesniegti Rīgas un Pierīgas reģionā (47% no kopējā apjoma), Kurzemē (21%), Vidzemē (15%), Zemgalē (12%), Latgalē (5%). Vidēji vienas daudzdzīvokļu mājas renovācijā tiek ieguldīti 430 000 eiro, no kuriem vidēji 215 000 tiek izsniegti granta (dāvinājuma) veidā.

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016.gada marta Latvijā tiek īstenota daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš “Altum”. “Altum” sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā – piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiek ieguldītas māju energoefektivitātes uzlabošanā, tiek segtas no ES fondu līdzekļiem; pārējās izmaksas jāsedz dzīvokļu īpašniekiem pašiem vai piesaistot bankas aizdevumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas