tv3.lv

22 pašvaldībās klātienes mācības atsākuši 1.‑4. klašu skolēni

Kopumā 22 pašvaldībās, kuras atzītas par epidemioloģiski drošākām, mācības klātienē šodien atsākuši pirmo līdz ceturto klašu skolēni, vēsta TV3 Ziņas.

2021. gada 22. februārī 20:20

Ne visas skolas, kuras teorētiski varēja šodien atsāk mazāko klašu mācības klātienē, to izdarīja. Par drošiem atzīti 25 novadi, tomēr vairākos no tiem sākumskolēniem pagaidām jāturpina mācīties mājās. Uz skolu pagaidām nav ļauts doties Cesvainē, Ķegumā, Pļaviņās un Skrīveros, kā arī atsevišķās skolās Krustpils, Skrundas un Vecumnieku novadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nozares arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga šorīt TV3 raidījumā “900 sekundes” sacīja, ka daļai skolotāju ir bažas par mācību atsākšanu klātienē, kamēr nav nodrošināta regulāra analīžu veikšana un nav sākusies vakcinācija. Tāpat trūkstot psiholoģiskā atbalsta.  “Ja viņi neredz, ka tur tās problēmas ir pietiekami atrisinātas, arī viņi tur rūpi par sevi, par savu ģimeni. Un tās ir ļoti pamatotas, jo var jau teikt, kā tad visi citi strādā. Bet te ir tomēr profesijas specifika – vienlaikus ar skaitliski daudziem cilvēkiem no dažādām mājsaimniecībām, kas palielina risku inficēties,” sacīja Vanaga.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) atzīst, ka jebkuras nozares atvēršana pandēmijas laikā ir saistīta ar zināmu risku un atgādina par skolotāju tiesībām.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

“Ja skolotājs ir riska grupā – vecuma riska grupā vai saistībā ar hroniskajām slimībām, tad, protams, ka skola vienojas ar skolotāju. Un tas, patiešām, ir savstarpējas vienošanās rezultāts. Mums šobrīd nav zināms, ka no šīm 25 [pašvaldību] skolām būtu skolotāji, kas būtu lūguši šādu iespēju.”

TV3 Ziņas viesojās vienā Kuldīgas novada skolām Viļa Plūdoņa vārdā nosauktajā vidusskolā, kura ir viena no deviņām izglītības iestādēm novadā, kas šodien pirmo reizi kopš decembra atsākt mācības klātienē. Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā šorīt pirmo reizi kopš Ziemassvētkiem skolas telpās atgriezās vairāk nekā 230 sākumskolēnu. Tas notiek, joprojām ievērojot visas epidemioloģiskās drošības prasības, turklāt no šodienas arī mazākajiem bērniem skolas telpās obligāti jānēsā sejas maskas. Tās katram skolēnam nodrošinājusi valsts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska

“Šodien bērni, ierodoties skolā, neatkarīgi no tā vai viņiem ir sava maska vai nav, saņēma trīs maskas. (..) Maskas ir vairākkārt lietojamas, mazgājamas. Šobrīd man liekas, ka ļoti elpojošas arī.”

Plūdoņa skolā šorīt bērniem izstāstīts, kādēļ un kā maskas jālieto. Tāpat skola izstrādājusi kārtību, kuros brīžos mutes un deguna aizsegs jāmaina, izskaidrots, kā tas darāms pareizi.  Tāpat, lai mācības varētu notikt droši, Plūdoņa skolā nodalītas skolēnu plūsmas, ēdināšana notiek dažādos laikos. Šeit bērni sadalīti pa visu četrstāvu skolas ēku, lai nebūtu liekas kontaktēšanās un varētu ievērot savstarpējo distanci.

Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā sešas no 10 klasēm ir sadalītas uz pusēm, lai nodrošinātu nepieciešamo trīs kvadrātmetru platību uz vienu skolēnu. Tas nozīmē, ka arī skolotājam nepārtraukti ir jāpārvietojas no vienas klases uz otru, lai bērni visu laiku būtu pieskatīti.

Pedagogi norāda, ka jaunā kārtība nozīmē papildu slodzi un arī gatavošanās tagad, kad klases jādala, ir daudz lielāka. Tāpat ir skolotāji, kuriem jāmāca gan mazie klātienē, gan lielākās klases tiešsaistes stundās. Taču visi pedagogi uzsver, īpaši sākumskolēniem ir svarīgi, lai stundas notiek klātienē. Aci pret aci.

“Protams, ka kontakts ar bērniem ir tas svarīgākais. Jo mājās tiešsaistes stundās bērni negribēja tā iesaistīties. Kad tas mācību process notiek klātienē, bērni grib vairāk iesaistīties, runā, grib strādāt grupās,” saka Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolotāja Lāsma Balode.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Piecas nedēļas jau mēs bijām tikušies “Zoom”. Jutu, ka no sākuma bērniem patika, tas bija kaut kas jauns, nodarbības labi gāja, bet pēdējā laikā bija, ka varēja viņiem “Zoom” rādīt kādus vien digitālos rīkus, bet bija jau atslābums, gribēja tikties dzīvajā,” dalās Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolotāja Saiva Peskova.

Kuldīgas novadā šodien klātienes mācības kopumā atsākušas deviņas izglītības iestādes, un novads teritorijas ziņā ir lielākā pašvaldība, kurā bērni šodien skolās atgriezušies. Vietvaras vadītāja to sauc par lielu izaicinājumu, jo, lai saslimstība pārkāptu 200 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju robežu, nevajagot daudz saslimušo. Turklāt neviens nav aizmirsis, cik strauji vīruss šeit izplatījies pērn.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa (“Jaunā Vienotība”)

“Mēs esam priecīgi, bet man pat negribas ļoti skaļi šo prieku paust, jo nezinām, ko mums nesīs rītdiena. (..) Mēs, protams, esam ļoti piesardzīgi un sekosim situācijai līdzi, skatīsimies, lai skolotāji veic testus. Bet, kā saka, Covid-19 jau nav beidzies, vakcinācija vēl nav notikusi, tāpēc man jau gribētos izteikt cerību, ka bērni varēs mācīties līdz mācību gadam beigām, tāpēc visiem jābūt piesardzīgiem.”

Visās deviņās Kuldīgas novada skolās testēšanu plānots veikt šīs nedēļas laikā, un pašvaldībā cer, ka rezultāti ļaus klātienes mācības turpināt. Un piesardzīgas ir arī skolas. Piemēram, Plūdoņa vidusskolā pie visiem bērniem atstāta izdalītā datortehnika, lai gadījumā, ja atkal jāpāriet uz attālināto režīmu, tas notiku bez aizķeršanām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Datus par saslimstības rādītājiem pašvaldībās publiskos katru trešdienu. Tas ļaus operatīvi vērtēt, vai ir pamats pārtraukt klātienes mācības, ja kādā novadā būs uzliesmojis vīruss. Bet kopumā sarakstu ar drošajām pašvaldībām aktualizēs reizi divās nedēļās, kad lems, vai tajās iespējams rīkot klātienes mācības arī citām klasēm. Kā norāda izglītības un zinātnes ministre, sākotnēji runa būtu par piektās, 6. un 12.klases audzēkņu atgriešanos skolas solā.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm