Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Alojas skola nesaņem naudu remontam – skolēniem mācības notiks dušās, bet skolotājiem kabinets saunā un tualetē

Skolotāju kabinets dušā, mācību grāmatas uz pirts lāvas, skolēniem jāmācās sporta zāles dušu priekštelpā un foajē pie ārdurvīm – tik neapskaužamā situācijā 1. septembri sāks Alojas Ausekļa vidusskolas audzēkņi.

2019. gada 13. jūnijā 20:40

Ministru Kabinets šonedēļ atteica skatīt Alojas lūgumu izsniegt aizdevumu Valsts kasē skolas ēkas kapitālā remonta veikšanai. Rezultātā skolēniem mācības būs nepiemērotās telpās – sporta hallē. Skolai bažas, ka tagad attiecīgās inspekcijas nāks sodīt iestādi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ceturtdien, 13. jūnijā, piketā Alojas novadā skolotāji, skolēni un viņu vecāki pauda neapmierinātību ar valdības lēmumu nepiešķirt Valsts kases aizdevumu Alojas Ausekļa vidusskolas kapitālajam remontam.

Foto: Liāna Lilenblate-Sipko

Piketā ieradās aptuveni 100 alojiešu, rokā turot plakātus, kuros vaino valdību vēlmē iznīcināt lauku skolas. Lai arī lēmumu atlikt skatīt Valsts kases aizdevuma izsniegšanu finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) pamatoja ar iespējamām nelikumībām Alojas novada domes rīcībā, alojieši piketā vienalga akcentēja, – nauda remonta turpināšanai tomēr esot jāizsniedz, citādi bērniem arī vēl turpmāk mācību laikā būs jāuzturas tam nepiemērotās pagaidu telpās.

Foto: Liāna Lilenblate-Sipko

Alojas Ausekļa vidusskolas direktore Ina Šternfelde norāda: “Absurds bija tāds, ka mūsu 12. klase bija spiesta mācīties sporta halles garderobes telpā, tālāk ir dušas telpa, kur bērni pēc sporta stundām nāca cauri klasei, lai apmeklētu dušas. Savukārt dušas telpās strādāja psihologs. Telpa tika pielāgota psihologa kabinetam. Sauna, kur kādreiz cilvēki pērās, ir latviešu valodas skolotājas kabinets. Tālāk duša. Un Blaumanis uz lāvas.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Tas, ka mācību grāmatas izvietotas uz pirts lāvas, bet skolotājiem jāsēž dušā, parāda, cik ļoti līdz pēdējam kvadrātmetram ir izmantotas mācībām pielāgotās telpas. Neapskaužama situācija atkal sagaida septītās klases skolēnus, – viņiem mācības notiks sporta halles foajē, tieši pie ārdurvīm, kas ir caurstaigājama telpa ar nepārtrauktu kustību. Skolai bažas, ka tagad attiecīgās inspekcijas nāks sodīt iestādi par mācībām pielāgotu telpu neatbilstību bērniem.

“Noteikti ir bažas par Veselības inspekciju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ir nopietnas bažas, ka tiks stādīti akti par to, ka bērni mācās nepiemērotos apstākļos, nemaz nerunājot par kvadratūru, ventilāciju, apgaismojumu un visu pārējo. Šobrīd vislielākie cietēji ir bērni, un šajā visa cīņā neviens nedomā par bērniem,” pauž Šternfelde.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atlikt kapitālā remonta darbus Alojas Ausekļa vidusskolā uz kādu vēlāku laiku nav bijis iespējams. Priekšdarbi jau veikti, – visā ēkā noārdīti stāvu pārsegumi.

Alojas novada domes izpilddirektors Māris Beļaunieks stāsta: “Pārsegums starp pirmo un otro stāvu praktiski bija avārijas stāvoklī. Nesošās sijas galos bija nopuvušas. Tā ka mēs varam priecāties tikai par to, ka nav notikusi kāda traģēdija.”

Paļāvībā, ka Valsts Kase izsniegs Alojas novada domei aizdevumu 1,4 miljonu eiro apmērā, sākotnējos darbus par saviem līdzekļiem priekšfinansējusi pašvaldības piesaistītā būvniecības kompānija. Un te arī ir problēma, – Alojas dome nedrīkstēja noslēgt līgumu ar būvnieku vēl pirms vispār saņēma finansējumu no Valsts Kases. Pārkāpti divi likumi. Tas ir iemesls, kāpēc valdība šonedēļ pat neizskatīja Alojas pieteikumu pēc aizņēmuma un naudu nedod.

Finanšu ministrija lūgs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju kā vadošo valsts pārvaldes iestādi pašvaldības darbības likumības pārraudzīšanā izvērtēt Alojas novada domes priekšsēdētāja rīcības pamatotību un likumību.

“Es varbūt, ka atzīstu, ka tādā veidā esmu neievērojis visu likumdošanu,” pauž Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līguma slēgšanu ar būvniecības kompāniju, nesagaidot Valsts Kases atļauju, Alojas domes vadītājs skaidro ar steigu, lai pēc iespējas ātrāk pabeigtu remontu skolā. Turklāt tolaik valdības veidošanas ilgais process ar ilgstoši nepieņemto šā gada valsts budžetu radīja milzu neskaidrību, kad tieši varēs saņemt Valsts Kases aizdevumu.

“Arī runājot arī ar deputātiem, lēmām, ka ejam uz priekšu, un neviens jau nevarēja iedomāties, ka šādai situācijai mēs tomēr neatradīsim risinājumu. Manā ieskatā būtu neskatīt to likuma burtu, bet, ja nepieciešams, tad sodīt mani kā pašvaldības vadītāju,” saka Bārda.

Pašvaldībai pašai nav 1,4 miljonu eiro skolas remontēšanai, jo visa Alojas novada gada budžets ir ap 4 miljoniem eiro. Alojieši esot gatavi doties uz Rīgu piketēt iepretim Ministru Kabinetam, kas šonedēļ atteicās skatīt aizdevuma piešķiršanu.

Alojas Ausekļa vidusskolas audzēkņu mamma Inese Veinberga norāda: “Ir vajadzīgs šis finansējums. Es nezinu, ko lai mēs lūdzam. Vai mums visiem novada iedzīvotājiem braukt uz Rīgu? Darīt kaut ko tādu? Vai vēlas un gaida mūs Rīgā visus?”

Jāpiebilst, ka Valsts Kase jau iepriekš izsniegusi Alojas novadam aizņēmumu 40 000 eiro apmērā par skolas remonta tehniskā projekta izstrādi. Šobrīd atliek gaidīt, kāds būs reģionālās attīstības ministrijas vērtējums par visu situāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma