300 Krievijas pilsoņu dienā piesakās latviešu valodas pārbaudei, lai šogad valsts nebūtu jāpamet

Latviešu valodas pārbaudei, kas ir obligāta prasība, lai Krievijas pilsoņi Latvijā varētu uzturēties pēc septembra, dienā piesakās līdz 300 cilvēku. Ja aktivitāte saglabāsies šādā līmenī, pārbaudījumu kārtos mazāk par 18 000 cilvēku, kuriem valodas eksāmens ir saistošs.

Latviešu valodas zināšanu pārbaudei šobrīd dienā piesakās vidēji divi, trīs simti cilvēku. Viens no viņiem 66 gadus vecais Nikolajs. Gandrīz visu mūžu nodzīvojis Latvijā. Savulaik jau kārtojis valodas eksāmenu, bet nesekmīgi. Viņš stāsta, ka latviski protot rakstīt un lasīt, bet sarunāties nē: “Man šeit ir mazbērni, sieva, visi radinieki. Un es šeit dzīvoju jau gandrīz 50 gadu. [Bet kāpēc joprojām nezināt latviešu valodu? – red.] Saprotiet, kad atbraucu, gribēju iemācīties, bet nebija iespēju. Darbā 30 cilvēku brigādē divi latvieši – kādā valodā viņi runāja? Krieviski.”

Pārbaudījumam pieteikusies arī Ludmila. Latvija ir viņas dzimtene: “Ziniet, ko es domāju – pat ja man krieviski būtu jākārto eksāmens, es vienalga tieši tāpat uztrauktos. Man palielinātos spiediens, jo esmu hipertoniķe. Mēs jau visi šajā vecumā esam ar paaugstinātu spiedienu, slimi, nevarīgi. Knapi atnācu. Es vispār ziemā no mājām ārā neeju. [Tagad jums ir Krievijas pase, ja, es saprotu. Pirms tam jūs bijāt nepilsone? – red.] Jā, nepilsone. [Jūs varētu latviski arī ar mums runāt – red.] Nē, nu es varu latviski. Tikai tagad es jau atkal visa trīcu. Ko lai dara – vecums, ziniet.”

Lai bijušie pilsoņi un nepilsoņi, kuriem tagad ir Krievijas pase, Latvijā varētu turpināt dzīvot pēc pirmā septembra, latviešu valoda jāzina otrajā zemākajā līmenī, saka Valsts izglītības satura centrā, kas rīko pārbaudes: “A2 līmenis faktiski nozīmē spēju komunicēt vienkāršās frāzēs par sadzīves situācijām. Iepazīstināt ar sevi un iepazīstināt ar saviem jautājumiem, kas ir būtiski. Piemēram, noskaidrot laiku, pajautāt pieturvietu. Izprast ļoti vienkāršu tekstu, kas ir mediju ziņu virsraksti, sludinājumi, ēdienkarte.”

No pārbaudes ir atbrīvoti jaunāki par 15 un vecāki par 75 gadiem. Lai varētu pagarināt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, obligātā prasība zināt valodu jāapliecina gandrīz 18 000 cilvēku. Pārbaudījumu rīkotājiem tas ir milzīgs izaicinājums. Taču piesaistīti papildu darbinieki, tāpēc tas būšot pa spēkam.

“Šobrīd reģistrēšanas tendences liecina, ka, iespējams, šis pretendentu skaits būs mazāks, līdz ar to man nav šaubu par kapacitātes jautājumiem. Bet es, protams, ļoti mudinu neatlikt uz pēdējo dienu reģistrāciju un neatlikt droši vien eksaminācijas procesu, ja šāda saistība principā šobrīd ir izrietoša,” norāda Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

Reģistrēšanās sākās trešdien un ilgs vēl septiņas nedēļas. Bet pārbaudes notiks no aprīļa vidus līdz jūlija beigām Rīgā, Daugavpilī un Liepājā. Arī nokavējot reģistrēšanos, pārbaudījumu varēs kārtot, taču bez garantijas, ka to varēs paspēt izdarīt līdz septembrim. Tāpat jāņem vērā, ka, izkrītot eksāmenā, atkārtoti to var kārtot ne ātrāk kā pēc mēneša.

Žurnālists
Vairāk nekā 20 gadu pieredze žurnālistikā. Specializējies politisko notikumu atspoguļošanā, ziņojot par sabiedrībai nozīmīgām norisēm

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm