Akcijā “Palīdzība zvana attālumā” aktualizēs jautājumu par bērnu garīgo veselību

Atzīmējot pasaules garīgās veselības dienu, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu Uzticības tālrunis pirmo reizi rīko akciju “Palīdzība zvana attālumā”, informēja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Administratīvās nodaļas vadošais eksperts Taivo Trams.

2020. gada 3. oktobrī 9:40

Akcijas mērķis ir aktualizēt sabiedrībā tematu par bērnu garīgo veselību, kā arī pašnāvību bērnu un pusaudžu vidū problemātiku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš atgādināja, ka ik gadu tiek saņemti vairāki simti zvanu no bērniem, kuri meklē atbalstu, jo ilgstoši jūtas nomākti, trauksmes pilni, nobijušies. Nereti šiem bērniem ir kauns runāt par savām grūtībām ar apkārtējiem, jo šķiet, ka neviens nespēs viņus saprast un palīdzēt.

Aizvien sabiedrībā valda uzskats, ka jebkuram ir jāspēj pašam tikt galā ar garīgās veselības problēmām – ja kāds jūtas nomākts, tiek ieteikts “saņemties un uz dzīvi skatīties pozitīvāk”, ja kāds jūtas trauksmains, tad nereti tiek ieteikts “nomierināties” vai “nestresot” – tomēr nav noliedzams, ka ar dažādām garīgās veselības grūtībām nav iespējams tikt galā tikai ar pozitīvu iedvesmu, bet ir nepieciešams līdzcilvēku un arī speciālistu atbalsts, norāda VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna.

Bērni un pusaudži bieži runā par depresijai, trauksmei raksturīgiem simptomiem, kas liek izjust bezspēcību, ar laiku pasliktinot garīgās veselības stāvokli, liekot domāt arī par pašsavainošanos vai pat pašnāvību. Ir svarīgi bērniem un jauniešiem sniegt atbalstu, lai mazinātu iespējamos garīgās veselības grūtību riskus, kas mazina arī pašnāvības domu un mēģinājumu risku. Ikviens cilvēks var saskarties ar garīgās veselības grūtībām – no tā nav jākaunas, bet jāmeklē atbalsts, lai grūtības risinātu.

Akcijas laikā plānoti arī viesi- uz Uzticības tālruņa 116111 zvaniem 6.oktobrī laikā no plkst. 17 līdz plkst. 19 atbildēs ārsts – narkologs/ rezidents bērnu psihiatrijā Ļevs Poluņins, savukārt 7.oktobrī no plkst. 12-15 uz Uzticības tālruņa zvaniem atbildēs klīniskā psiholoģe, pusaudžu mentālās palīdzības speciāliste, Pusaudžu resursu centra pārstāve Elīna Bārtule.

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 strādā visu diennakti un ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona. Saņemt atbalstu krīzes gadījumos, rakstot e-konsultāciju uz [email protected], vai arī rakstot čatā (čats logs meklējams www.bti.gov.lv, čata darbalaiks – darbadienās no pulksten 12:00-20:00).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm