tv3.lv

“Adugs” pārstāvji noraida, ka pret indiešu viesstrādniekiem būtu rīkojušies paverdzinoši

Publiski izskanējis, ka tā ir konditorejas ražotne “Adugs” Līvānu novadā. Arī uzņēmuma advokāte TV3 Ziņām apstiprināja, ka valdes priekšsēdētājs šobrīd atrodas apcietinājumā.

Par cilvēktirdzniecības upuriem šeit Līvānos tiek uzskatīti septiņi indieši. Latvijā viņi ieradās legāli ar vīzām, darba atļaujām, taču kopš pērnā gada rudens līdz šim pavasarim esot ekspluatēti.

Valsts policijas Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts norāda: “Alga netika maksāta pilnā apjomā, kā bija nopelnījuši, un kā bija darba līgumos rakstīts. Tika apzināti iedzīti parādu jūgā par dažādiem it kā izdomātiem pārkāpumiem. Parādu jūgs bija nesamērīgi augsts.”

Kad viesstrādnieki vēlējušies pamest darbu, cilvēktirdzniecību organizējošā grupa kļuvusi nikna. “Lai piespiestu personas turpināt strādāt, veica viņu fizisku ietekmēšanu, emocionālu ietekmēšanu,” skaidro Lubarts.

Konditorejas ražotnes “Adugs” pārstāvji noraida, ka pret indiešu viesstrādniekiem būtu rīkojušies paverdzinoši.

“Esam bijuši maksimālo lojāli pret viņiem. Esam piedāvājuši visu viņiem, ko varam piedāvāt no savas puses, tāpēc mums nav skaidri īsti šie apvainojumi no viņu puses,” saka “Adugs Production” pārstāve Anna Lencberga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas, ko indieši uztvēruši kā parādu jūgu, kā skaidro ražotājs “Adugs”, esot algas ieturējumi par indiešu sabojāto ražošanas iekārtu.

“Mums bija epizodes, kad viņi bija salauzuši mūsu aprīkojumu, par ko mums nācās maksāt ļoti lielu naudu, lai šo aprīkojumu salabotu, tāpēc arī viņiem daļēji tika veikti ieturējumi par iekārtu remontu. Tas ir tikai loģiski. Kad uzņēmumam ir lieli zaudējumi, mēs nevaram to tā vienkārši atstāt,” norāda Lencberga.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Policija gan ir pārliecināta, ka mēnešiem ilgā izmeklēšanā esot guvusi pierādījumus par cilvēktirdzniecības noziegumu. Viens no elementiem – tikusi izmantota viesstrādnieku ievainojamība.

“Personas, nepārzinot mūsu valsts likumdošanu, baidoties no deportācijas, baidoties, ka pazaudēs darbu, baidoties no tā, ka tiks izmesti uz ielas, bija ievainojamā situācijā, un parādu jūgs, kas viņiem tika uzlikts, bija nesamērojami liels, neadekvāts,” stāsta Lubarts.

Sods par cilvēktirdzniecību var sasniegt 15 gadus cietumā.

Signālus par iespējamo cilvēktirdzniecību konditorejas ražotnē policija saņēma aprīlī, vērienīga speciālā operācija veikta pagājušajā nedēļā. Tikuši iesaistīti teju visi Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes darbinieki. Kratīšanas veiktas 22 vietās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kratīšanas laikā izņēmām summu ap 150 000 eiro, munīciju, dažāda veida dokumentāciju, pierakstus un citus lietiskos pierādījumus, kas izmeklēšanā varētu palīdzēt. Mums ir pamats domāt, ka šie līdzekļi ir noziedzīgi iegūti, ekspluatējot gan darbiniekus, gan veicot dažādas finanšu mahinācijas, līdz ar to, lai tālāk tiesa lemj,” norāda Lubarts.

Par cilvēktirdzniecību aizturētas trīs personas. Apcietinājumā joprojām atrodas grupas līderis, konditorejas ražotnes valdes priekšsēdētājs. Aizturētā personību likumsargi neatklāj, taču norāda – viņš jau iepriekš bija nonācis tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā par dažādiem citiem nodarījumiem.

“Gan nodokļu jomā, gan vides piesārņošanas jomā, tāpat arī par balsu iespējamo uzpirkšanu vēlēšanās. Šie kriminālprocesi ir dažādās stadijās. Viņš savus kontaktus ar nodomu un visu pārējo mēģināja izmantot, lai panāktu sev kaut kādus labvēlīgus lēmumus,” norāda Lubarts.

Neoficiāli izskanējis, ka aizturētais grupējuma līderis konditorejas izstrādājumu ražotāja “Adugs” valdes priekšsēdētājs Jāzeps Zukuls, viņa vārds 2016.gadā izskanēja krimināllietā par balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās par labu partijai “Saskaņai”.

Valsts darba inspekcijai līdz šim nav bijusi informācija par iespējamo verdzību vai citiem darba tiesību pārkāpumiem ražotnē “Adugs”, taču tagad inspekcija veikšot pārbaudi. Piektdien strauji reaģējuši veikalu tīkli “Rimi”, “Maxima”, “Elvi” un “Top”. Viņi pārtrauc iegādāties “Adugs” jaunu produkciju. Ražotājam izvirzītās apsūdzības cilvēktirdzniecībā nav savienojamas ar sociālo atbildīgumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA ”Maxima Latvija” sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Dupate-Ugule saka: “Esam patiesi šokēti par šādu gadījumu, par šādām ziņām. Nekavējoties ne tikai apturēsim sadarbību, bet pārtrauksim sadarbību. To tad tālāk vērtēs juristi, kas būs tālejošās sekas.”

“Adugs Production” advokāte gan noliedz, ka viesstrādnieki būtu ekspluatēti, bet to drīzāk sauc par konkurentu rīkotu nomelnošanu, reiderismu cīņā par tirgus daļu lielveikalos. “Adugs Production” advokāte sacīja, ka indiešiem neesot tikusi ierobežota brīvība. Indieši paši neesot bieži nākuši uz darbu, bojājuši ražotnes inventāru. Tikmēr Valsts policijā uzsver – indieši bija atkarīgi no darba devēja, dzīvoja darba devēja nodrošinātās kopmītnēs, nebija citu iztikas līdzekļu. No cilvēktirdzniecības cietušie tagad saņēmuši sociālo rehabilitāciju biedrībā, patvērumā “Drošā Māja”. Bijusi vajadzīga arī psiholoģiskā palīdzība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm