tv3.lv

Airsoft kustība Latvijā: nevainīgs sports vai prokrievisko separātistu kalve?

Viņus sita, mocīja ar elektrošoku un četras stundas turēja uz zemes – tā par Drošības policijas veikto reidu, pārbaudot prokrieviski noskaņotus ”Airsoft” spēlētājus, saka viņu draugi. Likumsargi gan uzsver, ka reaģējuši uz iedzīvotāju informāciju, ka pa mežu skraida vīrieši armijas formās ar ieročiem rokās. Drošībnieki akcentē, ka valstī aktivizējas aizdomīgas personas, kas noskaņotas prokrieviski, un brīvajā laikā attīsta militārās zināšanas, maskējot tās aiz sporta izkārtnes.

2016. gada 30. augustā 19:12

Pieaugušie arī grib uzspēlēt kariņu – tā par savu hobiju saka Latvijas Airsoft entuziasti. Nezinātājiem šis izskatītos pēc īsta militāro preču veikala, taču ieroči, kas šeit atrodas, šauj ar mazām plastmasas bumbiņām, aptuveni 20 metru attālumā. Pēc izskata tie ir teju oriģinālo ieroču kopijas, dažiem stobra galā sarkana uzmava, kas norāda – šī ir rotaļlieta. Arī ieroča mehānisms pamatīgi atšķiras no īstiem šaujamajiem. Airsoft bumbiņu no stobra izšauj elektriskais dzinējs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: Jānis Zvērs

Ierasti mierīgo Latvijas Airsoft vidi satricinājis pamatīgs skandāls. Drošības policija aizvadītajās brīvdienās izdzenāja pat kādu spēlētāju vienību, kas Krievijas armijas formās šaudījās Ozolnieku novadā. Pārbaudītas 26 personas. Aizdomas radījis fakts, ka vairāki no šiem aktīvistiem jau bijuši drošībnieku redzeslokā, jo pauduši prokrieviskus uzskatus.

Foto: Jānis Zvērs

Iespējams, ka šis sporta veids nav nemaz tik nekaitīgs un prokrieviskie spēki šādā veidā trenējas iespējamai militārai operācijai. Ēku sagrābšana, izlūkošana, taktiskās mācības – manevri ir tādi paši kā kara laukā.

Drošības policijas pārstāvis:

Atsevišķas no šīm personām bija nonākušas mūsu redzeslokā saistībā ar pausto atbalstu Krievijas īstenotajai agresīvajai ārpolitikai ārvalstīs. Tieši ar savu retoriku, prokremliski noskaņoti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krieviski rakstošajos medijos Airsoft spēlētāji sūdzas par policijas brutalitāti un uzsver, ka viņi nav pretvalstiski elementi, bet gan nodarbojas ar nevainīgu hobiju. Pie zilumiem ticis kluba pārstāvis Sergejs Roslikovs, kura attēli publicēti portālā kompromat.lv

Foto: Jānis Zvērs

Tāpat arī Airsoft veikala pārdevēja draugu lokā ir cilvēki, kas uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē Drošības policijas pārbaude.

Kirils, Airsoft veikala pārdevējs:

Man viens draugs tur piedalījās. Viņš teica, ka viņu “izsita”, stipri pa galvu, ar elektrošokiem, gar zemi. Zemē viņi bija vairāk nekā četras stundas. Viņu aizvilka uz busiņu vai kaut kādā telpā, prasīja – kas viņi ir, kāpēc spēlē Airsoftu. Teica: ja viņi vēlreiz sapulcēsies un atbrauks, dabūs pa galvu!

Drošības policija gan kategoriski noliedz, ka būtu iespaidojusi spēlētājus. Veikala pārdevējs ir nobažījies, ka šis incidents var pamatīgi iebiedēt Airsoft spēlētājus un apstādināt šā hobija popularitāti Latvijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kirils, Airsoft veikala pārdevējs:

Tagad nezinu, kā būs tālāk. Visi ir šokā, vairāk nekā piecus gadus viss bija mierīgi, visi spēlēja, nekādas saistības ar politiku mums nav. Tā ir parasta spēle! Kā peintbols, makšķerēšana, parasta spēle!

Drošības policijas rosība gan nav bez pamata. Jau pats nosaukums šai Latvijas krievvalodīgo Airsoft spēlētāju grupai ir tāds pats kā Krievijas karavīru bataljonam Vostok Ukrainā, kas ir viens no teroristu balstiem un iesaistās militāros konfliktos ar Ukrainas armiju.

Foto: ekrānšāviņš Foto: ekrānšāviņš

 

Kāds Drošības policijas pārbaudītā Airsoft spēlmaņa draugs Facebook profilā raksta — ja jums iedotu īstas lodes, varētu pārņemt Igauniju! “Sportists”, kurš internetā sūdzas par zilumiem un nobrāzumiem pēc “drošībnieku” pārbaudes pie šā komentāra pielicis atzīmi — patīk.

Savukārt pie kāda cita Latvijas Airsoft aktīvista foto rakstīts aicinājums doties uz Donbasu: pie separātistiem, vākt nost ukraiņus!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: ekrānšāviņš

Drošības policija aicina iedzīvotājus ziņot, ja viņi redz aizdomīgus, militāri ģērbtus cilvēkus mežos vai citviet. Drošības policijas pārstāvis:

Labāk ir informēt. Ne katrs cilvēks ir pietiekami zinošs, tā cilvēku grupa, kas skraida pa mežu — Airsoft aktīvisti, vai tā ir personu grupa, kura skraida ar citiem mērķiem. Veiksim personu pārbaudi, noskaidrosim to patiesos nolūkus.

Daudzi Airsoft entuziasti nemaz neslēpj savus patiesos nolūkus. Piemēram šis kungs, kurš Latvijas Airsoft interneta veikala lapā aktīvi interesējas par zābaku iegādi, slavē Georga lentītes kultu, Krievijas militārās specvienības. Atliek vien minēt, vai šādu un desmitiem vai pat simtiem līdzīgu jaunu, Latvijā dzīvojošu vīriešu mērķis, spēlējot kariņu, ir gūt sportisku baudu vai gatavoties kam krietni nopietnākam..

Foto: ekrānšāviņš Foto: ekrānšāviņš Foto: ekrānšāviņš Foto: ekrānšāviņš

Papētot Facebook.com redzamos, publiskos attēlus, ir skaidrs, ka Latvijas Airsoft entuziastu vidū prokrieviskās idejas ir ļoti populāras.

Foto: ekrānšāviņš Foto: ekrānšāviņš

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm