tv3.lv

”A to B Rollerski ”: filmas izklāsts, 1. daļa – starti ASV sacensībās ar Latvijas karogu uz laides un dvēselē

Šī diena, 2014. gada 8. septembris, ir zīmīga, jo tieši šodien ceļā dodas dokumentālās filmas ”A to B Rollerski” filmēšanas grupa, kur jau viņus gaida tās galvenais varonis Raimonds Dombrovskis.

2014. gada 11. septembrī 18:50

Visu – lielo un mazo – notikumu pamatā, lai labāk un pilnībā izprastu tā būtību, ir stāsts. Arī Raimondam un notikumam, kas risinājās pirms vairāk kā 25 gadiem, tāds ir. Lai gūtu priekšstatu, kas ir filmas galvenais varonis, kā arī, kāpēc viņš dara to, ko iepriekš neviens nav paveicis, portāls Skaties.lv piedāvā saviem lasītājiem nelielu dokumentālās filmas ”A to B Rollerski” izklāstu trīs daļās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas ir Raimonds Dombrovskis?

Foto: no Raimonda Dombrovska personīgā arhīva.

Foto: no Raimonda Dombrovska personīgā arhīva.

Dzimis Rīgā, 1962 gadā. Kad Raimonds 8 gadu vecumā spēlēja basketbolu, uz viņa skolu atnāca Padomju Savienības sporta pārstāvji un aicināja jauniešus iestāties speciālajā sporta skolā. Tā bija iespēja atdalīties no pārējiem un sacensties ar labākajiem.
Daudzi jaunieši ātri izkrita, bet Raimonds tika līdz Rīgas basketbola klubu līmenim un kādu laiku spēlēja VEF’ā. Tomēr 14 gadu vecumā sportists saprata, ka negūs lielus panākumus šajā sportā, jo viņam nebija vajadzīgais augums, tādēļ arī treneri bija zaudējuši interesi.

Vēlāk Rīgas 3.vidusskolā audzēkņus pulcēt ieradās jauns biatlonistu treneris Vitālijs Urbanovičs. Pieteicās vienīgi Raimonds Dombrovskis. Rīgas ”Dinamo” treniņi bija smagi un vienīgi skriešanā Raimonds varēja tikt līdzi izlases vīriem. Raimonds pats gan atzīst, ka viņi toreiz skrēja ļoti lēni. Bez spējas ciest un izturēt nav iespējams kļūt par biatlonistu, tāpēc Raimonds nepadevās. 17 gadu vecumā viņš finišēja 20. vietā visas Padomju jaunatnes biatlona sacensībās. Viņam tika prognozēti lieli panākumi.
“Jau kopš bērnības visās spēlēs es vienmēr uzvarēju, man tas vienkārši iepatikās,” tā Raimonds izskaidro savu tieksmi uz sportu.

Dzīve Amerikā Padomju laikos

1979. gadā sarežģītās politiskās situācijas dēļ viņa ģimene emigrēja uz ASV, par iemeslu minot Raimonda patēva ebreju saknes. Septiņpadsmitgadīgie vienaudži viņu apskauda. Viņš nokļūs brīvajā pasaulē, sapņu zemē, kur skan rokmūzika un džinsu bikses var nopirkt uz katra stūra. Laiks pirms izceļošanas Raimondam nebija viegls. Ar viņu strādāja KGB aģenti, mēģinot piespiest sadarboties un liecināt pret saviem vecākiem. Pēc atteikuma Raimonds Rīgā uz ielas vairākas reizes ir ticis piekauts.

Dzīvojot Ņujorkā, Raimonds profesionālajam sportam bija metis mieru. Savas dienas viņš pavadīja mācoties koledžā un strādājot. Iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem, viņš tika uzaicināts atkal izmēģināt spēkus biatlonā. 1981. gadā, slēpojot pirmo reizi pēc divu gadu pauzes, finišs “tryout” sacensības ar aizlienētu šauteni tika sasniegts otrajā vietā. Lai iekļūtu olimpiskajā komandā, 21 gadu vecajam koledžas studentam pietrūka tikai 4,5 punkti. ”Man vajadzēs trīs gadus, lai uztrenētos,” viņš teica ”līdz nākamajai reizei es būšu gatavs paveikt kaut ko lielisku.” (“Boca Raton News” intervija)

Veiksmīgi starti arī pāri “lielajam dīķim”

Amerikā jaunus un talantīgus sportistus atbalsta. Jau pēc pāris gadiem Raimonds Dombrovskis bija junioru izlases dalībnieks, kas pakāpeniski ieguva vietu arī pieaugušo komandā. Divu pasaules čempionātu atklāšanas parādēs viņš ir nesis ASV karogu. Zīmīgi, ka arī Padomju Minskā. Raimonds ir kļuvis par septiņkārtēju ASV čempionu biatlonā. ”Startējot ASV izlasē, es vienmēr mazliet jutos arī kā Latvijas pārstāvis. Uz šautenes laides zem vaiga bija rakstīts “Latvietis”, uz cepures kaut kur bija karoga krāsas. Kas gribēja, tas redzēja.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: no Raimonda Dombrovska personīgā arhīva.

Foto: no Raimonda Dombrovska personīgā arhīva.

Sasniegumiem vajadzēja kulminēt 1988. gadā – Raimonds bija ieguvis tiesības pārstāvēt ASV Kalgari Olimpiskajās spēlēs. Pāris nedēļas pirms sacensībām Raimondam plīsa aklā zarna un viņš nonāca Vācijas slimnīcā. Par spīti ātrajai atlabšanai un Raimonda pārliecībai par saviem spēkiem, komandas treneris neatļāva viņam startēt, atstājot viņu rezervistos un liekot sacensības vērot no malas.

Vai kāds bez viņa to vispār ir vēl kādreiz paveicis? 1. daļas beigas!

1988. gadā tūlīt pēc drūmās olimpiskās sezonas Raimonds veica unikālu ceļojumu pāri visai Ziemeļamerikai, no Aļaskas līdz Meksikai, 90 dienās ar skrituļslēpem veicot 4200 jūdzes (6759km).
Nav informācijas, ka vēl kāds no aizpolārās 69. līdz karstajai 32. paralēlei būtu ticis šādā veidā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm