tv3.lv

Alimentu nemaksātājiem plāno aizliegt arī ņemt ātros kredītus, spēlēt azartspēles un strādāt valsts pārvaldē

2017. gada 10. jūnijā 21:01

Kopš alimentu nemaksātājiem vairs nav jātērē nauda par benzīnu – jo autovadītāja tiesības viņiem atņemtas – viņu maksājumi savu bērnu uzturam pāris mēnešos pieauguši par 30%.

Redzot, cik labi, strādā pat tikai draudi zaudēt tiesības, uzturlīdzekļu garantiju fondā jau sākuši domāt, kādus ikdienas dzīves prieciņus un privilēģijas vēl liegt tiem, kas nespēj parūpēties paši par saviem bērniem.

Aprīlī stājās spēkā likums, kas paredz – ja cilvēks trīs mēnešus pēc kārtas nemaksā alimentus, tad viņam nav tiesību vadīt automašīnu. Tas nozīmē, ka nākammēnes pilsētu ielām vajadzētu kļūt tukšākām, jo nemaksātāju skaits Latvijā sasniedz 33 tūkstošus. Tomēr draudi zaudēt tiesības likuši daudziem vecākiem – parādniekiem atvērt maciņus.

Tas gan ir tikai piliens kopējā alimentu nemaksātāju 212 miljonu eiro parāda “okeānā”. Tādēļ jau pašlaik notiek darbs pie jaunām, visnotaļ radošām metodēm, kā sarežģīt nemaksātājiem dzīvi. Piemēram, plānots aizliegt viņiem ņemt ātros kredītus, spēlēt azartspēles kazino, strādāt valsts pārvaldē vai pat kandidēt vēlēšanās.

Līdzīgi tiek izvērtēti aizliegumi tikt pie mednieku apliecībām vai ieroču atļaujām. Šobrīd gan tās ir tikai idejas, līdz kuru iekļaušanai likumā vēl tāls ceļš ejams. Un ne visi par tām ir sajūsmā. Piemēram, nebanku kredītdevēji ātro kredītu ņemšanas aizliegumu kritizē kā bezjēdzīgu.

Gints Āboltiņš
Latvijas alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs

Būtiski saprast, ka neviena finanšu institūcija, vai tā būtu banka, vai nebanka, kredītus neizsniedz cilvēkiem, kuriem ir parādi. Un ja tie ir parādi uzturlīdzekļu garantiju fondam, kas ir prioritātes attiecībā pret visiem pārējiem šādiem aizdevumiem, kredīti vispār netiek izsniegti.

Tomēr ne visi jaunievedumi apgrūtinās nemaksātāju dzīves. Piemēram, šobrīd likums paredz, ka no alimentu nemaksātājiem piedzen visus atrodamos ienākumus, atstājot viņiem pašu tēriņiem tikai pusi minimālās mēnešalgas. Viena no likuma grozītāju iecerēm ļautu viņiem vienoties ar tiesu izpildītāju par mazākas summas regulāru nomaksu, tādējādi motivējot parādniekus legalizēt savus īstos ienākumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm