tv3.lv

”A to B Rollerski ”: filmas izklāsts, 2. daļa – ceļā sastaptie indiāņi un sapnis par Latvijas neatkarību

Šonedēļ dokumentālās filmas ”A to B Rollerski” filmēšanas grupa ir devusies ceļā uz ASV, kur jau viņus gaida tās galvenais varonis Raimonds Dombrovskis. Kamēr tiek veikti sagatavošanās darbi, portāls Skaties.lv piedāvā stāstu sēriju par pašu sportistu. Šoreiz pašas filmas izklāsta otrā daļa.

2014. gada 12. septembrī 17:57

Visu – lielo un mazo – notikumu pamatā, lai labāk un pilnībā izprastu tā būtību, ir stāsts. Arī Raimondam un notikumam, kas risinājās pirms vairāk nekā 25 gadiem, tāds ir. Lai gūtu priekšstatu, kas ir filmas galvenais varonis, kā arī, kāpēc viņš dara to, ko iepriekš neviens nav paveicis, portāls Skaties.lv piedāvā saviem lasītājiem nelielu dokumentālās filmas ”A to B Rollerski” izklāstu trīs daļās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ceļojums – bēgšana no rutīnas

Neveiksmīgā Olimpiskā sezona Raimondam radīja vēlmi pārdomāt savus nākotnes mērķus. Ceļojums bija viņa iespēja pabūt vienam, izzināt sevi un iepazīt pasauli sev apkārt. Tā kā Raimonds saglabāja savu aktīvā atlēta pozīciju, brauciens kalpoja kā dinamiska alternatīva monotonajiem treniņiem stadionā, kas Raimondam jau bija apnikuši.
Ar šo ceļojumu atlēts vēlējās popularizēt biatlonu Amerikā. Pretēji Eiropai 80tajos gados Amerikā ar biatlonu nenodarbojās daudzi. Šim sporta veidam trūka finansiālais atbalsts un arī treneri.

Foto: no Raimonds Dombrovska personīgā arhīva

Foto: no Raimonds Dombrovska personīgā arhīva

Raimondam, lai uzsāktu ceļojumu, bija minimāli līdzekļi. Viņš vērsās pēc palīdzības pie virknes dažādu kompāniju un uzņēmēju, bet tikai no dažiem saņēma atbalstu. Viņu atbalstīja arī šodien labi pazīstami zīmoli, piemēram, Bolle, Uvex, Helly Hansen, Start, Alpina, u.c. Šīs kompānijas nedeva finansiālu atbalstu, bet gan savu produkciju, ko lietot pašam vai arī lai varētu ceļā pārdot un iegūto naudu iztērēt savām vajadzībām. Raimondam palīdzēja arī vienkārši cilvēki ar saviem ziedojumiem.

Sponsoros piesakās diži nosaukumi

Par $2000 tika iegādāts ”VW”mini-bus ar oriģinālu ‘Porsche” motoru, lai tajā varētu nakšņot un gatavot ēst.
Raimonds ceļā devās kopā ar Florianu Hatneru, Rietumvācijas biatlona izlases sportistu. Viņš gan neveica visu distanci un pēc 800 veiktām jūdzēm atgriezās ierastajā treniņu grafikā.
Martins Grants pildīja gan šofera, gan video operatora, gan arī vispārējā palīga lomu. Tā pat kā Raimonds arī viņš ir Amerikas latvietis, dzīvoja Čikāgā, un ir dzejnieka Valda Krāslavieša (īstajā vārdā Valda Granta) dēls. Martins studējis ir Rīgā un Amerikā, darbojās kā dzejnieks un fotogrāfs.

Foto: no Raimonds Dombrovska personīgā arhīva

Foto: no Raimonds Dombrovska personīgā arhīva

Ceļā sastaptie cilvēki un Latvijas neatkarīgās valsts starts Barselonas Olimpiskajās spēlēs

Ceļojums ilga no 14. augusta līdz 11. novembrim. Naktis vīri pavadīja vai nu teltī, vai automašīnā. Maltītes tika gatavotas tur pat uz vietas, izmantojot gāzes plītiņu. Bija, protams, arī reizes, kad cilvēki puišus uzaicināja pie sevis uz maltīti vai piedāvāja naktsmājas.
Raimonds ceļā satika vietējos indiāņus. Sarunās atklājās, ka viņus māc bažas par savas tautas un kultūras pastāvēšanu. Līdzīgas bažas bija arī Latvijas tautai. Pastiprinātā rūpniecības attīstība Latvijā izsauca lielas etniskās izmaiņas, jo darba trūkums L. Brežņeva pārvaldes laikā tika risināts ar migrācijas palīdzību, atstājot latviešus mazākumā. Latviešu valoda tika apdraudēta kā tautas vēsturiskā valoda.

Raimonds bija pārliecināts par Latvijas spēju kļūt neatkarīgai. Savas pārliecības vadīts, viņš savu ceļojumu veltīja Latvijas dalībai 1992. gada Olimpiskajās spēlēs.
Toreiz tikai retais uzskatīja to par iespējamu. Ceļojuma laikā Raimonds izmantoja katru iespēju, lai stāstītu par Latvijas sportistiem un viņu sasniegumiem. Neviens nezināja, ka daudzas no Padomju Savienības medaļām ir sagādājuši tieši latvieši, kas startēja zem ”sarkanā” karoga. Raimonda ceļojums savu simbolisko nozīmi vēlreiz apstiprināja, kad Latvija pirmo reizi kopš 1936. gada piedalījās 1992. gada Olimpiskajās spēlēs Barselonā. Latvijas komandu veidoja 34 sportisti, pārstāvot 13 sporta veidus un iegūstot divas sudraba un vienu bronzas medaļu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm