tv3.lv

Algas Latvijā ir daudz lielākas, nekā domājam – Rīgā pelna tikpat, cik Igaunijā

Strādājošie Latvijā saņem daudz lielākus ienākumus, nekā liecina oficiālie dati. Tas secināts jaunākajā pētījumā par darba tirgus tendencēm valstī. Vidējie ienākumi, ko uz rokas mēnesī saņem strādājošie, ir 802 eiro, bet Rīgā pāri par 900 eiro, tuvojoties algu līmenim Eiropas Savienībā.

2016. gada 23. martā 19:27

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn Latvijā vidēja neto alga jeb tā, ko strādājošais saņem uz rokas, bija 603 eiro. Uzņēmuma CV Online Latvia pētnieki, aptaujājot vairāk nekā 20 tūkstoši strādājošo, secinājuši, ka realitātē vidējie ieņēmumi ir daudz lielāki – 802 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pēc mūsu pētījuma datiem, vidējā neto samaksa, ieskaitot prēmijas un dažādus ienākumus, tostarp aplokšņu algu, ir krietni lielāka nekā oficiālie dati. Tie ir 800 eiro, kas uzrādās mūsu pētījumā,” uzsver Kaivis Brodiņš, CV Online Latvia vadītājs.

Lielākie ienākumi fiksēti Rīgā, kur tie ir 902 eiro. Nedaudz mazāk – 840 eiro uz rokas – saņem Pierīgā un Jūrmalā. Pārējā Latvijā samaksa par darbu ir krietni pieticīgāka: 672 eiro Kurzemē, 666 eiro Zemgalē, 631 eiro Vidzemē. Vismazāk saņem Latgale – 580 eiro. Dati apliecina, ka tikai pārsimt kilometru attālumā notiek milzīga noslāņošanās. Tāpat saglabājas liels ēnu ekonomikas īpatsvars, lai gan oficiāli neuzskaitītos ienākumus neveido tikai aplokšņu algas.

Foto

Kaivis Brodiņš, CV Online Latvia vadītājs:

“Ir ļoti daudzi netradicionāli sadarbības veidi starp darba devēju un darbinieku, kā viņam maksāt. Piemērs ir autoratlīdzības, tāpat darbiniekam tiek izveidots mikrouzņēmums, un ienākumi tiek skaitīti caur to. Oficiālā grāmatvedībā tas neparādās kā alga.”

Pētījumā secināts, ka lielākā plaisa oficiālajiem un reālajiem ienākumiem ir VID labi zināmajās problemātiskajās nozarēs – būvniecībā, nekustamā īpašuma tirdzniecībā un veikalos. Tikmēr ekonomisti secina, ka ar 900 eiro ienākumiem rīdziniekiem nav pamata žēloties, jo saņem to pašu, ko vidēji, piemēram, Igaunijā.

Dainis Gašpuitis, SEB ekonomists:

“Nevienlīdzība starp reģioniem Latvija nosit vidējo [atalgojumu] līmeni uz leju. Bet Pierīgas reģions ir jau Baltijas jūras reģiona līmeņa centrs, kur atalgojuma līmenis jau labu laiku izlīdzinās un atsevišķās kategorijās jau ir tuvu tam.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

IT jomā strādājošie jau šobrīd saņemot Eiropas līmeņa algas, un tāpēc darba devēji sākuši aktīvi lūkoties Ukrainas virzienā, kur tās joprojām zemākas. Pēc prognozēm, šogad algas augs vidēji par 5%. Ņemot vērā augošo darba roku deficītu, arvien biežāk līdzās algas celšanai darba devēji padotajiem piedāvā dažādus bonusus – piemēram, apmaksātus sakarus, veselības apdrošināšanu vai sporta zāles abonementu.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm