tv3.lv

Ādažos pazudis PSRS laika piemiņas akmens; pašvaldība neiebilst

Ādažos no postamenta pazudis piemiņas akmens, kas bija veltīts padomju armijas karavīriem. Kas noticis – nav zināms. Pašvaldībā skaidro, ka akmens atrodas uz privātas zemes un vietvarai nekādu pretenziju par pieminekļa pazušanu neesot, vēsta TV3 Ziņas.

Ādažos pazudis padomju armiju slavinošais piemiņas akmens. Nav zināms, kas to novācis, bet pašvaldībai iebildumu neesot.

Padomju armiju slavinošais akmens, no kura pāri palicis tikai postaments, atrodas zīmīgā vietā – netālu no Ādažu militārās bāzes, kurā ir Latvijas un citu NATO valstu kareivji.

Akmens atradās ceļa malā, taču vietā, kur nav Otrā pasaules kara upuru pīšļu, arī kaujas tajā vietā nav notikušas. Pašvaldībā skaidro, ka pēdējos gados šeit nav bijusi plaša iedzīvotāju pulcēšanās 9. maija svinībās, taču padomju laikā pie tā pulcināti skolēni, lai mācītu komunistisko ideoloģiju. Akmens atradies uz privātās zemes, īpašnieks dzīvojot Austrālijā. Pašvaldība policijā vērsties neplāno: “Pašvaldība ir noskaidrojusi, ka neviens policijā par šo gadījumu nav vērsies. Arī pašvaldības dienesti vai pati pašvaldība nav pieņēmusi ne lēmumus, ne rīkojumus šajā sakarā. Tomēr pašvaldība, izvērtējot apstākļus, nenosoda šādu darbību, ņemot vērā apstākļus kādi ir kaimiņvalstī. Pašvaldības īpašumā tādu pieminekļu vai piemiņas vietu nav, bet mums ir kultūrvēsturiskais mantojums Mežgarciemā, kur teritorija ir sakopta.”

PSRS laika pieminekļi ir daudzviet Latvijā, un kopš Krievijas kara Ukrainā daudzviet vietvaras spriež, ko darīt. Ogres novada pašvaldības aprīļa beigās nolēma demontēt piecus novada administratīvajā teritorijā esošos padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus.

Arī Jelgavas novada dome lēmusi demontēt trīs padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus. Ārlietu ministrijā skaidro, ka padomju pieminekļus pašvaldības var demontēt pēc saviem ieskatiem, bet kapavietas gan nedrīkst aiztikt. Katra vietvara pati lemj, kā rīkoties ar nepatīkamo pagātnes mantojumu.

“Latvijas Pašvaldību savienības biedru līmenī patlaban nav diskusijas par pašvaldību lēmumiem nojaukt PSRS laikā celtos pieminekļus, kas atgādina okupācijas gadus. Ja pašvaldības izrādīs tādu vēlmi, šis jautājums noteikti tiks pārrunāts un meklēta vienota pozīcija,” norāda Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ella Petermane.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz šim skaļākais gadījums saistībā ar PSRS pieminekļu aizvākšanu Latvijā notika pagājušajā gadā, kad naktī uz 24. februāri Jēkabpilī no pieminekļa pamatnes, zem kuras esot apglabāti trīs Sarkanās armijas karavīri, pazuda piemiņas zīme – lielgabals. To demontēja un Daugavā iemeta vietējais zemnieks un aktīvists Gundars Kalve. Pret viņu uzsāka kriminālprocesu par kapu apgānīšanu un koku bojāšanu.

Kalve ir noslēdzis izlīgumu ar Jēkabpils pašvaldību par koku bojāšanu, bet šāds izlīgums nav juridiski korekts, skaidro prokuratūrā: “Kriminālprocesa likums nosaka, ka izlīgums jāslēdz Probācijas dienestā, pie notāra vai pie lietas virzītāja. Apmēram pirms mēneša prokurore informēja Probācijas dienestu par nepieciešamību organizēt izlīgumu. Šis process var  aizņemt laiku līdz sešiem mēnešiem, šobrīd mūsu rīcībā nav informācija kāds ir progress izlīguma noslēgšanā. Kad noslēgs izlīgumu lems par lietas izbeigšanu daļā par bojāšanu.”

Prokuratūrā skaidro, ka otra apsūdzība – par kapu apgānīšanu – joprojām ir spēkā, nav grozīta, tikšot lemts par procesa pabeigšanas iespējām. Process paredz iespēju to pabeigt gan prokuratūrā, gan nosūtot lietu uz tiesu.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm