tv3.lv

Aizsardzības ministrija vēlas “Rail Baltica” atzaru uz Ādažu militāro bāzi

2020. gada 28. jūnijā 10:11

Vai grandiozajam dzelzceļa projektam “Rail Baltica” būs atzars arī uz Ādažu militāro bāzi? Aizsardzības ministrija uzskata, ka šo lielo projektu vajadzētu salāgot arī ar militārām vajadzībām. Par projekta ieviešanu atbildīgie savu jāvārdu gan vēl nesteidz paust.

Aizsardzības ministrija iecerējusi, ka “Rail Baltica” projektā varētu izbūvēt dzelzceļa atzaru uz Ādažu militāro bāzi. Jaunākajā Valsts aizsardzības koncepcijas projektā atzīmēts, ka Latvija ir atbildīga par sabiedroto spēku uzņemšanu gan miera laikā, gan krīzē. Lai nodrošinātu ātru pārvietošanos, infrastruktūra jāpielāgo arī militārām vajadzībām. Tas attiektos arī uz topošo infrastruktūru, piemēram, grandiozo dzelzceļa projektu “Rail Baltica”, kurā iecerēts savienot Baltijas valstis ar Centrāleiropu.

Aizsardzības ministrija iecerējusi, ka šajā līnijā varētu izbūvēt atzaru uz Ādažiem.

“Patlaban Ādažu bāzei tuvākā vieta militārās tehnikas uzkraušanai un nokraušanai no dzelzceļa vagoniem ir Garkalnes dzelzceļa stacija, kas atrodas aptuveni desmit kilometru attālumā no bāzes,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Bruņutehnikas pārvietošana ar kravas transportlīdzekļiem šajā posmā prasot gan loģistikas plānošanu, gan naudu. Dzelzceļa atzars Ādažu bāzes tuvumā to būtiski atvieglotu.

Aizsardzības ministrs uzsver, ka mobilitāte jau vēsturiski ir viens no aizsardzības nozares svarīgajiem faktoriem, un transporta infrastruktūrai jābūt salāgotai arī ar militārām vajadzībām.

“Tie laiki pirms gadiem 15…20, kad šķita, ka dzelzceļš vairs nebūs vajadzīgs, ir pagājuši. Dzelzceļam bija un būs nozīmē aizsardzībā un stratēģiskajā plānošanā,” uzsver Pabriks.

Ministrs atgādināja, ka šomēnes uz mācībām Ādažos briti atveda daudz bruņutehnikas no Igaunijas. Brauca pa ceļam, satiksme traucēta, sastrēgumi. Dzelzceļš to atrisinātu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Piemēra, par Trampa paredzētu ASV karavīru pārsviešanu no Vācijas uz Poliju… Ja “Rail Baltica” būtu uz vietas, tas būtu stratēģiski izdevīgi. Viņi varētu no Polijas braukt gan uz mācībām Ādažos, gan vienkārši tāpat ierasties,” saka Pabriks.

Aizsardzības ministrija par savu vēlmi jau apspriedusies ar Baltijas valstu kopuzņēmumu “RB Rail”, kas atbildīgs par projektu. Kompānijas pārstāvji informē, ka aprīlī sākta “Rail Baltica” pamata trases projektēšana posmā no Vangažiem līdz Latvijas/Igaunijas robežai.

Šī līguma ietvaros Ādažu militārās bāzes vajadzībām tiks konceptuālā līmenī paredzēts pieturas punkts ar iespēju attīstīt arī plašāku savienojumu.

Nekas solīts gan vēl netiek. Paredzēts turpināt diskusijas par iespējamā atzara novietojumu, garumu, izmaksām un, vai tās varētu daļēji finansēt no Eiropas Savienības fondu naudas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm