Aicina brīvprātīgos, kuri gatavi citu vietā aiziet uz veikalu

Kā sevi apgādāt laikā, kad jāievēro pašizolācija vai arī vienkārši ir bažas saslimt? Pēdējo nedēļu laikā šī problēma daudziem kļūst arvien akūtāka. Šeit var noderēt līdzcilvēku atbalsts. Īsā laikā ir mobilizējusies brīvprātīgo grupa, kas uz veikalu gatava aiziet citu vietā. Prioritāte, protams, palīdzība veciem un vientuļiem cilvēkiem.

2020. gada 24. martā 20:38

Projekta “Paliec mājās” brīvprātīgā Vladislava Šķēle dzīvo Grīziņkalna apkārtnē. Dažas stundas dienā viņa ir piekritusi veltīt savas apkaimes labā. Proti, ja cilvēkam, kurš nedrīkst doties laukā vai arī ir Covid-19 riska grupā, nepieciešama palīdzība ārpus mājas, viņa ir gatava pieslēgties. Piemēram, aiziet līdz veikalam iepirkties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lai gan es arī strādāju mājās attālināti, kas vēl ir diezgan sarežģīti, bet vienu vai divas reizes dienā es varu aizbraukt uz veikalu,” saka Vladislava.

Pasūtījumi, ievērojot piesardzības pasākumus, rokās nodoti netiek. Vladislava tos noliek pie durvīm. Tiesa, par to katrs no zvanītājiem tiek brīdināts jau iepriekš.

“Tas šobrīd nav kā labdarības projekts,” ar to viens no projekta līdzautoriem Mārtiņš Zeps norāda, ka šis nav gadījums, kad cilvēkiem pārtika tiek ziedota vai par to samaksājis kāds cits. Naudu var pārskaitīt uz brīvprātīgā kontu, bet vislabāk atdot skaidrā naudā, iepriekš vienojoties par pirkuma summu.

“Var piezvanīt uz šo numuru, un tad mūsu platformā mēs savienojam šos cilvēkus ar brīvprātīgajiem, kas ir gatavi palīdzēt. Par jebkādām lietām – aiziet uz veikalu, izvest suni, jebkas cits,” norāda Zeps.

Kā tas strādā? Cilvēks, kuram nepieciešama palīdzība, zvana pa numuru 25661991. Tas ir zvanu centrs. Viens no projekta sadarbības partneriem. Kad zvans saņemts, pasūtījums tiek nodots kādam no brīvprātīgajiem konkrētajā apkārtnē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zvanu centrs, idejas autori, citi sadarbības partneri satikās ideju konkursā jeb hakatonā “HackForce”. Kustība “Paliec mājās” kļuva par vienu no laureātiem.

“Tā doma hakatonā bija savest cilvēkus kopā un īsā koncentrētā veidā ļaut šo ideju uzsākt, jo bez atbalsta to nebūtu izdarījuši,” norāda Zeps.

Savukārt Vladislava pauž: “Platforma ir tikko sākusi strādāt. Līdz ar to palīdzējuši tikai pāris cilvēkiem, bet cik dzirdu, platforma kļūst aktīvāka, palīdzības meklētāju kļūst vairāk.”

Idejas praktiskā realizācija šobrīd tikai uzņem apgriezienus. Tāpēc pasūtījumu skaits ir daži desmiti dienā. Taču arī brīvprātīgo skaits ir neliels. Kā dzīve iegriezīsies tālāk, mēs nezinām – tādēļ kustība “Paliec mājās” aicina pievienoties cilvēkus, kas būtu gatavi izpalīdzēt savas apkaimes iedzīvotājiem.

Ja izolācijā pavadītais laiks vairo depresiju, arī tad var zvanīt pa šo pašu tālruņa numuru. “Viņiem piezvanot, operatori arī spēj palīdzēt ar sarunām krīzes situācijā,” bilst Zeps.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Paliec mājās” šobrīd meklē partnerus – NVO, sociālos dienestus, aktīvus cilvēkus, pašvaldības, kas varētu palīdzēt ar brīvprātīgo piesaisti un koordinēšanu, kā arī apzināt cilvēkus, kam nepieciešama palīdzība. Tāpat projekta autori aicina ikvienu izplatīt tālāk tālruņa numuru 25661991, pa kuru jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Zvanu centru var sazvanīt latviešu, angļu un krievu valodā, drīzumā plānots, ka arī projekta mājaslapa būs pieejama visās trīs valodās.

Savukārt, lai kļūtu par brīvprātīgo, jādodas uz “Paliec mājās” mājaslapu.

Vienlaikus “Paliec mājās” akcentē: “Par brīvprātīgajiem var kļūt tikai identificētas personas un tie, kas apņēmušies sekot līdzi higiēnas un veselības prasībām. Ir precīzas vadlīnijas, kā to darīt. Brīvprātīgo kustībai ir ļoti liela nozīme gadījumu līknes saplacināšanā, mēs palīdzam samazināt medicīnas sistēmas pārslodzi. Jau šobrīd koordinējam savas darbības ar vairākām valsts institūcijām un to veidotajiem palīdzības tālruņiem. Noteikti integrēsimies vēl ciešāk. To cilvēku, kuriem šobrīd nepieciešama palīdzība, ir daudz, bet to skaits var strauji pieaugt, jo mēs vēl nezinām, kā šī krīzes situācija attīstīsies, ņemot vērā, ka cilvēki bez simptomiem var būt inficēti, – mēs tam esam gatavi.”

Projekts “Paliec mājās” tapis sadarbībā ar dažādām valsts un nevalstiskajām organizācijām, kā arī ar palīdzību no uzņēmumu vides.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm