Aizliegumam tirgot visu veidu cigaretes līdz 19 gadu vecumam varētu sekot arī alkohola aizliegums

Tabakas izstrādājumus un elektroniskās cigaretes turpmāk, ļoti iespējams, pārdos personām no 19, nevis 18 gadu vecuma. Saeimas deputāti vēlas pacelt slieksni, jo smēķēšanas un aromatizēto e-cigarešu kūpināšanas ierobežošanai skolas spiestas saukt pat policiju un pārbaudīt skolēnu somas. Ļoti iespējams, ka šogad Saeimas deputāti varētu lemt arī par alkohola tirdzniecības atļaušanu tikai 19 gadu vecumu sasniegušām personām.

Elektroniskās cigaretes ar aromatizētājiem esot sērga starp skolēniem, kūpina skolu tualetēs, pieķerti pat 12 bērni, esot amorāli biznesam daļu no daudzmiljonu eiro peļņas gūt uz skolēnu, jauniešu rēķina. Tā kā bieži vien tieši 18 gadus vecie vidusskolēni pērk elektroniskās cigaretes jaunākajiem, Veselības ministrija cer – tirgošanas cenza pacelšana līdz 19 gadiem varētu situāciju uzlabot.

Jana Feldmane
Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore

“Nikotīns ir toksiska viela, ko produkti satur un bērni uzņem. Speciālisti atzīst – plaušas attīstās līdz 21 gada vecumam, un, jau sākot šādā vecumā lietot toksiskas vielas, kas ietekmē šo plaušu audus, tiek kavēta plaušu attīstība un tiek radīts būtisks kaitējums bērnu veselībai.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Slimību profilakses un kontroles centra pirms trim gadiem iegūtie dati liecina – elektroniskās cigaretes lietojuši 22% zēnu un 14% meiteņu vecumā no 13 līdz 15 gadiem. Skolu direktoru asociācijā uzskata – šie skaitļi turpinājuši palielināties. Mācību iestāžu direktori, izsakot aizdomas par lobija ietekmi, gan vīlušies, ka likumdevējs nepieņēma sākotnēji piedāvāto cenzu – atļauju tirgot tikai no 21 gada. Būtu vēlējušies arī tūlītēju spēkā stāšanos, nevis tikai pēc gada. Tas nozīmē – skolas, pieaicinot valsts un pašvaldības policiju, turpinās pašas cīnīties pret elektronisko cigarešu izplatību,

Rūdolfs Kalvāns
Latvijas izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs

“Gan preventīvās darbībās, gan reaktīvās darbībās – reidi, kontroles, pārbaudes, iziešana pa tualetēm, pasākumu laikā. Reida vai pārbaudes rezultāts ir atkarīgs no jaunieša vecuma. Ja tas ir vidusskolēns, pie atkārtota pārkāpuma rakstura skolēns var arī tikt atskaitīts no vidusskolas. Pamatizglītības gadījumā ir darbs ar ģimeni.”

Kāpēc tabakas izstrādājumus un elektroniskās cigaretes drīkstēs tirgot no 19 gadu vecuma, bet alkoholu joprojām no 18 gadiem? Likumdevējs apzinās pretrunu un, iespējams, jau šogad varētu pieņemt likumu, ka arī alkoholu ļaus tirgot no 19 gadiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm